Návod: jak s Palmem na Internet přes GPRS (telefony Nokia a Ericsson)

Přečtěte si, jak jednoduše propojit počítače Palm a mobilními telefony Nokia a Ericsson, které podporují GPRS. V článku najdete podrobný postup pro Eurotel i Paegas.
Návod: jak s Palmem na Internet přes GPRS (telefony Nokia a Ericsson)

Následující návod jsem připravil a ověřoval s mobilními telefony Nokia 6310 a Ericsson T39. Propojoval jsem je s počítačem Palm V s Palm OS 3.5.0. Předpokládám, že stejné nastavení bude fungovat i s jinými zařízeními stejné kategorie, v GPRS však nikdo nikdy neví.

Palm a Nokia 6310 (6510, 8310)

Mobilní telefon není v tomto případě třeba nijak nastavovat. Před spojením stačí jen aktivovat infračervený port (doporučuji klávesovou zkratku Menu, 9). Veškerá nastavení je třeba připravit v Palmu.

Záložka Connection

Klepněte pro větší obrázekZ hlavního displeje kapesního počítače spusťte aplikaci Prefs, jejíž ikonu vidíte v levé části tohoto odstavce. V pravém horním rohu nyní rozbalte menu, ve kterém najděte položku Connection. V této záložce vytvoříme tlačítkem New... novou položku pro telefon Nokia. Není náhoda, že jsem ji ve svém Palmu nazval „GPRS Nokia a Siemens“ - telefony Siemens s podporou GPRS totiž používají úplně stejné nastavení. Stiskněte tlačítko Details... a na další obrazovce nastavte rychlost spojení a parametr Flow Ctl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jakmile bude vše nastaveno a záložka Connection bude po dvojím potvrzení tlačítkem OK vypadat přibližně stejně jako na následujícím obrázku, pomocí rozbalovacího menu v pravém horním rohu displeje přejděte do záložky Network.

Klepněte pro větší obrázek

Záložka Network

Zde se už liší nastavení pro Eurotel a Paegas, proto začnu používat dvojice obrázků. Levý vždy ukazuje nastavení pro Eurotel, pravý pro Paegas.

Nejprve vytvoříme nový profil. Doporučuji jej pojmenovat co nejvýstižněji, protože jinak se mezi hromadou různých profilů časem přestanete orientovat. V obou případech zadejte do políček User Name a Password nesmyslné texty; zvolil jsem pokus a pokus. Políčka však nenechávejte prázdná. V roletce Connection vyberte spojení, které jsme vytvořili v předchozím kroku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nyní klikněte na tlačítko Details... a následující obrazovky nastavte přesně podle těchto obrázků. Vlevo je nastavení pro Eurotel, vpravo nastavení pro Paegas.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klikněte na tlačítko Script... a opět přesně opište následující obrazovky (vlevo Eurotel, vpravo Paegas).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Protože písmenka na sejmutých obrazovkách jsou velmi drobná, nastavení pro jistotu uvedu ještě přímo do textu:

Eurotel:

Send: at&f&k5+cgqmin=1,1,1,1,1,1
Send CR:
Send: at+cgdcont=1,"IP","internet"
Send CR:
Send:
atd*99***1#
Send CR:
End:

Paegas:

Send: at&f&k5+cgqmin=1,1,1,1,1,1
Send CR:
Send: at+cgdcont=1,"IP","internet.click.cz"
Send CR:
Send:
atd*99***1#
Send CR:
End:

Dvakrát stiskněte tlačítko OK a dostanete se zpět na hlavní stránku nastavení Network. V její spodní části vidíte tlačítko Connect.

Spojujeme se!

Na mobilním telefonu aktivujeme infračervený port a mobil přiblížíme k Palmu, na jehož displeji stiskneme tlačítko Connect.

Klepněte pro větší obrázek

Na displeji kapesního počítače se postupně objeví několik malých oken a jakmile zmizí, spojení bude navázáno. Můžete spustit internetový prohlížeč, e-mailový program, ICQ nebo jinou internetovou aplikaci a hned s ní začít pracovat. Spojení je navázáno velmi rychle a pokud čekáte déle než deset sekund, je pravděpodobné, že je něco špatně.

