Nejlepší weby pro uživatele Symbianu

Symbian je všude kolem vás a s postupem času telefonů, které jsou na tomto operačním systému založené, bude stále přibývat. Pokud nechcete být za analfabeta, navštivte pár internetových stránek a přečtěte si o Symbianu více.
Nejlepší weby pro uživatele Symbianu
Předchozí díly našeho seriálu o nejlepších internetových stránkách se věnovaly výhradně značkám mobilních telefonů a zařízení. Postupně jsme si představili weby o telefonech Siemens, SonyEricsson a Nokia. Dnešní díl bude trochu netradiční. Povíme si totiž něco málo o nejlepších webových stránkách zabývajících se operačním systémem Symbian OS.

Proč právě Symbian? Protože je dnes nejrozšířenější platformou chytrých telefonů a i do budoucnosti má obrovský potenciál. Dříve, než začnu s výčtem, bych chtěl ale méně znalým alespoň trochu osvětlit pojmy, které budu v článku používat.

  • Series 60 – je současně nejrozšířenější platforma chytrých symbianových telefonů. Z nejznámějších zástupců uveďme například modely Nokia 6600, 6630, 7610, 7650, Siemens SX1 a další.
  • Series 80 – sem patří komunikátory 9500 a 9300 společnosti Nokia.
  • Series 90 – nejnovější z platforem Nokie. Tyto telefony dostanou do vínku velice kvalitní dotykový displej pro snadnější ovládání a rozšířenou podporu práce s mutlimédii. Zatím jediným zástupcem je Nokia 7710.
  • UIQ – jde o verzi Symbianu, kterou u mobilních zařízení používají hlavně chytré telefony Sony Ericsson s větším dotykovým displejem.

Podrobnější informace o jednotlivých sériích najdete v tomto článku.

Oficiální stránky

Symbian - zde najdete spoustu užitečných informací nejen o operačním systému Symbian, ale také o mobilních telefonech na něm založených. Jsou zde také oficiální tiskové zprávy a nejnovější aktuality z komunity příznivců. Na své si přijdou také vývojáři, kterým je zde věnována jedna ze sekcí webu.

Series 60 Platform – je také oficiální stránkou. Tentokrát se ale věnuje pouze symbianovým telefonům založených na platformě Series 60. Mimo komerčních informací pro vývojáře, společnosti a mobilní operátory si i obyčejní uživatelé najdou to své. Kromě seznamů podporovaných zařízení a oficiálních technických informací zde totiž naleznete i výběr toho nejlepšího software pro výše zmiňovanou platformu. Podobné informace k platformě UIQ nabízí web www.uiq.com.

N-Gage – herní konzole od Nokie má svůj samostatný web, kde mimo jiné najdete přehled všech existujících her. Nezapomeňte ani na sekci N-Gage Arena, ve které se sdružují uživatelé, soupeří mezi sebou a diskutují ve fóru.

Forum Nokia

Na adrese forum.nokia.com najdete velmi rozsáhlý web určený vývojářům pracujícím s mobilními telefony Nokia. Je zde také hodně informací o modelech se Symbianem:

Symbian – na této adrese je dostupná spousta zajímavých informací týkajících se Symbianu a symbianových zařízení. Jdou od základního popisu operačního systému a vývoje software až po detailní a odborné texty zabývající se nejnovějšími technologiemi, možnostmi a dovednostmi Symbianu jako takového. K dispozici je i vývojový software pro mobilní platformy.

Nokia Series 60 Platform – pro zájemce o platformu Series 60 je určen i tato sekce Fora Nokia. Kromě vývojových nástrojů a prostředí se opět dozvíte spoustu novinek ze světa Series 60. K dispozici je i diskusní fórum a několik softwarových pomůcek pro snadnější a pohodlnější práci s mobilním telefonem. K těm nejlepším patří i Theme Studio, díky němuž si může vytvoří originální grafické téma pro svůj telefon.

Nokia Series 80 Platform – tato sekce je zaměřena na komunikátory Nokia 9500 a také aktuální Nokii 9300 (megarecenze) – zkrátka na vývojovou platformu Series 80. Protože je, stejně jako předchozí Nokia Series 60 Platform, také součástí Fora Nokia, přijdou si na své především vývojáři. Sem tam se však najde i informace pro obyčejného smrtelníka.

Nokia Series 90 Platform – přestože byl původní model Nokia 7700 smeten ze stolu a první zařízení z nejmodernější série, telefon Nokia 7710, bylo oficiálně uvedeno až začátkem listopadu, i Series 90 už mají na portálu Nokia Forum svoji sekci. Opět je věnována především vývojářům.

