Návod: Jak se neutextovat k smrti a prázdné peněžence

…aneb deset a jedna rada o tom, jak psát textovky s rozumem, bezpečně a účelně - v běžném životě se totiž setkáváme se spoustou návykových látek. Od kávy a čaje přes alkohol až po drogy a textové zprávy. V následujícím desateru vám poradíme, jak si v dnešním světě udržet zdravý rozum, zdravé prsty a v neposlední řadě plnou peněženku.
Návod: Jak se neutextovat k smrti a prázdné peněžence

Za prvé:  Nedávejte své číslo každému na potkání

Znám situaci, kdy přiběhnete se svým novým mobilním telefonem do práce či školy a první vaše starost je rozdat své číslo všem okolo (ti pilnější si udělají vizitky). Já to zažil taky. Ovšem naskýtá se otázka: je třeba, aby všichni znali mé číslo? Vezmeme-li v potaz, že drtivá většina přátel volá jen  když něco potřebuje, dospějeme k závěru, že čím méně lidí zná mé číslo, tím méně budu obtěžován. U textových zpráv platí v podstatě to samé - nedávejte číslo lidem, se kterými si nikdy nenapíšete ani řádku, nebo těm, o kterých víte, že píší jen hlouposti z nudy.

Za druhé: Neodepisujte na každou blbost

Drtivá většina textových zpráv je v podstatě o ničem a tedy zbytečná. Na hloupé textovky od vám nepříjemných lidí není třeba odpovídat. Hlavně se nebojte pomluv dopadajících na vaši hlavu, že na textovky neodpovídáte. Nemáte-li čas a chuť, mobil prostě vypněte. Nepomůže-li ani to, klidně se …

Za třetí: Vymluvte na nízký kredit

Není co dodat. Nechcete-li si s někým dopisovat, nebo nařkne-li vás někdo, že neodepisujete, klidně se vymluvte na nízký kredit (i když to nemusí být pravda, že :-). Horší je to v případě, ví-li vaše o okolí o tom, že máte paušál. Chcete-li ušetřit…

Za čtvrté:  Využívejte internetu

Sedíte-li večer u internetu, klidně piště textovky z bran našich operátorů. Je to levnější a hlavně pohodlnější. Nebojte se využít internetu vždy, když je po ruce. Ušetříte!

Za páté: Vyvarujte se SMSkových chatů

V mnoha časopisech jsem se setkal s příběhy o tom, jak si dva neznámí psali a psali, až se upsali k lásce, ale také nulovému kreditu a bolavým prstům. K seznámení volte elegantnější, pohodlnější  a levnější cestu – internetové diskuse a chaty. A nebojte se, že nebudete „IN“. Dopisování si mobilním telefonem už dávno není v módě. Například zažloutlý dopisní papír nebo poštovní holub disponují patřičnou dávkou romantiky a odéru dávno zašlých časů.

Za šesté: Raději volejte

Telefon je nazýván telefonem od toho, že umí telefonovat. Já vím, že hovory jsou dražší než textovky, je však třeba si uvědomit, že ne vždy je prostý text vhodný. Nelze jim vyjádřit pocity a emoce jako hlasem. Svou drahou polovičku jistě více potěší váš hlas, než pár černých teček, byť mistrně seskládaných do písmen, slov a vět. Ušetřete si prsty a hlavně čas: Volejte!

Za sedmé: Pište textovky oběma rukama

Píšete-li denně tak padesát textovek, dříve nebo později si palec omotáte lepící páskou (v lepším případě) anebo (v tom horším) pocítíte při psaní nepříjemnou bolest a píchání v kloubu palce. Dokonce již byly vypracovány studie o neergonomičnosti a nevhodnosti klávesnic mobilních telefonů, která jde ruku v ruce se stálou miniaturizací přístrojů. Když to jde, piště zprávy oběma rukama a hlavně si při výběru…

Za osmé: Kupte telefon s dobrou klávesnicí a českou T9

Dobrá klávesnice je základem pro pohodlné psaní textových zpráv. Psaní na tvrdé, nepřesné a nespolehlivé klávesnici je velmi nepříjemné a zdržující. Preferujte mobily s českým slovníkem T9 nebo Zi. Ušetří spoustu zmáčknutí a hlavně urychlí napsání textovky, což se může hodit na nevhodných místech.

