Návod: utište svůj rozvrzaný Alcatel 30x

Alcatel OT 30x je i po roce prodeje stále nejvýhodnější v poměru cena/funkce. Dílenské zpracování je však mírně řečeno nedbalé a mobil nepříjemně vrže při každém doteku. S trochou trpělivosti si však můžete svůj Alcatel navždy umlčet. Ukážeme vám prakticky, jak na to.
Návod: utište svůj rozvrzaný Alcatel 30x

Mobilní telefon Alcatel OT 30x je jedou z nejlepších voleb, chcete-li přístroj levný, přesto malý a vybavený. Chytnete-li však třistatrojku do rukou, můžete si být jisti, že se ozve velmi nepříjemné vrzání. A to jak ze zadní, tak i přední strany. Důvodem jsou použité levné plasty, které příliš nelícují a při stisku o sebe třou. Výjimku tvoří model OT 301, který nemá přední masku výměnou, tudíž vrže jen kryt baterie. Chcete-li svůj Alcatel navždy utišit, vezměte lepící pásku (popřípadě přelepky), nůžky, plochý malý šroubovák (nebojte se – šroubovat nic nebudeme) a hlavně kopec trpělivosti. Připraveni?

Jdeme na to!

Poznámka: Vlastníte-li Alcatel OT 301, věnujte se jen první části, ve které se podíváme na zoubek baterii a krytu. Druhá kapitola o přední masce se vás netýká.

Chtěl bych také upozornit, že ne všechny kousky vržou na stejných místech. Vzhledem k velké oblibě tohoto modelu mi rukama již pár Alcatelů prošlo a drtivá většina vrzala právě v místech, o kterých se v článku zmíním.

Zadní kryt

Zadní kryt je samostatný kousek plastu, který kryje baterii. Není tedy jeho součástí jak jsme tomu byli zvyklí u starších modelů OT Club a podobně. Jako první úkon utišíme zobáček, jehož pomocí drží kryt na svém místě. Zde doporučuji použít papírovou přelepku (koupíte je v každém papírnictví). Ustřihněte proužek stejné šířky jako zobáček a pomocí tenkého šroubováku nalepte a přesně vytvarujte „výstelku“. Klidně použijte i dvě či tři vrstvy. Výsledek své práce ověřte v praxi. 
 
Klepněte pro větší obrázek

Následují boční úchyty. Opět ustřihněte tenké proužky - nejlépe papírové přelepky. Šroubováčkem vytvarujte papír tak, aby přesně opisoval zarážku. Vyvarujte se holých míst – toto místo není v konečném důsledku vůbec viditelné, papír tedy může „přečuhovat“.

Klepněte pro větší obrázek

Zdrojem tření ve spodní části jsou dva malé úchyty. Zde je práce trochu „titernější“. Opět si ustřihněte dva proužky stejně široké, jako ony výstupky. Položte si proužek na šroubovák a nejprve nalepte spodní stranu. Posléze proužek ohněte a přilepte, popřípadě upravte délku. Výsledek by měl vypadat jako na obrázku.

Klepněte pro větší obrázek

Další úpravou projde baterie. Zde doporučuji klasickou lepící pásku, přelepky jsou však také vhodné. Nejprve přelepte místa, kde se baterie stýká s krytem (zejména prostřední černé výstupky a zadní část). Pak proužky přelepte i přes plast lemující baterie ve vodorovném směru. Snažte se vlastní baterii polepit co nejméně. Při nabíjení se totiž zahřívá a lepící páska by jí neprospěla.

Klepněte pro větší obrázek

Po těchto úpravách můžete zjistit, že zadní stana stále trochu vrže. Abych se přiznal – ideálního stavu se ani mně nedokázalo dosáhnout a navíc se zdroj vrzání může přístroj od přístroje lišit. Pokuste se vyhledat tření a pak jej odstranit lepící páskou nebo přelepkama.

