Nejlepší mobil 2001: jak se na výsledky dívá redakce

Včera jsme zveřejnili kompletní výsledky naší ankety Nejlepší mobil 2001. Komentář k nim jsme si nechali až na dnešní den; chcete znát náš názor?
Nejlepší mobil 2001: jak se na výsledky dívá redakce
Včera jsme zveřejnili kompletní výsledky naší ankety Nejlepší mobil 2001. Komentář k nim jsme si nechali až na dnešní den.

To, že jsou na prvním místě všech kategorií mobily Nokia, předpokládal určitě každý. Nakonec si Nokia z devíti oceněných míst odnesla sedm „medailí“. Světlými výjimkami byly mobily Alcatel One Touch 30x v kategorii pro rodinu a děti a Siemens S35i v kategorii pro práci a firmu. Oba mobily si tato místa zasloužily, Alcatel 30x by podle našeho názoru měl být výše, než Nokia 5110; za stejnou cenu toho nabízí o mnoho více. Měl však smůlu, na trh přišel až koncem roku, v době, kdy tady kralovala Nokia 5110.

Jaký koupíte mobil dětem?

V této kategorii naprosto s přehledem zvítězila Nokia 3310, která druhou 5110 nechává vzadu s více než polovičním počtem hlasů. I když se tento mobil nestačil dostatečně rozšířit (přišel na trh v říjnu loňského roku), nicméně lidé, kteří jsou spokojeni s mobily Nokia 5110 nebo 3210 jiný než tento asi chtít nebudou. Zde se nabízí přímé srovnání s Alcatelem One Touch 30x, který, ač je v mnohém lepší (nižší cena, parametry), má jasný handicap: značku. Alcately jsou u nás stále synonymem obyčejných levných mobilů s několika základními funkcemi. Řada 30x ale jasně ukazuje, že od tohoto škatulkování musíme upustit. Ještě to ale chvíli potrvá, než si na to Češi zvyknou.

Mimochodem: Podle mnoha prodejců a distributorů je nejprodávanějším mobilem posledních několika let Nokia 5110. Proč? Protože si můžete měnit kryt, má velký displej, docela jednoduché ovládání a hlavně je na rozdíl od nových Nokií bezproblémová.

V dalším pořadí zamrzí páté místo Siemense C35i, který by si zasloužil ocenění vyšší. Nicméně pro rodinu a děti jsou asi vhodnější Nokie, díky jednoduššímu ovládání a ceně. S podivem je ovšem to, že je tak vysoko Nokia 3310, která byla v době hlasování velmi drahá, ne-li předražená.

Docela dobře se také umístil Ericsson T20 (příznivci této značky jsou určitě rádi), i když je na trhu opravdu krátce. Jeho většímu rozšíření doufejme pomůže nižší cena u Oskara – zde stojí jen osm tisíc, zatímco u běžných prodejců o dva až tři tisíce více. Má funkce srovnatelné s T28, navíc WAP a poutko na ruku.

Mobil se hodí už i pro práci

V této kategorii jste si vybírali mobil, který se hodí pro práci, kde si člověk potřebuje organizovat čas a případně potřebuje odlišit soukromá a pracovní volání (skupiny volajících, případně seznam VIP). Tyto podmínky vámi zvolené mobily Nokia 6210, 7110 a Siemens S35 velmi dobře splňují. Nevýhodou S35i je bezesporu malý kalendář, nemožnost přiřadit jednomu jménu více údajů a absence vlastní paměti na

Nicméně Nokia 3310 se sem hodí už podstatně méně. Má sice jednoduché upomínky (jen deset), ale žádné odlišení volajících lidí a WAP. Do této kategorie mi prostě nesedne.

Překvapivé je také páté místo Siemense C35i. Ten se pro práci hodí stejně dobře jako S35i – má také 30 schůzek, seznam VIP, WAP, jediné, co mu opravdu chybí, je velký displej. Další drobnosti rozdíly jako hlasové vytáčení a záznamník na 20 sekund asi moc lidí netrápí. A přitom je mezi mobily velký cenový rozdíl.

Dobré je také umístění Alcatelu One Touch 501, který se na trh reálně dostal až v lednu, a přitom si dokázal získat mnoho příznivců. Je malý, lehký, má ukolovníček, velký diář, hlasové vytáčení, osmiřádkový displej. Má také úplně jiné a netradiční ovládání pomocí pětisměrového joysticku, která je zároveň tak trochu nevýhodou – některým modelům totiž nefunguje ve všech směrech stejně lehce, což zamrzí. Má sice velký seznam na kontakty, ale chybí zde odlišení zvonění pro jednotlivé skupiny, které si pětistovka může vytvořit. Výhodou je velká paměť na SMS.

Nikdy však nepochopím, jak se může pro práci hodit Nokia 3210. Ta kromě volání, posílání textovek a hada nic navíc neumí. Ale ta tisícovka hlasujících si to asi umí představit lépe.

