Nejen Piloti aneb tajné plány Palm Computing

Co prozradila Janice Roberts, odstupující prezidentka Palm Computingu, o budoucích plánech své firmy.
Známý server www.news.com zveřejnil zajímavý rozhovor s Janice Roberts, odstupující prezidentkou Palm Computingu, divize společnosti 3Com, která vyrábí populární zařízení Pilot – s převahou nejpopulárnější kapesní počítače na světě. V poslední době se ale situace zostřuje: objevuje se stále více kapesních mobilních zařízení s Windows CE, přímo konkurujících Pilotům, firma 3Com ohlašuje horší než očekávané finanční výsledky, ale zároveň přivádí na svět novou verzi Pilota a další rychle plánuje (připomeňme si jen, že příjmy z Pilotů tvoří jen malou část příjmů 3Comu). Je docela pozoruhodné, že v čele Palm Computing stála i předtím žena a další žena bude Janice Robertsovou nahrazovat – to už určitě není náhoda.

Jaká má být budoucnost Pilotů a vůbec kapesních počítačů od 3Comu? Údajně se má v blízké době objevit celá plejáda zařízení, která budou postavena na stejném operačním systému, jako má Pilot, tedy na Palm OS. Některá zařízení bude vyrábět Palm Computing, jiná další firmy – Palm OS se tedy bude licencovat. Typicky půjde o komunikační zařízení (mobilní telefony s operačním systémem Palm OS?), zařízení pro zábavu a výuku. Palm si ale partnery pro licencování pečlivě vybírá, důležité je, aby šlo o „kapesní zařízení“. Za zajímavou oblast označuje Robertsová oblast pagerů a to speciálně v Evropě či Asii; tvrdí, že lidé jsou v těchto oblastech hodně „zaměření na hlas“, tedy na mobilní telefony, ale že je tady dobrý potenciál pro pagery.

Janice Roberts sama uznává, že podíl na trhu, který Pilot má (uvádí se, že v USA to je asi 70%) asi nebude udržitelný, hlavně proto, že trh se sám začíná rozšiřovat a segmentovat, takže jej Pilot sám neuhlídá (nebude vždy vyhovovat všem): „vždycky přijde někdo nový a začne dělat něco jiného; přece o tom je tenhle průmysl, ne?“.

Jak velkou hrozbou jsou Windows CE? Janice Roberts tvrdí, že Microsoft zatím v této oblasti nerozběhl pořádný business a že Palm je jediná firma v oblasti kapesních počítačů, která vydělává peníze – ostatní prodělávají. Microsoft zatím nemá jméno v domácnostech a pro Palm je tedy stejně dobrá šance se sem dostat jako pro Microsoft; těžko zde údajně může využít výhodu svých dalších produktů.

Živě komentuje: Jde evidentně o pokus o vytvoření širší fronty proti Microsoftu, což má logiku – na jedné straně třeba deset silných výrobců podporujících Windows CE, na druhé dalších deset podporujících Palm OS. Tento plán vypadá teoreticky zdatně, ale vůbec není bezproblémový – 3Com totiž Palm OS licencuje dál, ale současně jej sám používá ve svých zařízení, takže konflikt zájmů je naprosto zřejmý. S podobným postupem jsme se setkali v případě Apple, a dopadlo to nakonec dost zoufale.

Budou příští verze Pilotů či jejich odvozenin fungovat jako pagery? Palm skutečně dělá řadu aliancí s provozovateli bezdrátových komunikací a ví se, že jedna z dalších verzí Pilota bude umět pracovat s Internetem přes satelitní spojení, tedy kdekoli na světě. Víra v pagery se nám může zdát jako nerozumná – vždyť u nás se toto zařízení naprosto neujalo, v USA je tomu ale naopak.

Každopádně se plány Palmu, zejména spojené s licencováním svého výborného operačního systému, zdají být velice dobrým tahem: v rychlém tempu se může objevit řada zařízení pro jiné oblasti a jiné typy uživatelů, které nejenže rozšíří značku Palm OS, ale hlavně zabrání expanzi a „obklíčení“ zařízení od Microsoftu. Stále mně ovšem z dlouhodobého pohledu připadá boj Palmu proti Microsoftu jako nerovný, kupříkladu z velice důležitého pohledu marketingových a personálních sil, které může celosvětově Microsoft proti Palm Computingu nasadit.

Témata článku: Palm, Software pro mobily, Software pro PC, Řada zařízení

Určitě si přečtěte

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

24.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 27

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

28.  8.  2017 | Kůžel Filip | 15