Návod: synchronizujeme mobily Nokia s počítačem

Díky synchronizaci se mobilní telefony přiblížily ke kapesním počítačům. Synchronizace jednoduše, rychle a automaticky přenese data z Microsoft Outlooku nebo jiného programu do mobilu a obráceně. Připravili jsme podrobný návod, jak zprovoznit a používat synchronizaci s mobilními telefony Nokia.
Návod: synchronizujeme mobily Nokia s počítačem
Kapitoly článku
Celý tento článek se týká synchronizace mobilních telefonů Nokia. Tato značka má největší podíl na trhu, software pro synchronizaci je dostupný zdarma a Nokia jej navíc výrazně vylepšila. Nemusíte se ani starat o různé verze: jeden program funguje s téměř všemi současnými mobilními telefony tohoto výrobce.

Co je a není synchronizace

Pod pojmem synchronizace se rozumí výměna dat mezi dvěma zařízeními – typicky mobilním telefonem a počítačem. Všechny změny provedené v telefonu se při ní dostanou do počítače a zároveň se změny provedené v programu na počítači přenesou do mobilu. Nejčastěji se synchronizuje se adresář, kalendář, úkolovník a poznámky, často ale také e-maily a není vyloučena ani synchronizace dalších databází.

Určitě se bude hodit i praktický příklad. Když si v počítači – například v Microsoft Outlooku – naplánujete schůzku v kalendáři, po synchronizaci se ocitne i v telefonu. A naopak: do adresáře mobilu si přidáte nové telefonní číslo, které se po synchronizaci objeví i v Kontaktech Outlooku. A tak podobně.

Možnost synchronizace nabízejí všechny telefony vyšších tříd, tato funkce je ale často dostupná i levnějším mobilům. U nich se však někdy stává, že výrobce synchronizací nazývá obyčejné zálohování, kdy lze pouze jednosměrně zkopírovat všechna nebo vybraná data do počítače nebo zpět do telefonu. Nejedná se o porovnávání databází a o obousměrný přenos změn.

Výhody synchronizace

Proč je dobré synchronizovat data?

  • Ušetříte si práci, nemusíte udržovat více databází v aktuálním stavu.
  • Přidávání a udržování kontaktů, schůzek, poznámek a dalších položek je pohodlnější provádět na počítači než v telefonu. Potom stačí provést synchronizaci a všechny změny a novinky se hned přenesou do mobilu.
  • Je to bezpečnější. Když z nějakého důvodu ztratíte mobil, data stále zůstávají v počítači. Platí to ale i obráceně: při havárii počítače lze informace obnovit z telefonu.

Po tomto teoretickém úvodu se už vrhněme na praktickou stránku synchronizace.

Chci synchronizovat: co mám dělat?

Napřed musíte kladně odpovědět na následující otázky:

Máte telefon Nokia, který zvládá synchronizaci? Snadno to zjistíte na webové stránce Nokie – viz níže.

Používáte na počítači operační systém a program, se kterým lze synchronizovat? Nokia podporuje Windows a programy Microsoft Outlook 98/2000/2002/2003, Microsoft Outlook Express (adresář Windows), Lotus Notes 5.0/6.x a Lotus Organizer 5.0/6.0

Umíte svůj mobil spojit s počítačem? Můžete to provést přes Bluetooth, přes infraport nebo kabel – vybraný komunikační kanál ale musí podporovat jak mobil, tak počítač. U některých telefonů je možná i bezdrátová synchronizace prostřednictvím GPRS – o ni nám ale teď nejde, v případě zájmu si přečtěte tento článek.

Potřebujeme PC Suite

Program pro synchronizaci Nokií se ukrývá v balíčku PC Suite. Bohužel ho musíte nainstalovat celý, nemůžete si z něj vybrat pouze jednu aplikaci. PC Suite najdete často na cédéčku, které jste dostali k telefonu, pokud ne, dá se zdarma stáhnout na internetu. To ostatně doporučuji v každém případě, máte tak záruku, že budete používat aktuální verzi.