Nokia Forum Communities – při vývoji softwaru se jistě objeví problémy, na které nestačí ani nejchytřejší knihy. Zkušenosti však mnohdy vydají za desítky svazků takových odborných publikací. A právě komunity slouží k tomu, aby se uživatelé mohli při vývoji podporovat a řešit jednoduchou komunikací své problémy. Komunita Nokia Fóra patří k těm nejrozšířenějším a nejvyhledávanějším. Však se zeptejte a uvidíte.

Ještě pro vývojáře

Symbian Developer – je již zmiňovanou součástí oficiální webové prezentace systému Symbian. Na své si přijdou všichni ti, kteří mají zájem o vývoj softwaru a her pro tuto mobilní platformu. Samozřejmě jsou k dispozici vývojová prostředí, v nichž můžete své programy vytvářet. Pokud se při programování vyskytne problém, v komunitním fóru se jistě najdou uživatelé, kteří jej ochotně pomohou vyřešit.

Series 60 Challenge – přímo souvisí s předchozím odkazem na stránky věnované vývojářům. Už podle názvu je zřejmé, že se jedná o soutěž. Vítězem se stává ten, jehož software nejlépe splní daná kritéria. Soutěží se v několika kategoriích a slavností vyhlášení proběhne již 12. února. Podrobnější informace se dozvíte buď v tomto článku nebo přímo na stránce soutěže.

WDN Symbian Developers Zone – je další z vývojářských internetových prezentací. Kromě informací o programování budete díky pravidelným aktualizacím neustále v centru dění a žádná novinka z mobilního světa a především pak světa Symbianu už vám neuteče pod vousy. Samozřejmě i pod tímto serverem je k dispozici několik komunit pro uživatelskou výměnu informací.

Software

Handango – v pravidelném seriálu na Mobilmanii se setkáváte s novinkami ze světa softwaru pro operační systém Symbian Series 60. U každého z nich je pak uvedena i cena. Právě jedním z největších softwarových obchodů nabízejících mobilní programy a aplikace je Handango. Nejen uživatelé Series 60, ale i UIQ a dalších si zde tedy přijdou na své. Samozřejmě si lze aplikace často předem vyzkoušet a teprve po zkušební době se rozhodnout, zda stojí za investici.

Your Symbian – přestože je tento web momentálně mimo dosah, jeho spuštění se předpokládá v nejbližší době. Kromě informací o Symbianu a informací, které se jej bezprostředně týkají, naleznete i spoustu tipů na užitečný software, možnost komunikace a předávání zkušeností s ostatními uživateli. Vždyť už jen slogan „Telling You All About Symbian“ mluví sám za sebe.

AllAboutSymbian – ve spoustě sekcí jsou nabízeny snad všechny služby, které lze s operačním systémem Symbian spojit. Od aktualit ze světa, přes možnost stažení softwaru a diskusní fóra, až po internetový obchod nebo vývojářský portál. Na své si přijdou uživatelé všech platforem s výjimkou Series 90.

My-Symbian – je to portál velice podobný stránkám AllAboutSymbian, znalci si vzpomenou, že se dříve věnoval pouze komunikátorům. Nyní se orientuje na novinky z celé oblasti Symbianu. Opět je zde archiv softwaru, který si můžete i zakoupit. Pokud si nebudete něčím jisti, neváhejte se zeptat ostatních uživatelů v sekci Forum na jejich osobní zkušenosti.

Ostatní

Symbian Diaries – máte zkušenosti a zážitky z používání Symbianu a chcete se o ně podělit s ostatními? Pak je právě pro vás určen tento portál. Uživatelé z celého světa si na něm zakládají internetové deníčky (chcete-li blogy), do nichž si zapisují vše, co se jim přihodilo při práci s tím či oním softwarem nebo hardwarem, jaké mají problémy, jak je řeší a mnoho dalšího.

InfoSync World – pokud hledáte aktuality ze světa mobilních komunikací, mohl by se jedním ze zdrojů stát i server InfoSync. Kromě informací a článků o jednotlivých mobilních telefonech, příslušenství pro práci s nimi a nejlepším software si díky novinkám jednoduše udržíte přehled i o nejaktuálnějším dění.

SymbianForum – a úplně nakonec jsem si nechal největší české diskusní fórum věnované Symbianu. Hlavním tématem jsou programy a zařízení pracující na operačním systému Symbian. Budete-li mít s čímkoli problémy, jen se zeptejte a spousta zkušenějších uživatelů vám jistě ráda poradí. Kromě diskusí zde najdete i několik dalších sekcí pro zpříjemnění práce s mobilním telefonem.

Sekci věnující se symbianovým mobilním telefonům najdete i na Mobilmanii.

Diskuze (8) Další článek: Hacker na serverech T-Mobilu

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 9500, Nokia N-Gage, Siemens SX1, Web, Užitečný software


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80