Nechte svůj mobil nabít energií ze slunce

Může posloužit jako užitečné příslušenství nebo jako originální dárek. Nabíječka, kterou nemusíte zapínat do zásuvky.

Do redakce k nám dorazilo mobilní příslušenství, které potěší každého nadšence do praktických funkčních věciček, neboli tzv. gadgetů. Nic proti němu by neměli namítat ani ekologové. Řeč je totiž o solární nabíječce mobilů. Je pravda, že více vhod by nám tohle příslušenství přišlo v letních měsících bohatších na sluneční světlo, ale fandům do technických vychytávek udělá radost určitě i teď v zimě.

Přístroj funguje na jednoduchém principu: přes den nasává sluneční energii do vestavěného akumulátoru a v noci dobije váš mobilní telefon. Pokud nastane opravdová nouze, může posloužit k okamžitému přenosu sluneční energie do mobilu. V takovém případě ale bude nabíjení trvat déle a nezapomeňte na slunci telefon přikrýt něčím světlým – na rozdíl od solární nabíječky by mu přímé sluneční světlo nedělalo dobře.

Do lesa i na kolo

Představte si, že jedete na putovní výlet pod stan a během cest nechcete zůstat úplně odříznuti od civilizace a bez mobilu. Pokud vaše cesta bude trvat týden a déle, je dost pravděpodobné, že někde budete muset dobíjet. V současných velkokempech už není problém dostat se k zásuvce, co ale někde na samotě u lesa? Zvlášť když váš telefon bude v hůře pokryté oblasti neustále hledat signál, počítejte s tím, že do tří dnů bude žádat o energii. Pro podobné případy, slouží chytré zařízení jako je solární nabíječka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tato solární nabíječka je už podle barvy určena do terénu  

Námi testovaná miniaturní sluneční elektrárna je určena hlavně pro zálesáky, trampy, rybáře a další dobrodruhy, kteří se často pohybují v přírodě. Je totiž vyvedena v klasické tmavozelené khaki barvě v kombinaci s černou. Velikostí nejvíc připomíná PDA nebo oblíbenou placatici na nějakou dobrou pálenku. Určitě tedy nebude problém schovat nabíječku do kapsy vaťáku nebo do některé z kapes na víceúčelové outdoor vestě. Přesné rozměry jsou 155 × 105 × 15 mm, kloub dosahuje tloušťky 20 mm. Hmotnost činí 230 gramů. Konstrukce je pevná a nabíječka by měla v terénu přežít i případný pád.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Solární panel • vše podstatné najdete na spodní hraně

O jaké zařízení se jedná, prozrazuje už nápis Solar Power na odklápěcím krytu. Po jeho otevření se objeví solární panel, který budete nastavovat slunečním paprskům. Škoda, že nebyla využita i plocha otevřeného krytu pro další panely na absorpci slunečního světla, nabíjení by tak probíhalo rychleji. Podle návodu by plné nabití vestavěného akumulátoru mělo na přímém slunečním světle trvat 8 hodin. Vzhledem k roční době bohaté na oblačnost a velmi slabé intenzitě slunečního záření jsme uvedený údaj nemohli v praxi ověřit.

Pro každý mobil

Práce s nabíječkou není nic složitého, na jejím těle najdete všechny důležité prvky na spodní hraně. Zleva je to konektor vstupu pro napájení ze sítě (stejnosměrný proud pod napětím 1,5 – 6 V), dioda ukazatele nabití vnitřního akumulátoru, přepínač nabíjení On/Off a konektor výstupu pro stejnosměrný proud, ke kterému budete připojovat mobil. Dioda svítí dvěma barvami: zelenou v době nabíjení vestavěné baterie, červenou při jejím plném dobití. Během dobíjení akumulátoru musí být přepínač ve stavu Off, pokud chcete začít nabíjet mobil, přepněte na On.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon se připojí dodaným prodlužovacím kabelem a příslušnou redukcí

Výrobce bohužel neuvádí výkon solárního panelu ani kapacitu vestavěného akumulátoru. Podle kvalifikovaného odhadu by se ale mělo jednat o 1 200 mAh baterii. Při jejím nabíjení totiž nejste odkázáni pouze na sluneční paprsky, můžete ji „přiživit“ i energií ze zásuvky. Plné nabití ze sítě trvá přibližně 4 hodiny. Stačí k tomu jakýkoli adaptér na 1,5 – 6 V, jehož konektor tvarem odpovídá nabíječkám ze starších Nokií. Originální síťový adaptér není součástí dodávky.

V balení naleznete kromě samotné nabíječky a prodlužovacího kabelu ještě sadu konektorů pro připojení různých typů telefonů. Podporováno je všech pět největších výrobců: Nokia, Samsung, Motorola, LG a Sony Ericsson. Kompatibilita jednotlivých modelů je uvedena přímo na krabici a v návodu. Obecně se dá říct, že připojíte všechny telefony, které mají shodný nabíjecí konektor s některým z těchto typů: Nokia N70, Samsung D900, Motorola RAZR V3 (miniUSB), LG KG800 a Sony Ericsson K750i (Fast Port).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Redukce s konektory pro jednotlivé značky – kéž by se jednou výrobci mobilů dohodli na společném standardu

V případě, že je akumulátor nabíječky plně nabit, měla by energie postačovat k plnému dobití většiny běžných mobilů. Takové dobití potom trvá cca 2 až 3 hodiny, podle typu a kapacity akumulátoru v telefonu. Pokud se často pohybujete ve venkovních prostorech mimo dosah elektrických zásuvek, mohla by se solární nabíječka pro vás stát užitečným pomocníkem. Testovaný exemplář se prodává v hypermarketech Tesco za cenu 329 korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabice a obsah balení

Solární nabíječka 6V ve zkratce:

  • rozměry a hmostnost: 155 × 105 × 15 mm, 230 g
  • kapacita vestavěného akumulátoru: cca 1 200 mAh
  • doba nabíjení na slunci: 8 hodin
  • doba nabíjení ze zásuvky: 4 hodiny
  • napájecí adaptér: 1,5 – 6 V, konektor typu starších nabíječek Nokia (není součástí balení)
  • podporované telefony: Nokia, Sony Ericsson, Samsung, Motorola, LG a další s kompatibilními konektory
  • cena: 329 Kč (hypermarket Tesco)
Diskuze (25) Další článek: Pidion BM-350: komunikátor podle našeho gusta

Témata článku: Příslušenství, LG KG800 Chocolate, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Samsung D900, Sony Ericsson K750i, Případný pád, Mobil, Slunce, Uvedený údaj, Prodlužovací kabel


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34