Český web Nokie se bohužel u PC Suite odkazuje na anglické stránky www.nokia.com/pcsuite. Nemusíte se ale bát, program samotný komunikuje v češtině a odkaz pro stáhnutí se dá snadno najít:

Z prvního seznamu na stránce www.nokia.com/pcsuite vyberte typ svého mobilního telefonu. Pokud zde není, na synchronizaci musíte zapomenout.

Z druhého seznamu vyberte verzi operačního systému Windows, kterou používáte.

Na nové stránce, která se sama otevře, vyberte ze seznamu „Change Language“ položku Czech.

Klepněte na první odkaz „Download now“, otevře se nové okno, kde musíte potvrdit „Accept and start downloading“. Začne se stahovat přibližně 24MB soubor, který posléze nainstalujte. Telefon k počítači připojte až po instalaci.

 
Instalace PC Suite

Aktuální verze PC Suite má označení 6.4, je určena pro většinu současných mobilních telefonů Nokia a operační systém Windows 2000 a XP. Tomuto programu se také věnuji v článku. Starší telefony, které se už většinou neprodávají, a uživatelé s Windows 98 SE nebo ME musí použít starší verzi PC Suite. Jde například o telefony 6310i a smartphony, které přišly před Nokií 7610 (např. 6600). Pro každý model existuje jiná verze, web Nokie vám ale po vybrání modelu a operačního systému pokaždé nabídne tu správnou.

 Úvodní přivítání po spuštění PC Suite

Spojíme telefon s počítačem

PC Suite je balík, ve kterém se skrývá několik aplikací. Můžete ho vyvolat klepnutím na ikonu na ploše nebo na položku vytvořenou v nabídce Start. Nejjednodušší je ale využít malou ikonu telefonku ve stavovém pruhu vpravo dole vedle hodin. Po klepnutí pravým tlačítkem myši se z ní vysune seznam programů.

  
Skupina Nokia PC Suite v nabídce Start • velký panel s programy • malá nabídka,
která se vysune po klepnutí na ikonu ve stavovém pruhu

Z celé nabídky nás teď zajímá pouze program Nokia PC Sync. Než ho ale poprvé spustíte, zamiřte o kousek výš na položku Nokia Connection Manager. To je aplikace, pomocí které se telefon propojí s počítačem. Doporučuji v ní nechat zaškrtnuté pouze způsoby, které budete používat. U sériového kabelu je také třeba zvolit port, u Bluetooth provést párování – stačí klepnout na tlačítko Konfigurace.

  
Nastavení komunikace • zprovoznění spojení prostřednictvím Bluetooth

Tip: Nejrychlejší způsob, jak posléze zjistit, jestli telefon komunikuje s počítačem, je použít aplikaci Nokia Phone Browser. Slouží pro procházení obsahu paměti Nokie prostřednictvím Průzkumníka Windows a pokud se v hlavním okně objeví název telefonu, spojení je navázáno.

 
Phone Browser: vidím telefon – spojení funguje • název připojeného
telefonu se zobrazuje také v titulní liště synchronizační aplikace


V další kapitole najdete návod, jak správně nastavit PC Sync a jak provést synchronizaci

Témata článku: Nokia, Ostatní, Návody, Počítač, Návod, Bezdrátová synchronizace, Mobil

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Jak prozvonit Android, i když nemáte druhý telefon

Jak prozvonit Android, i když nemáte druhý telefon

13.  11.  2017 | Kůžel Filip | 31

Jak skrýt číslo, aby vás volaný nepoznal

Jak skrýt číslo, aby vás volaný nepoznal

27.  10.  2017 | Kůžel Filip | 74

7 tipů na zrychlení Androidu

7 tipů na zrychlení Androidu

26.  10.  2017 | Kůžel Filip | 28

Jak vybrat nejlepší čtečku elektronických knih

Jak vybrat nejlepší čtečku elektronických knih

** Čtečka e-knih jako větší mobil s černobílým displejem opravdu jen vypadá. ** Používá se jinak, plní jiné úkoly a také se vybírá podle jiných pravidel. ** Víte, co, kde a jak dlouho budete číst?

29.  9.  2017 | Kůžel Filip | 15