Návod: mobily a e-maily

Protože se e-mailový klient se v mobilních telefonech objevuje stále častěji, připravili jsme pro vás poměrně podrobný návod, jak je používat. Místo suché teorie v něm najdete šťavnaté konkrétní příklady a tipy.
Návod: mobily a e-maily
Kapitoly článku

Poznámka: Článek byl převzat z Mobilit 11/02 a dotatečně aktualizován. Jeho autorem je Marek Lutonský.

I když e-mailové prohlížeče stále nelze počítat mezi standardní funkce mobilních telefonů, přístrojů, které jej nabízejí, je celá řada. V současné době se prodávají tyto mobily s e-mailovým prohlížečem: Benefon Q, Ericsson T39m, Ericsson T65, Motorola Accompli 008, Motorola T720, Nokia 3650, Nokia 7650, Panasonic GD 93, Panasonic GD 95, Philips Fisio 620, Philips Fisio 820, Siemens S45i, Siemens SL45i, Siemens S55, Sony CMD-J6, Sony CMD-J7/70, Sony CMD-Z7, Sony Ericsson T300, Sony Ericsson T68i.

Poznámka: Nová Motorola T720i už e-mailového klienta na rozdíl od svého předchůdce nemá. Jeho místo zabrala aplikace pro snímání fotografií.

Dobrý tip: Rady v článku můžete ve velké míře použít také při nastavování e-mailových prohlížečů v kapesních počítačích a komunikátorech. Stejné parametry využijete i u wapových služeb, které nabízejí přístup k elektronické poště (například wap.wlist.cz).

Několik zásad, a už všechno bude jasné

Pro zprovoznění e-mailového prohlížeče si musíte uvědomit, že v mobilním telefonu je třeba nastavit dvě rozdílné věci: datový profil, jehož prostřednictvím se mobil připojí k internetu, a samotný e-mailový účet, se kterým se telefon spojí s e-mailovou schránkou umístěnou na internetovém serveru. Nastavení bohužel obvykle nebývá na jednom místě v menu.

S datovým profilem, kterým mobilu zpřístupníte internet, je to malinko složitější. Máme zde totiž WAP a to není nic jiného než datový přenos. Pro práci s e-maily však potřebujete do telefonu zadat jiné parametry než pro wapování! Právě záměna wapového nastavení s profilem nutným pro stahování e-mailů je nejčastější příčinou problémů. Telefon sám nepozná, že mu místo profilu pro připojení k internetu předkládáte nastavení pro WAP, e-maily s ním však nedokáže stáhnout.

Jak se mobil připojí k internetu

Všichni tři mobilní operátoři nabízejí dva způsoby, kterými se můžete s mobilem připojit k internetu. Starší způsob, který nazývám „běžná data“, lze připodobnit k telefonování. Na druhém konci ovšem není člověk s mobilem, ale zařízení, které vás připojí do internetu. Běžná data jsou účtována stejně jako hovory – podle času.

Modernější je služba GPRS, kterou raději nebudu k ničemu připodobňovat. Důležité u ní je, že se neplatí za čas, ale za stáhnutá data – za počet kilobajtů, které se přenesou mobilní sítí. Avšak běžná data zvládají téměř všechny mobilní telefony, GPRS zatím ještě není tak rozšířená služba. Z „e-mailových mobilů“ ji nabízejí pouze tyto modely: Ericsson T39m, Ericsson T65, Motorola Accompli 008, Motorola T720, Nokia 7650, Nokia 3650, Philips Fisio 620, Philips Fisio 820, Siemens S45i, Siemens S55, Sony Ericsson T300 a Sony Ericsson T68i.

Co je výhodnější, běžná data nebo GPRS?

Záleží na způsobu práce. Pokud dobu připojení využíváte efektivně a neustále se bez prostojů přenášejí nějaká data, mohou se vyplatit běžné datové přenosy účtované podle času. Většinou je ale výhodnější GPRS, kde můžete třeba za připojeného stavu v klidu odpovědět na e-mail. Nejste zkrátka nijak svázáni časem a GPRS je navíc většinou rychlejší než běžná data.

Kompromisem je služba HSCSD, kterou nabízí Eurotel – platíte u ní sice za čas, přenosová rychlost je však několikrát vyšší než u běžných dat. Pokud váš telefon podporuje HSCDS a máte Eurotel, HSCDS může být v některých případech nejvýhodnější. HSCSD zvládají „e-mailové“ telefony Ericsson, Sony Ericsson a Nokia.

