Návrh na zdanění GPS a TV v mobilu nakonec neprošel

Zdražování v době krize neprošlo, výrobci uhájili své produkty před škatulkou „multifunkční zařízení“. Mobily tak budou v EU nadále podléhat jen DPH.
Návrh na zdanění GPS a TV v mobilu nakonec neprošel

Možná si ještě vzpomenete na prosinec loňského roku na článek o možném dodatečném zdanění vybraných mobilů. To Evropská komise zaslala členským zemím formální návrh na překvalifikování některých mobilů na „multifunkční zařízení“. Konkrétně šlo o přístroje vybavené navigací (ty by se zdaňovaly navíc sazbou 3,7 %) a „televizní“ mobily u kterých se počítalo s další 14% daní. Návrh ovšem při středečním hlasování neprošel. Důvody jsou myslím jasné: ekonomická krize, pokles prodejů nových telefonů a v neposlední řadě odpor evropských výrobců. Zdanění by se pochopitelně v konečném důsledku nutně promítlo do cen pro koncové zákazníky, což by ničemu nepomohlo.

K návrhu se za předsednickou zemi vyjádřila švédská ministryně průmyslu a obchodu Ewa Bjorlingová, která říká: „Potřebujeme více produktů a služeb s nižším daňovým zatížením, nikoli opačně. A proto je dnešní rozhodnutí pozitivním signálem do budoucna.“ My si ovšem můžeme položit otázku, jak by hlasování dopadlo, pokud bychom nebyli v tak svízelné ekonomické situaci. Tak či onak, oddychnout si tak pro zatím můžou i Nokia a Sony Ericsson jako největší evropští výrobci, jejichž přístroje se na starém kontinentu prodávají zdaleka nejvíce nebo chcete-li realizují v Evropě většinu své produkce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nepřímé daně jsou v drtivé většině evropských zemích už tak příliš vysoké... • Dodatečné zdanění vybraných mobilů by tak v době ochlazení poptávky nepřineslo nic dobrého

„Tyto nové daně by nevyhnutelně vedly k vysokému nárůstu spotřebitelských cen v době, kdy se všichni usilovně snaží držet ceny na co nejnižší úrovni“, prohlašoval loni mluvčí Sony Ericsson. A tiskový mluvčí finské Nokie po včerejšku: „Jsme potěšeni, že Komise bere v potaz také tento úhel pohledu a nejasnosti okolo této problematiky byly nyní odstraněny“. Navigací totiž byly doposud vybaveny spíše mobily spadající do vyšší třídy a vyšší zdanění by tak mohlo narušit plán Nokie integrovat tuto funkci i do přístrojů střední třídy a produkovat dostupné telefony pro masy.

Aktuálně tedy alespoň u nás na všechny mobily (stejně jako na ostatní elektroniku) platí 19% daň z přidané hodnoty, což je není zrovna málo, ale v celoevropském měřítku jde o průměr.

Témata článku: Nákup a ceny, GPS

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • michal 6. 7. 2009 13:01:52
    DPH patri do skupiny spotrebnich dani (je uvalena na spotrebu nikoli na...
  • hnedka 6. 7. 2009 1:32:29
    Podobně to bylo i v USA s federální daní z příjmu. Taky nakonec zůstala až...
  • iqlogic 6. 7. 2009 0:28:18
    A este by mohli zdanit aj stahovanie predkozky, s*anie do ha*zlovej misy...
Určitě si přečtěte


komerční sdělení

Komerční sdělení