Každý chce být stylový

Zde jsou vítězové jasní. První čtyři místa má s přehledem Nokia, vítězství modelu 8850 asi nikoho neomráčilo. Trochu se nám sem zamíchala Nokia 6210, která mi moc stylová nepřipadá. Každý čtenář má však svůj názor a Nokia 6210 je natolik nová, že údiv okolí stále ještě chvíli vzbuzovat bude.

Nokia prostě odhadla trend a v každé kategorii má něco – stříbrnou Nokii 8850, která se výborně hodí pro reprezentaci, Nokii 8210 a 3310, které jsou zase stylové pro běžné uživatele; hlavní je, že umí měnit kryt. Hlavní rozdíl mezi 3310 a 8210 je samozřejmě cena. Nokia 8210 je také menší, ovšem, bohužel, kryt více vrže a není to příliš příjemné. Po čase se také u několika 8210 začal likvidovat displej (mizely informace); daň za to, že je mobil tak malý. Nokia 3310 je na tom co se zpracování týče daleko lépe a můžete u ní měnit i zadní kryt; má ale méně funkcí.

Na výborném pátém místě se umístil skvělý Sony CMD-Z5. Tento sotva devadesátigramový mobilek je ještě menší než Nokia 8210 a přitom má hafo špičkových funkcí; umí např. pracovat s e-mailem. Je také docela hezký, má všechny podstatné takže se hodí jak pro reprezentaci, tak pro práci. Ostatně, kdo ho zkusil, asi ví.

Trošku líto mi je mobilu Siemens SL-45. Ten měl smůlu v tom, že je příliš nový a hlavně drahý. MP3 přehrávač asi moc uživatelů neocení, další funkce a vzhled je opravdu výborný. Stylová je bezesporu Motorola V.3690, která ovšem trpí neduhy Nokie 8210 – vrže, stejně jako všechny ostatní mobily řady V. Navíc jí chybí funkce, kterými se třeba Nokia 8210 klidně pochlubit může. Cenově jsou oba mobily srovnatelné.

Opět se mi ale zdá, že došlo k jednomu malému nedorozumění – Nokia 7110 nemůže být považována ani za stylový mobil, ani za reprezentativní; na to je příliš velká a, dovolte mi to slovo, ošklivá. Funkcemi a ergonomií práce je na tom ale o sto procent lépe.

Nejvíc chcete Nokii 3310

V absolutním pořadí to vyhrála jednoznačně Nokia 3310, pro kterou v některé z kategorií hlasovala téměř polovina respondentů. Je vidět, že Češi jsou národem příznivců Nokií, ať jsou tyto mobily jakékoliv. Pravdou je, že Nokia 3310 nepřinesla žádné výrazné inovace a mnoho lidí má problémy s baterií a GSM bankingem. Je to však hezký a musím uznat, že velmi stylový mobil. Nokia se opět trefila do lidí tím správným směrem, vykašlala se na funkce a dala lidem hlavně vzhled a výměnné kryty; to Češi náramně baští. Přiznám se, že já taky, ale neříkám, že musím mít Nokii. Výměnné kryty dnes už dělá kde kdo (Alcatel 30x, Siemens A35, Ericsson A2618 apod.).

Na druhé místě je opět podle předpokladů Nokia 6210, třetí místo pak Nokia 7110 – rozdíl v počtu hlasů mezi 7110 a 6210 je hodně propastný. Nokia 7110 je tedy stále velmi oblíbená, i přes počáteční porodní bolesti. Je to také mobil s velmi odlišnou přízní. Jedni jej exaktně odmítají, druzí (většina jsou ti, co ji používají) zase naopak velmi chválí. Za výborný nápad považuji váleček, který však Nokia asi navždy opustila.

Nokia: nejlepší značka

Podíváte-li se na přehled značek, budete chvíli stát s hodně otevřenou pusou. Tak drastické a přesvědčivé vítězství Nokie jsme opravdu nečekali. Druhý Siemens a třetí Alcatel jsou opravdu hodně dole, o ostatních značkách nemluvě. Odpovídá to ovšem tomu, jak jste hlasovali – ve všech kategoriích zvítězila Nokia; jen dva mobily na prvních třech místech jsou jiné značky. Nicméně i přesto je vidět, že mobily Siemensu a Alcatelu stále rostou v oblibě, zatímco Ericsson se propadá; dříve měl i u nás druhé místo.

A na závěr otázka: jste spokojeni s formou naší ankety? Myslíte si, že bychom příště měli mobily do kategorií sami nominovat? Jsou kategorie a jejich počet vyhovující? Co byste na anketě v dalším ročníku zlepšili?

Diskuze (60) Další článek: GSM pager: mobilem proti krádeži auta

Témata článku: Ostatní, Alcatel One Touch 501, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6210 Navigator, Nokia 8210, Siemens A35/A36, Siemens S35i, Sony CMD-Z5, Reda, Red, Mobil, Absolutní pořadí


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21