Parametry pro nastavení telefonů pro běžná data, HSCDS i GPRS u všech tří českých operátorů najdete v poslední kapitole.

Pošta není na náměstí

Když máte v telefonu nastaven datový profil, je čas pro nastavení e-mailového prohlížeče. Elektronická pošta je před tím, než ji stáhnete do svého počítače nebo mobilního telefonu, uložena na tzv. e-mailovém serveru. E-maily ze serveru dostanete prostřednictvím protokolů nazvaných POP3 nebo IMAP4. Pokud to jde a server i telefon podporují modernější IMAP4, doporučuji použít tento protokol. Pro posílání e-mailů slouží další protokol: SMTP.

Jednotlivé protokoly nemá smysl podrobně zkoumat, důležité je pouze to, abyste věděli, že existují, a byli v obraze, až na vás telefon v menu vybafne tajemné zkratky. Do položek, které jsou jimi označeny, musíte zadat adresy POP3/IMAP4 a SMTP serverů, které budete používat. Adresy jste určitě dostali při zakládání svého e-mailového účtu, prozradí vám je provozovatel služby (jsou jistě na jeho webových stránkách) nebo administrátor, pokud se chcete připojit k firemní poště. Adresy serverů vypadají jako webová adresa, mohou být i číselné.

Nehledejte!

Abyste nemuseli hledat adresy jednotlivých serverů POP3, které je nutné zadat do nastavení telefonu, našli jsme je za vás pro nejvýznamnější české e-mailové služby.

  • Atlas.cz: pop.atlas.cz, imap.atlas.cz (pro stáhnutí pošty prostřednictvím IMAP4)
  • Centrum.cz: pop3.centrum.cz (případně pop3-2.centrum.cz pro nové uživatele)
  • E-mail.cz: pop3.email.cz (služba je zpoplatněna 30Kč měsíčně)
  • Post.cz: pop3.post.cz
  • Quick.cz: pop3.quick.cz
  • RedBox.cz: pop3.razdva.cz
  • Seznam.cz: pop3.seznam.cz
  • T-Mobile MobileBox: pop3.t-email.cz
  • Volny.cz: pop3.volny.cz
  • Tiscali.cz: pop3.tiscali.cz

Pokud používáte firemní e-mail nebo máte schránku u jiného poskytovatele, zeptejte se na přístupové adresy administrátorů. Můžete také zkusit „vystřelit od boku“: adresy jsou většinou tvořeny předponami pop, pop3, imap nebo smtp a za nimi následuje část, kterou máte ve své e-mailové adrese za zavináčem.

Dobrý tip: Starší mobily Ericsson měly problémy se jmennými adresami serverů SMTP a POP3. V takovém případě pomůže zadat adresu v číselném tvaru. Žádejte ji po provozovateli své e-mailové schránky.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Návody, E-mail, Ericsson T39m, Ericsson T65, Motorola T720, Motorola T720i, Nokia 3650, Nokia 7650, Philips Fisio 620, Philips Fisio 820, Siemens S45i, Siemens S55, Siemens SL45i, Sony CMD-J6, Sony CMD-J7, Sony CMD-Z7, Sony Ericsson T300, Sony Ericsson T68i, Mobil, Mail, Návod

Určitě si přečtěte

Jak prozvonit Android, i když nemáte druhý telefon

Jak prozvonit Android, i když nemáte druhý telefon

13.  11.  2017 | Kůžel Filip | 31

S falešnou aplikací kryptoměnové směnárny kradli peníze a nabourávali se do e-mailů

S falešnou aplikací kryptoměnové směnárny kradli peníze a nabourávali se do e-mailů

** Bitcoin a jiné kryptoměny jsou na vzestupu ** Uživatelé kryptoměnových směnáren jsou oblíbeným cílem útočníků ** S falešnou aplikací vás okradou a nabourají e-mail u Gmailu

10.  11.  2017 | Miksa Martin | 3

Jak skrýt číslo, aby vás volaný nepoznal

Jak skrýt číslo, aby vás volaný nepoznal

27.  10.  2017 | Kůžel Filip | 74

7 tipů na zrychlení Androidu

7 tipů na zrychlení Androidu

26.  10.  2017 | Kůžel Filip | 28

Jak vybrat nejlepší čtečku elektronických knih

Jak vybrat nejlepší čtečku elektronických knih

** Čtečka e-knih jako větší mobil s černobílým displejem opravdu jen vypadá. ** Používá se jinak, plní jiné úkoly a také se vybírá podle jiných pravidel. ** Víte, co, kde a jak dlouho budete číst?

29.  9.  2017 | Kůžel Filip | 15