Nejlepší mobilní síť v Česku měl v první polovině roku Vodafone

Nejlepší mobilní síť v Česku měl v první polovině roku Vodafone

Poradenská společnost P3 Communications pravidelně hodnotí kvalitu českých mobilních sítí. Z měření uskutečněného v první polovině roku vyšla nejlépe síť Vodafonu, která získala v metodice německé společnosti 970 bodů z možných 1 000. Testování byly podrobeny všechny tři hlavní mobilní sítě v ČR; další operátoři dosáhli 969, resp. 926 bodů, ale pořadí na dalších místech P3 nespecifikuje.

Klepněte pro větší obrázek
Certifikát P3 pro operátora Vodafone

Vodafone certifikát získal celkem už počtvrté a obhájil jeho zisk z loňského května. Na podzim minulého roku měl nejlepší síť v Česku T-Mobile. Měření sítě německou nezávislou společností P3 Communications probíhá obvykle dvakrát do roka, v Česku se pravidelně jako nejlepší střídá T-Mobile s Vodafonem. Bodový výsledek řadí jejich sítě pravidelně k nejkvalitnějším v Evropě.

Měření v České republice probíhalo od 15. března do 1. dubna 2019 a hodnotilo kvalitu hlasových hovorů, stabilitu a rychlost datových služeb. Test zahrnoval měření ve městech a na vybraných silnicích. Hodnotily se řady parametrů, např. stahování a nahrávání souborů, čas potřebný k zobrazení internetových stránek, YouTube videí nebo ke spuštění streamingu. K měření sloužil mobilní telefon Samsung Galaxy S8 pro hlasové služby i pro měření kvality datových služeb sítě.

Klepněte pro větší obrázek
Testovací trasy měření po Česku v březnu a dubnu 2019 (Zdroj: P3 Communications)

V oblasti hodnocení hlasových hovorů dosáhl Vodafone druhého nejvyššího skóre 388 bodů. Nespecifikovaný druhý operátor jej překonal o dva body, když dosáhl o jeden procentní bod vyššího procenta kvalifikovaných hovorů (tj. úspěšně navázaných a ukončených) ve velkých městech. Třetí operátor získal za hlas 357 bodů. Výsledky hlasového měření jsou charakterizovány největší spolehlivostí hovoru, nejkratší dobou na spojení hovoru a nejvyšší kvalitou hovoru.

Klepněte pro větší obrázek
Maximální bodové hodnoty, které mohli operátoři získat, jsou 400 za hlasové hovory a 600 za datové přenosy (Zdroj: P3 Communications)

O něco vyšší váhu má v metodice P3 hodnocení kvality datových přenosů. Zde Vodafone překonal druhého operátora zejména v oblasti menších obcí a získal za tuto disciplínu 582 bodů. Druhý operátor je ovšem v závěsu s 579 body a ani třetí operátor příliš nezaostal, když si připsal 569 bodů. Detailní datový test zahrnuje měření rychlosti uploadu a downloadu, čas potřebný pro načtení internetových stránek, čas potřebný pro načtení a streamování YouTube videí.

Podrobné výsledky testu kvality sítí naleznete zde (.pdf)

Testování sítě ukázalo přínosy nových možností pokročilé technologie 4G/LTE. V testované geografické oblasti společnost P3 Communications naměřila v síti Vodafone při testu sedmisekundového stahování dat průměrnou hodnotu 84,4 Mbps. Operátor 2 dosáhl dokonce rychlosti 94,6 Mbps a v síti Operátora 3 se data stahovala rychlostí 55,2 Mbps.

V Česku máme jedny z nejkvalitnějších mobilních sítí v Evropě:

Diskuze (35) Další článek: 2Q 2019: Trh smartphonů opět klesal, gigantům se ale dařilo. Až na Apple

Témata článku: Vodafone, Mobilní sítě, LTE, YouTube, 4G, 3G, Měření, 2G, P3, Česká republika, Mobilní síť, Mbps, Polovina roku, Evropa, Hovor, Operátor, Kvalita, Síť


Určitě si přečtěte

Tohle příslušenství musíte mít. Drobnosti pro smartphony, které překvapí i potěší

Tohle příslušenství musíte mít. Drobnosti pro smartphony, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, hračky a další gadgety ** Ceny se pohybují od stovky až po několik tisíc korun

Jan Láska | 7

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73

RECENZE: Apple iPhone 11 – dvě čočky, pokračování ságy a spousta odhodlání

RECENZE: Apple iPhone 11 – dvě čočky, pokračování ságy a spousta odhodlání

**Design telefonu možná není hezký, ale hlavně je naprosto originální **Výkon je ohromující, rychlost sytému špičková, oboje bez překvapení ** Dvě čočky stačí, ultraširoký foťák vás bude hodně bavit

Jakub Michlovský | 109

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

** Kompromisy ve výbavě nejsou omezující ** Čtečka v displeji překvapí rychlostí i minimem chybných čtení ** Telefonu chybí nějaká specialita, kterou by se dokázal blýsknout

Martin Herodek | 5