Další osvědčenou metodou je podložka pod baterií. Zkuste přeložit kousek papíru, ale vložka nesmí být příliš tlustá. Věřím, že většina z vás ví, že lze pod baterií nosit druhou SIM kartu. Sám jsem tam svou druhou kartu nosil, ovšem za čas se objevily problémy. Přístroj se při silnějším stisku vypínal. Jestliže jsem kartu vytáhnul, problémy zmizely. Z vlastní zkušenosti tedy nedoporučuji nosit druhou SIM kartu pod baterií.

Přední strana – nelehký oříšek!

Na mém přístroji vrže přední maska hned na čtyřech místech. Podívejte se na obrázek.

Klepněte pro větší obrázek

První dvě místa v horní části v okolí reproduktoru jdou ztišit velmi účinně. Mrkněte na obrázek. Nejprve velkou částí přelepte plastové kulaté výstupky v okolí reproduktoru. Zdrojem největšího vrzání jsou však dva příchyty v horní části. Ustřihněte si proto dva proužky papírové přelepky (stejně široké jako otvory) a pomocí plochého šroubováku „vystelte“ celou dírku. Jestliže jste byli pečliví, zjistíte, že se vám podařilo úplně odstranit vrzání v horní části. 

Klepněte pro větší obrázek

Poslední krokem utišíme velmi nepříjemné vrzání v okolí tlačítka pro vstup k seznamu a textovkám, a na straně druhé u tlačítka pro příjem/ukončení hovoru. Nejprve si ustřihněte tenký proužek papírové přelepky, tu pak nalepte v místech vrzání (mrkněte na obrázek). Druhý způsob je možná pohodlnější: nejprve přilepte přelepku celou a pak ji pomocí malých nůžek zastřihněte tak, aby nepřečuhovala přes okraj. Stejný postup zopakujte i na druhé straně. Opět – budete-li pečliví – zcela eliminujete vrzání po stranách přístroje.

Klepněte pro větší obrázek

Vrzání je minulostí!

A jsme u konce. Jestliže váš miláček vrže v místech, o kterých jsem se nezmínil, použijte opět lepící pásku či přelepku. Můj Alcatel se stal po „operaci“ mnohem tišší. Přední maska nevrže vůbec, kryt baterie se mi ale dokonale utišit nepovedlo. Na druhou stranu, ozve se však až při velmi silném stisku. „Utišovací kůru“ můžu tedy jen a jen doporučit. Nevrzající Alcatel bude působit mnohem solidnějším dojmem a ne jako levná plastová hračka.

Abyste se přesvědčili na vlastní oči a hlavně uši – připravil jsem dvě krátké videoukázky ve formátu OpenDivx:

 

Témata článku: Alcatel, Návody, Tenký proužek, Návod

Určitě si přečtěte

Jak vybrat nejlepší čtečku elektronických knih

Jak vybrat nejlepší čtečku elektronických knih

** Čtečka e-knih jako větší mobil s černobílým displejem opravdu jen vypadá. ** Používá se jinak, plní jiné úkoly a také se vybírá podle jiných pravidel. ** Víte, co, kde a jak dlouho budete číst?

29.  9.  2017 | Kůžel Filip | 15

Chcete vlastní značku smartphonů? Tady je návod

Chcete vlastní značku smartphonů? Tady je návod

** Chcete vlastní značku a portfolio chytrých telefonů? ** Je to až neuvěřitelně jednoduché a levné! ** Ale největší výzva už dávno vězí jinde.

25.  9.  2017 | Kůžel Filip | 52

Jak se zbavit předinstalovaných aplikací

Jak se zbavit předinstalovaných aplikací

23.  9.  2017 | Kůžel Filip | 3

Jak dobít kredit někomu jinému

Jak dobít kredit někomu jinému

23.  9.  2017 | Kůžel Filip | 4

Jak ovládat mobil z obrazovky počítače

Jak ovládat mobil z obrazovky počítače

26.  8.  2017 | Kůžel Filip | 1

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

** Některé mobily umí nahrát hovor už v základu. Stačí stisknout button ** Co dělat, když takový mobil nemáte? ** Pomoc je jednoduchá, stačí stáhnout aplikaci ACR

18.  8.  2017 | Kůžel Filip | 43