Nejlepší tipy: jak vylepšit snímky z fotomobilů

Mobilní telefony vybavené fotoaparátem ještě stále nefotí tak, jak bychom si představovali. Ve srovnání s běžnými digitály neobstojí většinou ani ty nejdražší. Tím důležitější je ale následná úprava snímků na počítači. Poradíme vám, jak fotografie co nejvíc vylepšit.
Nejlepší tipy: jak vylepšit snímky z fotomobilů
Kapitoly článku
Kvalita snímků pořízených fotomobily má ještě hodně daleko k současným digitálním fotoaparátům. Fotografie ale můžete upravit v počítači a v některých případech tak dosáhnout i nečekaných výsledků. Připravili jsme praktický článek s návody, jak při úpravě fotografií na počítači postupovat.

S čím budeme pracovat

Standardním nástrojem pro úpravu fotografií je Adobe Photoshop. Nepředpokládám ale, že byste si tento profesionální program pořizovali ke svému fotomobilu. Všechny úpravy proto raději budu prezentovat na levnější aplikaci, v programu Zoner Media Explorer 6. Také sice není zdarma, ale díky tomu, že už existuje novější verze Zoner Photo Studio 7, dá se starší varianta Classic, která bohatě stačí, koupit za krásných 299 Kč. Media Explorer často dostanete rovnou k digitálnímu fotoaparátu, skeneru nebo počítači. Můžete si stáhnout také třicetidenní demoverzi.

Postupy, které budu ukazovat, jsou ale podobné jako v jakémkoli jiném bitmapovém editoru. Můžete potom použít třeba GIMP, který je úplně zdarma. Zrovna v jeho případě je ale práce malinko jiná, takže pro prezentaci raději používám Zoner Media Explorer, kde se postupuje standardním způsobem. Úprava fotografií s použitím tohoto programu je navíc velmi jednoduchá.

Otočíme

Pokud chcete dobře využít plochu snímače, někdy musíte fotomobil otočit a fotit na výšku (případně na šířku u modelů, které standardně vytváření snímky formátu portrét). Jako ukázku jsem vybral fotografii pořízenou Sagemem myX-7, kterou je potřeba otočit doprava.

Není nic jednoduššího. V průzkumníku Zoner Media Exploreru vyberte fotografii a stiskněte klávesovou zkratku Ctrl+R. Pokud byste chtěli otáčet doleva, je zde zkratka Ctrl+L. Případně můžete klepnout na příslušnou ikonku v nástrojovém pruhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Původní a otočená fotografie

Tip: Zvykněte si fotoaparátem při focení otáčet vždy jen na jednu stranu. Ušetříte si potom práci při otáčení v počítači, nebudete muset zkoumat, jestli „doleva nebo doprava“.

Uděláme výřez

U běžné digitální fotografie bych jako další krok po úpravě orientace snímku doporučil výřez. Většinou se nikdy netrefíte do ideální kompozice a zkušenost radí, že výřezem ze snímku se nic nezkazí – lepší je řezat, než smutnit nad nepodstatnými zbytky. Jenže u digitální fotografie pracujeme s megapixelovými formáty a nevadí, když třeba třetina obrázku jde pryč. I tak je ještě rozlišení dostačující. U fotomobilů lze ale výřezy doporučit jen u modelů s megapixelovým a později vyšším rozlišením. Ze standardního formátu 640 × 480 bodů by po ořezání asi už nic nezbylo.

Ale přesto to zkusme. V Media Exploreru otvírám fotografii pořízenou Alcatelem One Touch 756. Nehledejte v ní žádný umělecký záměr, je to běžná testovací fotka, výřezem ji ale můžete trošku vylepšit. Na levé straně je nechtěný kousek auta a dopravní značka také není hezká přímo na kraji obrázku.

Obrázek otevřete ve velkém náhledu (v průzkumníku Media Exploreru stiskněte Enter). Klávesovou zkratkou S se přepnete do módu ořezávání. Nyní buď přímo myší nakreslete rámeček ořezu, jednodušší ale je stisknout Ctrl+A pro výběr celého obrázku a potom ze stran tahat za čárkovaný obrys. Vzniklý menší rámeček lze potom libovolně přetahovat po celé ploše obrázku.


Práce s výřezy (neproporcionální)

Někdy je vhodné zachovat poměr stran fotografie, aby v albu nebyl každý snímek jiný. V takovém případě podržte Ctrl a tahejte za některý roh. Poměr stran zůstane zachován.


Práce s výřezy (proporcionální)

Klepnutím pravým tlačítkem myši do nastaveného rámečku provedete oříznutí. Nezapomeňte potom obrázek uložit, ideálně klávesovou zkratkou Ctrl+S.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Originální a upravená fotografie

Obrázek zmenšíme – bude hezčí

Víte, proč jsou obrázky na displeji fotomobilu vždycky nesrovnatelně kvalitnější než potom na obrazovce počítače? Protože jsou menší – na malém displeji telefonu se ztratí neostré detaily, zmizí šum a další vady. Stejného efektu lze dosáhnout i na počítači. Pokud nepotřebujete obrázky prezentovat v plném rozlišení, zmenšete je na nejmenší použitelný formát. Efekt je patrný na první pohled.

Opět se ale musím dotknout malého rozlišení většiny fotomobilů. U megapixelů se zmenšovat dá, u běžného rozlišení 640 × 480 bodů ale už musíte šetřit, aby na obrázku ještě něco bylo vidět.

Pro ukázku jsem vybral fotografii pořízenou Nokií 6170. Květina byla focená poměrně zblízka, což se projevilo ještě větším rozostřením než obvykle. V Zoner Media Exploreru vyberte obrázek a stiskněte klávesovou zkratku Shift-E – otevře se okno Velikost. Doporučuji stisknout ikonku 1:1, abyste viděli skutečný rozdíl mezi originální a zmenšenou fotografií.


Funkce pro úpravu velikosti obrázků

Pracujme pouze v poli Uživatelská velikost, kde se ujistěte, že je vybrána volba Zachovat proporce. Potom zkoušejte do políček Šířka a Výška dosazovat různé hodnoty. Po stisknutí tlačítka Náhled (nebo ještě lépe zaškrtnutím volby Automatický náhled) hned uvidíte, co se stalo. Například zmenšení na polovinu obrázku velmi pomůže. Stiskněte tlačítko OK a pokud pracujete ve velkém náhledu, nezapomeňte změnu uložit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Originální a zmenšená fotografie (klepněte, abyste viděli rozdíl)

Ukažme si efekt zmenšení ještě jednou, tentokrát na megapixelové fotografii pořízené Sony Ericssonem S700.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Originální a zmenšená fotografie (klepněte, abyste viděli rozdíl)

Tip: Fotomobilem foťte vždy na plné rozlišení, zmenšení proveďte až na počítači.


Článek pokračuje v další kapitole. Povíme si, že fotografie nemá smysl zvětšovat, může ale pomoci doostření a hlavně úprava úrovní – jasu a kontrastu

Témata článku: Ostatní, Alcatel One Touch 756, Ostrý snímek, Originální fotografie, Nejlepší snímek, Dopravní značka, Nejvyšší hodnota, Stejná otázka, Nejčastější problém, Malý krůček, Tip, Klávesová zkratka, Celá scéna, Foto


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21