Nejlepší aplikace pro čtení knih v mobilu

Podívejte se, jaké aplikace doporučili čtenáři pro čtení knih v mobilu. Dávají přednost paletě funkcí nebo spíše jednoduchosti ovládání mobilních čteček?

Na fóru jsme vás požádali, abyste ostatním uživatelům doporučili nejlepší aplikace pro čtení elektronických knih v mobilu. To je samo sebou ožehavé téma, protože jsme rozdělili diskutující na dva tábory. Pokud pomineme ty, kteří nedají dopustit na papírovou knihu, máme zda zastánce příležitostného čtení v mobilu, protože je stále „po ruce", i ty, kteří ke čtení nechtějí využít podsvětlený displej a tak raději stáhnou po elektronické čtečce a po displeji s E Inkem.

Pro dlouhodobé čtení se rozhodně jeví jako nejlepší druhá varianta, samotná čtečka, která neoslňuje a vydrží dlouho na jedno nabití ovšem nemusí podporovat veškeré formáty. Ty si sice můžete převést pomocí freewarové aplikace Calibre, ovšem pokud chcete číst na cestách, budete s sebou muset nosit další zařízení. Se čtečkami, až na drobné výjimky (např. Kindle Paperwhite), nemůžete číst v noci bez přídatného přisvětlení, takže zde se na řadu dostává smartphone nebo tablet s podsvětleným displejem. Výhoda smartphonu je to, že máte knihy na dosah ruky, na druhou stranu má poměrně malý displej, pro pohodlnější čtení se bude daleko více hodit displej tabletu.

Zatímco čtečky jsou na čtení knih připraveny od výroby, pokud budete číst speciální formáty, budete muset vaše mobilní zařízení nejprve patřičnými aplikacemi tyto formáty naučit. V následujícím přehledu tedy sumarizujeme vaše doporučení aplikací pro čtení knih v mobilu nebo v tabletu.

Jistě jste si všimli, že jsme pod článkem vypnuli diskusi. Váš názor vás samozřejmě zajímá, ovšem nechceme stejné téma tříštit na více místech, proto vás pro případné komentáře odkážeme do našeho diskusního fóra, kde vznikly první tipy na aplikace, a mohou z vaší strany přijít i některé další. Více na: http://www.mobilmania.cz/clanky/nejlepsi-aplikace-pro-cestovani/sc-3-a-1327520/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink

Cool Reader (Android)

Nejvíce kladných ohlasů od vás dostala aplikace Cool Reader. Zaujala vás zejména široká podpora formátů (např. epub, doc, html, pdb, mobi a další), široké možnosti nastavení i rychlá změna jasu. Tu provedete přejíždění prstem na levé hraně displeje, dostanete se dokonce na úroveň nižší, než je možné nastavit v rámci systému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spouštíme aplikace, vybíráme knihy z interní paměti a čtení titulu s nastaveným tmavším tématem, kde se ale převod do epub nepovedl, vše je nesprávně rozřádkováno

Aplikace jako taková je přeložena do češtiny, v nastavení můžete přepínat mezi denním barevným a nočním, tedy černobílým, režimem. Můžete si dále vybrat velikost a font pásma, nastavit velikosti mezer, řádkování, dělení slov, různé styly, barvu pozadí, fontu, texturu na pozadí, pozice okrajů, apod. Knihy si můžete nechat předčítat hlasovou syntézou, či do nich přidávat záložky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Široké možnosti nastavení a zobrazení úvodní obrazovky s posledními čtenými knihami

Hlavním zdrojem knih je interní paměť, stačí zde nahrát knihu a poté ji vyhledat v jejím umístění v paměti. Pokud chcete rychlý přístup ke knihám, nahrávejte je do složky Books. Bohužel, některé tituly v aplikaci nešly otevřít, zatímco v jiných čtečkách ano. V aplikaci dále najdeme nápoje i na webové freewarové katalogy knih, odkud lze volně šiřitelné tituly ihned stáhnout.