Někdy se může stát, že se spojení zdánlivě naváže, Palm se chová jako by byl připojen, a přesto se k Internetu nedostanete. S tímto chováním jsem se setkával prakticky při každém druhém spojení - jednou se podařilo, podruhé ne ... a tak stále dokola. Proto si při připojování dejte pozor, zdali Nokia hlásí „Navazují spojení GPRS“ a jestli se po spojení v levém horním rohu jejího displeje objeví znak G. Když tam není, spojení není navázáno. V takovém případě se odpojte a znovu připojte - už to bude fungovat.

Až budete chtít skončit práci s Internetem, často přímo v menu programů najdete položku Disconnect. Pokud tam není, vraťte se do aplikace Prefs, do záložky Network a stiskněte tlačítko:

Klepněte pro větší obrázek


Palm a Ericsson T39 (R520, T68)

Nastavení komunikace kapesních počítačů Palm s mobilními telefony Ericsson se v některých bodech značně liší od nastavení, které jsem popsal výše pro telefony Nokia. Na jednu stranu je jednodušší, protože do Palmu stačí nastavit méně údajů, na druhou stranu je ale nutné správně nastavit také mobilní telefon.

Nastavujeme mobil

V Ericssonu nejprve musíte vytvořit datový účet. Běžte tedy do menu Nastavení, Datová komun., Datové účty a vyberte položku Přidat účet. Zvolte Data GPRS. Nyní musíte zadat údaje, které jsou u Eurotelu a Paegasu různé. Jako první uvedu parametry pro Eurotel, údaje pro Paegas budou v závorce.

Jméno: Eurotel GPRS (Paegas GPRS) ... na jménu ale nikterak nezáleží
Adresa APN: internet (internet.click.cz)
ID uživatele, Heslo: nevyplňujte

Klikněte na Uložit a telefon oznámí, že nový datový účet byl vytvořen. To ale nestačí. Najděte proto tento účet v seznamu (měl by na něm být kurzor), stiskněte Yes a zvolte Upravit. Vyberte položku Adresa DNS, stiskněte Yes a doplňte: 160.218.010.210 (pro Paegas 062.141.000.001). Zadání opět potvrďte stisknutím tlačítka Yes. Stisknutím No se přesunete o úroveň výš a znovu se ocitnete v menu se třemi položkami. Zapamatujte si z něj číslo CID (např. CID=3), protože jej budete za chvíli potřebovat.

Palm: záložka Connection

Opět jsme v Palmu, v aplikaci Prefs, kde v záložce Connection vytvoříte novou položku „GPRS Ericsson“ a jednotlivé dialogy nastavíte podle následujících obrázků:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výsledek po potvrzení dvěma tlačítky OK vypadá například takto:

Klepněte pro větší obrázek

A podobně jako při nastavení komunikace s Nokií přejděte na záložku Network.

Palm: záložka Network

Zde opět nastavte kapesní počítač podle následujících obrázků. Vlevo je nastavení pro Eurotel, vpravo pro Paegas. Ale pozor! Skončila nuda, protože poprvé nepůjde o jednoduché opisování.

Vzpomeňte si na číslo CID, které si pamatujete z nastavení telefonu. Jestliže si ho nepamatujete, najdete ho v menu mobilu. Toto číslo je totiž nutné použít v položce Phone. Na obrázku vlevo vidíte, že nastavení Eurotelu je v telefonu pod CID 1 (vytáčím číslo *99***1#), v případě Paegasu má však datový účet CID 7 (vytáčím *99***7#).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konec vzrušení, protože po stisknutí tlačítka Details... budeme opět opisovat (vlevo Eurotel, vpravo Paegas):

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tentokrát však už nebudeme klikat na tlačítko Script..., protože připojovací skript zůstane prázdný. Pokud si ale mermomocí chcete kliknout, bude displej vypadat takto:

Klepněte pro větší obrázek

Spojujeme se!

