Nejjednodušší nastavení mobilu pro wap a MMS

Nastavení datových služeb se liší u každého operátora i typu telefonu a s postupem doby je stále komplikovanější. Ze strany výrobců i operátorů však přichází na pomoc tzv. internetové konfigurátory, díky kterým můžete nastavit svůj telefon snadno a rychle.

Šikovná textovka

Služby spojené s datovými přenosy jsou již běžnou součástí většiny současných mobilních telefonů. Nejčastěji se využívá rychlých datových přenosů GPRS, které dobře poslouží k připojení k internetu a posílání MMS. Abyste mohli těchto služeb využívat, musíte mít ve svém telefonu správně nastavený datový profil v souladu s konfigurací operátora. Pro laiky v oblasti mobilních technologií to může být neřešitelný problém a pro ty znalé je to především ztráta času.

Potřebné informace k nastavení jsou uvedeny na internetových stránkách operátorů. Pro některé typy telefonů je k dispozici SMS služba, která zajistí automatickou konfiguraci. Jednoduše si necháte zaslat speciálně kódovanou SMS zprávu, podle které se telefon sám nastaví. Stejnou službu nabízí na svých stránkách také někteří výrobci mobilní telefonů. Obecně bývá nazývána internetový konfigurátor.

Konfigurační SMS zpráva je zvláštním typem textovky, ve které jsou uloženy informace o požadovaném nastavení pomocí speciálního kódu. Takovou zprávu dokáže telefon po přijetí rozpoznat a podle pokynů v ní obsažených si automaticky nastaví datový profil. Pro uživatele zůstane text zprávy skrytý a je pouze vyzván k jejímu potvrzení. Způsob potvrzení se ale u jednotlivých značek telefonů může mírně lišit. Stejně tak mohou nastat odlišné situace v závislosti na společnosti, která konfigurační SMS zprávu posílá, např. u Oskara je požadováno potvrzení číselným heslem.


Operátoři

Mobilní operátoři se samozřejmě snaží nalákat nové uživatele datových služeb. Také proto je v telefonech z jejich nabídky vše řádně přednastaveno, aby každý nový zákazník mohl všech služeb okamžitě využívat. Pro klienty, kteří si telefon zakoupí jinde, jsou k dispozici přehledné popisy pro manuální nastavení nebo natavení pomocí konfigurační SMS zprávy.

Eurotel

Na internetových stránkách Eurotelu nejdete základní informace pro nastavení datových přenosů. Pro telefony, které jsou anebo byly v nabídce operátora je k dispozici obsáhlý katalog podrobných manuálů, kde je vždy pro konkrétní telefon popsán postup nastavení krok za krokem.

Internetovou podporu datových služeb Eurotel nenabízí. Příslušnou konfigurační SMS zprávu však na svůj telefon dostanete, pokud odešlete textovku v příslušném tvaru. Tato podpora se však týká jen několika značek telefonů.

Oskar

O zákazníky Oskara je z hlediska podpory nastavení datových služeb dobře postaráno. Na internetových stránkách je k dispozici jejich úplný přehled s odkazy na ruční nebo automatické nastavení. Při manuálním nastavení se nabízí podrobné postupy velkému množství telefonů. Podobně si můžete najít návod ke svému mobilu v Oskareně.

Pro automatická konfiguraci je vymezena samostatná služba nazvaná Snadné nastavení, která je přístupná z Oskarovy Samoobsluhy. Pokud klinete na záložku služby, objeví u aktivovaných datových služeb odkazy na Snadné nastavení. Při potvrzení některého z odkazů budete vyzváni k výběru značky a typu telefonu a následně dojde kódovaná SMS zpráva, která zaručí správné a hlavně automatické nastavení vybrané služby.

T-Mobile

Manuální nastavení lze provést podle obecného přehledu. Také T-Mobile nabízí rozsáhlý katalog manuálů pro telefony ze své nabídky. Není ovšem sdružený a odkazy na jednotlivé návody jsou uvedeny vždy u náhledu na konkrétní telefon v nabídce.

Podobně jako u Eurotelu si není možné nechat poslat konfigurační SMS zprávu z internetových stránek. Pro telefony Nokia a Sony Ericsson si však můžete nechat poslat požadovanou zprávu zasláním textovky v předepsaném tvaru na určené číslo.


Výrobci telefonů

Také výrobci telefonů se dobře starají o provozovatele svých zařízení a umožňují automatické nastavení pro datové přenosy pomocí SMS zprávy. Služba je spravována z internetových stránek konkrétního výrobce prostřednictvím jednoduchého průvodce. Nechybí nabídka všech tří českých operátorů a není se čeho bát, i když je většina těchto stránek v anglickém jazyce.

Motorola

Pro majitele přístrojů značky Motorola je servisní služba přístupná na této adrese. Pro její užívání je nutné se zaregistrovat. Pokud tak učiníte, čeká vás přehledný průvodce pro nastavení vybrané služby. Nejprve vyberete stát, operátora a typ přenosu dat. Pak už jen zbývá vybrat typ telefonu a nabízený typ připojení. Výsledek si necháte bezplatně zaslat na svoje telefonní číslo a po přijetí bude vaše Motorola nastavena.

 
Přehledný průvodce nastavením telefonů Motorola

Nokia

Na této stránce naleznete podporu výrobků Nokia a stejně jako u Motoroly je v českém jazyce pouze úvod. Opět vás provede jednoduchý průvodce, který je přístupný bez registrace. Po výběru země a operátora budete požádáni o výběr typu vašeho telefonu a profilu nabízeného připojení. Následně vám bude na zadané číslo zaslána kódová textovka.

 
Internetový konfigurátor pro telefony Nokia

Siemens

Siemens své služby automatického nastavení provozuje pouze pro telefony šedesátkové řady a novější. Internetová podpora je celá v angličtině, ale opět ji zabezpečuje jednoduchý průvodce s klasickým postupem, který je zakončen zasláním příslušné SMS zprávy.

 
U Siemensu jen pro nové telefony...

Sony Ericsson

Uživatelské prostředí internetové podpory nastavení datových služeb u Sony Ericssonu je z pohledu českého uživatele trochu matoucí. Angličtina se mísí z občasnými českými překlady někdy až komicky. K pohodlnému zadání požadavku na zaslání konfigurační textovky opět slouží přehledný průvodce, který tentokrát začíná výběrem typu telefonu. Poté si v nabídce zvolíte typ služby a následuje tradiční výběr země, operátora, atd.

 
Také u Sony Ericssonu je vše je připraveno pro české uživatele

A co ostatní?

Ostatní výrobci telefonů internetové konfigurátory na svých stránkách nemají nebo se nám je nepodařilo vypátrat. Ale například Samsung nabízí českým uživatelům přehlednou tabulku pro manuální nastavení.

Je celkem jasné, že s přibývajícím množstvím datových služeb a modernizací mobilních telefonů budou příslušná nastavení stále složitější a pro mnohé uživatele až příliš komplikovaná. Dá se tedy očekávat, že se časem úplně opustí od zdlouhavého manuálního nastavování a internetové konfigurátory se stanou běžným prostředkem uživatelů pro nastavení svých přístrojů.

Nesmíme však opomenout i jiný směr vývoje v oblasti automatizace nastavení datových profilů, který nastolila nová Nokia 7610. Ta jako první přišla s technologií, která zjišťuje všechny potřebné údaje pro automatické nastavení z informací uložených na SIM kartě.

Diskuze (10) Další článek: Nový mobil pro islámské věřící

Témata článku: Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, MMS, Nastavení, NAS, Mobil, WAP, Manuální nastavování


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 20

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62