Za deváté: Netextujte na nevhodných místech

V našem okolí je spousta lidí, kteří považují ty, co jdou po ulici, čučíce do mobilu a rychlostí zkušené sekretářky ťukají do mobilu textovou zprávu, mírně řečeno za blázínky. Vyvarujte se tedy psaní textovek v tramvajích, v čekárně u doktora či v muzeu. Je to nevhodné nebo přinejmenším divné.

Za desáté: Nemusíte mít vždy poslední slovo

Jestliže se na něčem domlouváte textovými zprávami – nemusíte mít nutně poslední slovo. Jestliže se vám zdá, že jste se domluvili a další zprávy o počasí či televizním programu nemají smysl, klidně „konverzaci“ ukončete.

Za jedenácte: Každá textovka nemusí mít nutně 160 znaků

Ano, stejnou částku zaplatíme, ať pošleme znaků pět či sto šedesát. Ovšem ne vždy musíme onu kapacitu využít. Nevíte-li, co připsat, klidně pošlete pětiznakovou zprávu, která bohatě dostojí svému účelu. Váš protějšek nemusí vědět, že u vás prší, nebo že se právě krmíte oříškovou zmrzlinou.

A co vy? Máte nějaké své finty jak ušetřit penízky, čas či palec při psaní textových zpráv? Podělte se s námi v diskusním fóru.

 

Témata článku: Návody

34 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Snowman 20. 11. 2001 14:08:33
    Nevím, jestli tady můžu dělat reklamu, ale jelikož s těmito stránkami...
  • TBC 20. 11. 2001 10:48:26
    Kde bezi takovato brana?
  • DJ FACE 12. 11. 2001 19:59:36
    ja jsem m vecne esemeskovani musel vyresit koupi telefonu Motorola V100,...
Určitě si přečtěte

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

** Některé mobily umí nahrát hovor už v základu. Stačí stisknout button ** Co dělat, když takový mobil nemáte? ** Pomoc je jednoduchá, stačí stáhnout aplikaci ACR

18.  8.  2017 | Kůžel Filip | 42

Jak vybrat mobil s nejlepším poměrem výkon/cena

Jak vybrat mobil s nejlepším poměrem výkon/cena

** Můžete skočit na lep reklamě a koupit to nejmodernější a nejdražší ** Nebo vyberete chytře a za 50 % peněz dostanete 90 % muziky ** Stačí znát jednoduchá pravidla fungování mobilního trhu

28.  7.  2017 | Kůžel Filip | 71

Co dělat, když vám odcizí mobil a jak ověřit, že nekupujete kradený?

Co dělat, když vám odcizí mobil a jak ověřit, že nekupujete kradený?

** Policie umí telefon vyřadit z provozu, alespoň u domácích operátorů ** SIM kartu „blokněte“ přímo u operátora, vystaví vám novou ** Pozor si dávejte na koupi z druhé ruky, vždy si ověřte IMEI

24.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 14

Jak prodloužit život baterie v mobilu

Jak prodloužit život baterie v mobilu

** Baterie v mobilu má dobrou kondici po asi 500 nabíjecích cyklů ** V praxi to jsou dva roky, pak kapacita rychle klesá ** Jak pečovat o baterie v telefonu?

17.  7.  2017 | Kůžel Filip | 49

Jak vybrat chytré hodinky

Jak vybrat chytré hodinky

** Trvalo to, ale chytré hodinky našly své místo na trhu. ** Výběr je překvapivě široký. ** Zvážit musíte cenu, funkce a výdrž baterie. Rozdíly jsou zcela zásadní.

14.  7.  2017 | Kůžel Filip | 43

Jak vybrat levný chytrý telefon

Jak vybrat levný chytrý telefon

17.  6.  2017 | Kůžel Filip | 18


komerční sdělení

Komerční sdělení