Klepněte pro větší obrázek 

Play Books (Android)

Mezi tipy se objevila i základní aplikace Play Books, tedy Knihy Google, která je předinstalována v každém zařízení s Androidem. V mobilním zařízení je přítomna čtečka, která je napojena na knihy, které jste si bezplatně stáhli nebo zakoupili na Google Play. Z paměti telefonu si žádné knihy importovat nelze, Play Books je ale cloudové řešení, do kterého můžete nahrát knihy z Disku Google nebo z počítače. Na stránkách Knihy Play můžete např. z počítače nahrát knihy, které se poté objeví ke stažení v zařízeních, kde máte přiřazen váš stejný Gmail účet. Mezi podporované formáty patří epub a pdf, celkem můžete mít těchto knih až tisícovku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kdo by neznal knihy Play? Úvodní obrazovka s knihovnou a doporučené tituly z Google Play. Nastavení, možnost přiblížení, přecházíme mezi stránkami, kontextová nabídka při čtení a možnosti úprav pro formát epub a pdf

Mezi výhody cloudového uložení patří zejména synchronizace, v cloudu jsou uchovávány informace o rozečtených stránkách jednotlivých knih, poznámkách a záložkách. V aplikaci v telefonu můžete nezávisle na formátu nastavovat jas a barevný motiv. V formátu epub lze navíc vybrat velikost, typ písma, řádkování a zarovnání textu. Stránkami můžete listovat pomocí regulátorů hlasitosti, čeština v aplikaci je samozřejmostí.

Klepněte pro větší obrázek

Moon+ Reader Pro (Android)

Další profesionální aplikací ke čtení elektronických knih je Moon+ Reader Pro. K dispozici je v bezplatné i placené verzi, která stojí 99 Kč. Pokud se rozhodnete pro freewarové řešení, bude vám chybět multitouch, podpora PDF, synchronizace s Dropboxem, několik funkčních drobností a hlavně bude aplikace doplněna o reklamy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka, načítání knih z paměti vyústí v zaplnění virtuální knihovny. Po výběru, která místa jsou určena k procházení stran, a která ke vstupu do nastavení, si můžete vybrat samotné položky v nastavení, které vás zajímají

Pokud se budeme bavit o placené verzi, přivítá vás uživatelské rozhraní v češtině. Pokud máte ebooky uložené v paměti, aplikace je může rychle proskenovat (dostane se k nim rychleji než jiné aplikace) a vy můžete hned začít číst. Podpora formátů je opět široká, mezi základní podporované patří epub, mobi, txt či html, Aplikace dokáže otevírat i PDF soubory, u některých zařízení je třeba z Google Play doinstalovat PDF plugin. Aplikace vám může nabídnout rozvržení, kterými dotyky chcete přecházet mezi stránkami a který dotyk otevře nastavení. V něm si můžete nastavit barevné schéma na pozadí, funkce tlačítek a další detaily jako automatické posouvání textu, předčítání textu hlasovou syntézou, přidávání záložek, poznámek či procházení kapitol.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Funkční je hlasová syntéza i nastavení, v rámci kterého můžete zablokovat přístup k aplikaci bez zadání správného hesla. Mimo lokální paměti se můžete napojit na vzdálená úložiště knih. Statistiky jsou jen třešničkou na dortu

Knihy z paměti mohou být importovány automaticky, do aplikace můžete napojit i Dropbox a Google Drive účet. Spuštění aplikace může být chráněno heslem, takže se nikdo nepovolaný nedostane k tomu, co aktuálně čtete. Pokud nejste u freewarových aplikací úplně spokojeni, rozhodně doporučujeme vyzkoušet Moon+ Reader Pro.