S Eurotelem to je stejně jednoduché jako u Nokie: na mobilu aktivujete infraport, na záložce Network v Palmu stisknete tlačítko Connect. Na displeji počítače proběhne několik oken, Ericsson zahlásí „Připojuje se“ ... a jste on-line. Odpojení probíhá podobně jako v předchozím případě.

S Paegasem však budeme chvíli bojovat. Boj naštěstí nebude předem prohraný jako dřív, kdy kombinaci Palm+Ericsson+Paegas nebylo možné rozchodit. Před několika dny se totiž objevil malý prográmek PPPSet, který přizpůsobil Palm technologii GPRS v síti Paegas (když to nešlo obráceně). Program PPPSet si stáhněte z archivu PalmGear a jeho autorem je mimochodem Čech Ondřej Palkovský.

Program pppset.prc nainstalujete do Palmu stejně jako kteroukoli jinou aplikaci. Po spuštění se Palm bude chtít připojovat, proto jej přerušte stisknutím tlačítka Cancel. Objeví se tato obrazovka:

Klepněte pro větší obrázek

Jediné, co nyní musíte udělat, je přehodit zatržítka do této podoby:

Klepněte pro větší obrázek

Teď už na nic nesahejte, jen stiskněte ikonu s domečkem na levé straně plošky pro psaní znaků. Tím nastavení programu PPPSet uložíte do paměti a teoreticky byste na něj už mohli zapomenout. Nyní běžte do aplikace Prefs a tlačítkem Connect se připojíte.

Jestliže se nedaří a Ericsson prohlásí „Požadavek GPRS odmítnut“, je patrně špatně nastaven program PPPSet a i když jste se s ním možná už nechtěli setkat, občas se k němu podle mých zkušeností budete asi muset vrátit a znovu vše nastavit tak, jak je vidět na předchozím obrázku.

Jen mrknete a je pryč

Jestliže jste pomocí tohoto návodu úspěšně zprovoznili GPRS komunikaci, která je mimochodem s kapesními počítači velice výhodná, jsme rádi, že jsme vám mohli pomoci. Pokud se vám ale stále nedaří, napište o svých problémech do diskuse.

Na závěr si dovolím přidat dobrý tip. Kdybych se jím řídil, nestrávil bych hodinu a půl marnou snahou zprovoznit Palm s Ericssonem prostřednictvím Eurotelu: ujistěte se (nejlépe zkušebním připojení k WAPu), jestli vašemu operátorovi zrovna funguje GPRS ...

Témata článku: Ericsson, Nokia, Ostatní, Návody, Telefony, Nokia 6310

17 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jana Květoňová 14. 9. 2015 10:00:32
    Dobrý den! V levém horním rohu se mi objevilo velké písmeno G. Je tam...
  • EjectedSeat 4. 2. 2005 8:26:58
    Zdravím, potřebuji rozchodit internet na Palm Tungsten T s mobilním...
  • Murphy 13. 5. 2003 23:17:47

    Tak uz mi to funguje

Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

Včera | Miksa Martin | 15

Jak vybrat mobil s nejlepším poměrem výkon/cena

Jak vybrat mobil s nejlepším poměrem výkon/cena

** Můžete skočit na lep reklamě a koupit to nejmodernější a nejdražší ** Nebo vyberete chytře a za 50 % peněz dostanete 90 % muziky ** Stačí znát jednoduchá pravidla fungování mobilního trhu

28.  7.  2017 | Kůžel Filip | 71

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

Co dělat, když vám odcizí mobil a jak ověřit, že nekupujete kradený?

Co dělat, když vám odcizí mobil a jak ověřit, že nekupujete kradený?

** Policie umí telefon vyřadit z provozu, alespoň u domácích operátorů ** SIM kartu „blokněte“ přímo u operátora, vystaví vám novou ** Pozor si dávejte na koupi z druhé ruky, vždy si ověřte IMEI

24.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 14

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

** Dnes pro natáčení VR obsahu používáme samostatné 360° kamerky ** ProTruly a HT Optical ji implementovali do telefonu ** Během pár let by mohly být běžnou součátí telefonů

18.  7.  2017 | Miksa Martin | 9


komerční sdělení

Komerční sdělení