Návod: nastavení služby Chat a Moje účast na Nokiích

V článku si ukážeme, jaké parametry nastavit do konfigurace služeb Chat a Moje účast u telefonů Nokia. Konkrétní postup nastavení si předvedeme na Nokii 6230.
Návod: nastavení služby Chat a Moje účast na Nokiích

Nový mobilní telefon Nokia 6230 jsem přešel teprve nedávno a zrovna v době, kdy mi moje PDA a s ním i klient ICQ vypověděly službu. Hledal jsem proto rychle náhradu, která by mě dokázala v terénu připojit k ICQ. Ve svém novém telefonu jsem našel službu Chat a Moje účast, což je vlastně klient pro takzvaný Instant Messaging, jehož obdobou je například My Friends v posledních Sony Ericssonech nebo IM v novějších Motorolách. Dokáže komunikovat s ICQ, MSN, Yahoo a AIM. Pro jeho fungování je potřeba nějaký server, který tuto službu podporuje. Zatím jediný funkční je Yamigo.com. Pokud tedy chcete Chat a Moji účast používat, musíte se na tomto serveru zaregistrovat a získat z něj všechny potřebné parametry.

Jak telefon nastavit si ukážeme na konkrétním případě s telefonem Nokia 6230. V menších obměnách platí nastavení pro všechny Nokie, které jsou na trhu a službu Chat a Moje účast podporují. Konkrétně to jsou modely 3220, 5140, 6220, 6230, 6810, 6820, 7200, 7610. Nastavení se může lišit v pojmenování jednotlivých položek, obecně se ale jedná o jedno a to samé.

Pokud by vás zajímalo nastavení na Sony Ericssonech, podívejte se do našeho staršího článku, případně nahlédněte na podrobné nastavení Sony Ericssonu T610. A pokud nevíte, jak je možné dostat do Sony Ericssonu T610 My Friends, podívejte se sem. A nakonec uvedu článek, který ukazuje jak Chat a Moje účast vypadá na Nokii 7610.

Co budete potřebovat

Tak zcela určitě telefon s podporou této služby, jejich seznam najdete zde. Jak už jsem ale psal, níže uvedené nastavení platí pro model Nokia 6230. Dále se určitě hodí aktivované GPRS u vašeho operátora. Nakonec si musíte na Yamigo.com vytvořit nový účet, přes který budete přistupovat k serveru Yamigo.

Nastavení telefonu

Služba Chat a Moje účast je rozdělena do dvou částí. Moje účast pro zjišťování aktuálního stavu vašich kontaktů se nachází v menu Kontakty. Proto vstupte do kontaktů a vyberte položku Moje účast. Telefon vám nabídne pět možnosti. První se později připojíte k serveru. Vyberte pátou možnost, Nastavení, a postupujte přesně podle následujících pokynů.

V nečinosti zobrazit aktuální účast - zvolíte-li Zapnuto, telefon vás bude informovat o stavu vaší účasti

Synchronizovat s profily - pokud zvolíte Zapnuto telefon bude upravovat váš stav (online, away atp...) podle aktuálního zvoleného profilu (Normální, Schůzka atp...)

Typ připojení - můžete si vybrat, zda-li se ke službě budete připojovat manuálně, nebo zda to za vás udělá telefon automaticky

Nastavení chat a moje účast:

 • Aktuální nastavení chatu a účasti - vybere jedno z nastavených připojení k serveru
 • Upravit akt. nast. chatu a účasti - nastaví parametry pro vámi zvolené připojení
 • Název služby chat a účast - pojmenuje vámi zvolené připojení
 • Domovská stránka - http://www.yamigo.com/wv/control
 • ID uživatele - zadejte přihlašovací jméno, které jste si zvolili při registraci na Yamigo.com. POZOR!!! je nutné nechat před ID "wv:"
 • Heslo - zadejte heslo, které vám přijde ze serveru Yamigo.com na e-mail, který jste zadali při registraci

Nastavení spojení:

 • Název nastavení - pojmenuje nastavení připojení
 • Proxy - znáte-li nějaký proxy server, který můžete použít, zadejte jeho primární a sekundární port, ale jeho použití není nutné
 • Nosič dat - GPRS

Nastavení nosiče:

 • Přístupový bod GPRS - zadejte internetové APN podle vašeho operátora (Eurotel - internet, gointernet pro Go, Oskar - internet, ointernet pro Oskartu, T-Mobile - internet.t-mobile.cz)
 • Typ autentizace - normální
 • Typ přihlášení - automaticky
 • Uživatelské jméno a heslo - nevyplňujte

Tím je telefon nastavený a připravený pro připojení ke službě Moje účast.

Službu Chat, která slouží k rychlému posílání zpráv najdete v menu Zprávy. Po vstoupení do menu Chat vám telefon nabídne připojení, které jste si vytvořili ve službě Moje účast, v našem případě Yamigo. Stačí aktivovat a telefon vám nabídne jestli se chcete okamžitě připojit, prohlédnout si uložené konverzace nebo projít nastavení připojení. Vzhledem k tomu, že se používá stejné nastavení jako pro připojení ke službě Moje účast, nebudeme se mu už dál věnovat.

Po prvním přihlášení bude nutné zadat kontakty. Ty zadávejte podle návodu popsaného dál v článku. Jednotlivé kontakty můžete blokovat nebo si konverzaci s nimi ukládat pro pozdější čtení. Kontakty si také můžete rozdělit do skupin a nebo si je nechat vyhledat na serveru a to jednotlivě nebo ve skupinách.

Posledním krokem k celkovému nastavení je položka Moje nastavení. V té si zvolíte vaše jméno, které se vám bude zobrazovat při konverzaci, vyberete komu se bude zobrazovat váš stav a nakonec jestli vás má telefon přihlásit ke službě automaticky nebo to raději uděláte sami.

Přidávání kontaktů

Server Yamigo.com bohužel neumožňuje stažení vašich kontaktů se serveru ICQ, Yahoo apod., takže kontakty si v 6230 budete muset zadat sami.

Máte celkem dvě možnosti jak to udělat. Pokud dotyčný také používá IM klienta, který funguje přes server Yamigo, stačí zadat pouze jeho přezdívku, kterou si zvolil při registraci. Na Nokii 6230 ve formátu wv:ID kontaktu. Jiné telefony „wv“ před jménem mít nemusí. Poznáte to podle toho, zdali je „wv“ už přednastaveno nebo ne.

Pokud váš kontakt používá ICQ, MSN, Yahoo nebo AIM, musíte ho zadat ve zvláštním formátu.

 • ICQ: ICQčíslo@aim.net
 • MSN: jméno@doména@msn.com nebo jméno@msn.com
 • Yahoo: přezdívka@yahoo.com
 • AIM: přezdívka@aim.net

Ve službě Chat a Moje účast jsou kontakty vázány na ty v adresáři telefonu. Služba Chat umožňuje přidat vlastní kontakt, ale ten se vám automaticky přenese do adresáře jako nový. Proto je jednodušší přidávat IM adresy přímo ke kontaktům v adresáři a to pomocí Přidat detail a Identifikace uživatele.

To je pro správné nastavení služby Chat a Moje účast opravdu všechno. Pokud by se vyskytly nějaké potíže nebo měl někdo ze čtenářů s nastavením problémy, případně nějak dotazy, budeme se tomuto tématu věnovat dál v diskusi pod článkem.

Diskuze (71) Další článek: Můj mobil: Sony CMD-Z5

Témata článku: Nokia, Návody, Nokia 6230, Váš kontakt, Identifikace uživatele, Profil normální, NAS, Návod, Nastavení


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 8

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 6