Nejmenší mobil na světě se odkládá. Výrobce se nedohodl s operátory na eSIM

Loni na podzim avizoval operátor O2, že chystá první eSIM zařízení. Měl jím být jednoúčelový český minitelefon Zoxcall, jenž by mohl posloužit např. jako zařízení pro seniory k jednoduchému vytočení tísňového hovoru, anebo také reklamní předmět ve formě potištěné vizitky s předvoleným číslem infolinky atp. Svými rozměry 74 × 46 × 3,5 mm se zařízení nejvíce blíží trochu tlustší kreditce.

Klepněte pro větší obrázek

Zoxcall ovšem na svých stránkách před časem uvedl, že prodej jeho modelu FF nebude zahájen, protože se firma dosud nedokázala s operátory dohodnout na obchodním modelu. Právě přítomnost eSIM a její obsluha ze strany operátora je pro zařízení klíčová a je důvodem, proč se operátor na prodejním řetězci musí účastnit.

Z vyjádření Zoxcall:

V posledních několika měsících probíhala intenzivní jednání s lokálními mobilními operátory o podmínkách tarifů pro naše zařízení. Tato jednání dosud nebyla úspěšná. Proto jsme nuceni prodej nového modelu FF dočasně odložit. Přesto věříme, že se nám podaří dojít ke shodě a přístroj se zabudovanou SIM uvedeme i na českém trhu.

Za naším produktem si stojíme, rádi jej testujeme a používáme. Během posledních měsíců jsme jej dovedli do stádia kvalitně zpracovaného produktu, který se nemusí stydět za nálepku „vyrobeno v České republice“. Na počátku byla touha vyrobit volací vizitku, která se postupně zhmotnila do přístroje T4 určeného především pro firemní zákazníky.

Rozhodli jsme se jít ještě dál a nabídnout volací přístroj peněženkového střihu běžnému spotřebiteli. V té době začaly vznikat prototypy modelu FF. Vývoj zařízení od začátku počítal s využitím nové technologie eSIM, která umožňuje okamžitý provoz zařízení bez vkládání dodatečné SIM karty. Tuto technologii jsme dva roky úspěšně testovali s rakouským operátorem, ale nakonec se nám právě tato specifická vlastnost (eSIM) stala přítěží a zkomplikovala uvedení modelu FF do prodeje.

V tuto chvíli tedy Zoxcall kvůli nezájmu tuzemských operátorů nemůže na trh uvést svoji „volací vizitku“ s eSIM kartou a pokud nechce dvouletý vývoj produktu úplně zahodit, musí přijít s alternativou. Tou bude odvozený model Zoxcall FF+, jenž místo eSIM bude obsahovat slot na klasickou nanoSIM kartu, kterou dnes dáváme do telefonu a které se do budoucna chtějí výrobci zbavovat...

Zkrátka, když se zmlsaným a zpohodlněným českým operátorům do něčeho nechce, výrobci hardwaru se kvůli nim vrátí zpátky na stromy. Dá se očekávat, že zařízení s nanoSIM slotem bude tlustší, méně elegantně řešené a nejspíš bude mít i baterii s nižší kapacitou. Úplné specifikace FF+ ale Zoxcall odhalí až v červnu.

Diskuze (4) Další článek: iPhone 11: Divný foťák, konec nadějné technologie a dohánění konkurence

Témata článku: Operátoři, Kuriozita, Zoxcall, eSIM, Telefony, Výrobce, Vizitka, Karta, Zařízení, Produkt, Střih, Operátor, Model, Mobil, Česká republika


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 62

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 125

Ohebný Samsung v prvních recenzích. Všichni křičí wooow! a ukazují na čáru uprostřed displeje

Ohebný Samsung v prvních recenzích. Všichni křičí wooow! a ukazují na čáru uprostřed displeje

** Představen byl v únoru, do rukou testerů se dostává až teď ** Řeč je o skládacím Samsungu Galaxy Fold ** Sesbírali jsme první dojmy z dvoudisplejové skládačky.

Martin Chroust | 17