Klepněte pro větší obrázek

FBReader (Android)

Jednoduchý, rychlý a customizovatelný - to je FBReader. Mezi podporované formáty patří ebub, rtf, foc, html a mobi, k aplikaci je možno doinstalovat řadu pluginů, které rozšiřují její základní funkčnost. Aplikace je napojena na řadu webových katalogů, při zavření aplikace a opětovném otevření se dostanete na stejné místo, kde jste naposledy skončili.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
FBReader je poměrně jednodušší aplikací, která vlastně ani nemá hlavní menu, jen kontextovou nabídku. Zaujala nás slušná podpora formátů, rychlé listování mezi stránkami, kvalitnější syntéza hlasu a bohaté nastavení vzhledu

Nastavení je i u této aplikace velmi rozsáhlé, upravit můžete vzhled, texty, barvy, pozadí, okraje posuvníku a další detaily. Hlavní výhodou aplikace je kvalitní hlasová syntéza po stažení doplňku TTS+, která využívá i jiné zdroje, než jen defaultní syntézu od Googlu. Trochu nám vadí překrývání nabídek, když se vracíte ze čtení knihy, protože aplikace nemá žádnou ústřední hlavní nabídku. I tak ale stojí za vyzkoušení.

Klepněte pro větší obrázek

ezPDF Reader (Android)

EzPDF Reader je zřejmě nejpovedenější prohlížeč PDF souborů na Androidu, včetně multimediálních PDF s hudbou, animacemi, videem a hlasovou syntézou zobrazeného textu. Do souborů můžete vpisovat vlastní poznámky, kresby, přikládat soubory, podpisy, podtrhávat, kreslit objekty a přidávat další útvary.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
ezPDF Reader je asi nejpropracovanější čtečkou multimedálních PDF. Na první pohled vypadá jako kterákoliv jiná aplikace, hlasová syntéza předčítá text, který můžete zvětšovat pinch zoomem, ovšem nastavení a dalších možností je nepřeberná spousta. Do PDF můžete dokreslovat poznámky a následně je ukládat do paměti telefonu

Mezi nabídkami nalezneme celou spoustu nastavení, jako obracení stránek regulátory hlasitosti, barvy, režimy, schémata, zoomování, automatické čtení, apod. Mimo PDF souborů je podporován i formát epub, někomu však může vadit chybějící počeštění uživatelského rozhraní.  Plná verze aplikace stojí 83 Kč, na Google Play je k dispozici i patnáctidenní trial verze.

Klepněte pro větší obrázek

Hledáte diskusi? Hledejte zde

Další článek: Nokia Lumia 530: nejlevnější WP 8.1 od Microsoftu

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Aplikace, Ostatní, Rychlá změna, Kontextová nabídka, Nejlepší aplikace, Mobil, Stejné téma, Hlasová syntéza, Černobílý režim, Barevné schéma, Hlavní zdroj, Syntéza, Rychlé listování, Kladný ohlas, Ožehavé téma, Stejné místo, Čtení, Opětovné otevření, Dosah ruky, Bohaté nastavení, Široká podpora


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 20 je zatím nejdražší a suverénně nejlepší Honor

RECENZE: Honor View 20 je zatím nejdražší a suverénně nejlepší Honor

** Kvůli selfie kameře prostřelili displej. Rušivé? Ne, za chvíli o ní nevíte. ** Procesor Kirin 980 má síly na rozdávání, o výkon se nebojte ** Můžete mít 128GB nebo dvojnásobné 256GB úložiště

Jakub Michlovský | 32

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 24

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 140

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

** Tmavý režim v telefonu opravdu umí šetřit baterii ** Google kvůli tomu přebarvuje všechny své aplikace ** Černé bude i iOS

Vladislav Kluska | 31

RECENZE: Nokia 8.1 — tichá voda břehy mele

RECENZE: Nokia 8.1 — tichá voda břehy mele

** Nokia 8.1 je nejlepší Nokií v obnovené éře s Androidem ** Duální fotoaparát se chlubí umělou inteligencí ** Přes skleněná záda chybí bezdrátové dobíjení

Milan Měchura | 44

Ohebný Samsung v prvních recenzích. Všichni křičí wooow! a ukazují na čáru uprostřed displeje

Ohebný Samsung v prvních recenzích. Všichni křičí wooow! a ukazují na čáru uprostřed displeje

** Představen byl v únoru, do rukou testerů se dostává až teď ** Řeč je o skládacím Samsungu Galaxy Fold ** Sesbírali jsme první dojmy z dvoudisplejové skládačky.

Martin Chroust | 17