Nebeská modř ve Fotografii týdne

Pózující sochy, svítící listí, zakulacené náměstí, zima a léto v jednom, světlo ve tmě a hlavně fantasticky modrá obloha. To jsou nejlepší fotky z mobilů pro tento týden.
Klepněte pro větší obrázek
Partnerem soutěže je a ceny pro vítěze věnoval Kingston 

Zdravíme všechny čtenáře. Hned úvodem musíme začít smutnou zprávou. Je totiž velká škoda, že jen málokdo má evidentně rád svoji vlast a její krásy. Na zadané téma se drtivá většina, promiňte mi ten neobratný, leč velice výstižný výraz, vykašlala! Přitom bylo tak benevolentní, stačilo jen vyfotit něco, co se vám na naší zemi opravdu líbí, a dát k tomu do popisu fotky zkratku „FT“. Kdo chce raději řešit, kdo komu, proč, a jak, či že jsou témata „diktována“, prosím. Jen připomínáme, že Fotografie týdne je soutěž, s čímž souvisí i přístup k ní. Jehla v kupce sena se, přátelé, nehledá lehce. O to větší radost máme, že je alespoň opravdu krásná.

A tak se nám na první pozici prokousala zcela nová uživatelka s krycím názvem drnda.balik. Její fotka Sousoší (Sony Ericsson C702) zaujme diváka už na první pohled. Do jinak obyčejného výjevu vnáší zcela jiné světlo úhel záběru. Pohlednou kompozici vytváří opozice sochy, vycházejíc z pravého dolního rohu, spolu s lístky v rohu opačném. Příjemný je i neumělý světelný přechod, který je často pouze simulován. Kdyby každý začínal v Galerii takto přátelé, to by bylo něco!

Klepněte pro větší obrázek
drnda.balik: Sousoší (Sony Ericsson C702)

Na druhém místě se pak umístil zkušený Bwian, a jeho snímek …kulatá, Země je kulatá… (Sony Ericsson C902). Začít jinak, než originálním zpracováním, zkrátka nejde. Musíme říci, že autor skutečně dostál názvu fotky povedenou editací. Zatímco Pernštýnské náměstí se coby dominanta ukazuje ve své plné kráse nepokřivené, obzor nás přesvědčuje o pravdivosti teorie toskánského astronoma. Třešničkou na dortu je pak vyčnívající bod, tedy Kunětická hora. Fotce lze vytknout jen trochu divoké nebe, ale vzhledem k technice a pojetí editace, je přimhouření oka milou povinností.

Klepněte pro větší obrázek 
Bwian: …kulatá, Země je kulatá… (Sony Ericsson C902)

Tím bychom dnes uzavřeli snímky z kategorie FT, vybraným gratulujeme a ceníme si snahy se zapojit. Zato vybrat nejlepší fotografii mimo zadané téma byl poněkud problém. Ne snad proto, že by byl tak široký výběr, ale mezi adepty se našli dva velice vyrovnané snímky, které se hlásily o prvenství. Konec konců, o věcné ceny je již dobojováno, tak proč čtenáři upřít jednu z povedených fotek? Nechceme šidit vás, ani autory, a tak si výjimečně představíme rovnou dva výtvory.

Zaujal nás gallowsův les plný záhad… (Sony Ericsson k810i). Ještě než se pustíme do hodnocení samotného záběru, zmíníme, že od fotografie z lesního prostředí bychom si neslibovali mnoho, alespoň tedy ne od té mobilní. Hned tady však autor sbírá kladné body a z nevýhody se rázem stává výhoda. Přehnané množství detailů, které se v lesním prostředí běžně nachází, ať už lístky, větvičky či jiná flóra, je pro mobilní optiku pořádný problém. Zároveň také pro fotky v nízkém rozlišení, do kterého se všechno zkrátka nedá vtěsnat. V obou dvou případech pak divák mne jen oči nad snímkem ostrým, jako žiletka. Nás ale oči nebolí, detaily jsou povedenou editací z části skryty. Gallows se také bravurně vypořádal se světelnými rozdíly. Jistě, najdou se tu přepálená místa, ale v rozumné míře a rozložení. Postěžovat si musíme pouze na kmen levého stromu, kde by se na černotě hodilo lehce ubrat. Pohádkové ladění barev pak celou scénu hezky uzavírá.

Klepněte pro větší obrázek 
gallows: Plný záhad… (Sony Ericsson k810i)

Na stejném místě skončil Martin Zemník a jeho Proměny (Sony Ericsson C902). Maník si dal práci a stejnou scénu vyfotil obdivuhodně přesně ve dvou ročních obdobích.Poznámce„..za jízdy..“ věříme jako pohádkám ovčí babičky. Každopádně oceňujeme perfektní rozdělení fotografií a využití barevných kontrapunktův této unikátnídvojexpozici. Finální zarámovánívýsledek decentně podtrhuje.

Klepněte pro větší obrázek
Martin Zemník: Proměny (Sony Ericsson C902)

Jako nejlepší needitovanou fotografii představíme světlo a techniku, od uživatele Mau. Paprsky slunce až z dalekého Orientu nevidíme v naší galerii často. Nutno podotknout, že se opravdu nejedná o turistický výcvak, ale o zachycení pracovního procesu. Nokia si dobře poradila s dynamikou scény a trochu přepalu i s ohledem na podání scény rádi odpoustíme.

Klepněte pro větší obrázek 
Mau: světlo a technika (Nokia N95 8GB)

Tímto se s Vámi, milí čtenáři, loučíme, a na závěr snad už jen motto: „Jen hlupák se nepoučí ze svých chyb“. Což berte jako oficiální sdělení, že téma na příští FT je volné. Za týden ahoj!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pro vítěze Fotografie týdne je připravena 2GB microSD s redukcemi a USB čtečkou, nebo 4GB USB „fleška“
Váš názor Další článek: Elektronický inkoust na klávesnici: příjemná revoluce

Témata článku: Soutěže, Mobilní fotografie, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Sony Ericsson C702, Sony Ericsson C902, Sony Ericsson K810i, Nebe, Fotograf, Uživatelka, Foto


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70