Nejúspěšnější malware roku 2019? Nevyžádané reklamy, které neotravují tak moc, že byste proti nim zakročili

Nejúspěšnější malware roku 2019? Nevyžádané reklamy, které neotravují tak moc, že byste proti nim zakročili

Společnost ESET vydala před vánoci pravidelný žebříček nejčastěji odhaleného malwaru na smartphonech. Nejsilnějším trendem u smartphonů s Androidem je nevyžádaná reklama, respektive adware z rodiny Hiddad, jehož úlohou je reklamy zobrazovat. Díky tomu, že v dnešní době většina lidí nebere reklamu jako nebezpečí, ale jako nutné zlo, je adware pro útočníky ideálním způsobem, jak být rentabilní a bez zásadního odporu, nebo dokonce stíhání jako v případě podvodů finančního charakteru.

Adware typu Hiddad může být pro útočníky vstupní branou do uživatelova zařízení. Pokročilejší verze totiž kromě zobrazení reklamy umí do zařízení na pozadí stáhnout i další škodlivý kód. Nejčastěji se takový typ adware skrývá v aplikacích pro stahování a přehrávání videí. Problém však je, že v některých případech se nevyžádané reklamy zobrazují tak sofistikovaně, že uživatel nepozná, která aplikace je spouští. Mezi další populární hrozby patří falešné antiviry, které slibují ochranu telefonu, ovšem samy jsou malwarem.

Vždy proto platí pravidlo dopředu ověřovat, co člověk do zařízení instaluje a jaká práva takovým aplikacím poskytne. Nejjednodušší prevencí je sledovat hodnocení a uživatelské recenze aplikací v obchodě Google Play a rozhodně je nestahovat odjinud.

Nejčastěji odhalené hrozby v listopadu 2019

  1. Trojan.Android/Hiddad.HI (3,57 %)
  2. Trojan.Android/FakeAV (3,12 %)
  3. Trojan.Android/Hiddad.XF (2,97 %)
  4. Trojan.Android/Plankton (2,68 %)
  5. Trojan.Android/Rootnik (2,18 %)
  6. Trojan.Android/Hiddad.XO (1,94 %)
  7. Trojan.Android/TrojanDropper.Shedun (1,55 %)
Váš názor Další článek: Aplikace Nesnězeno.cz slibuje tři výhry jedním tahem. Omezíte plýtvání, ušetříte a dobře se najíte

Témata článku: Android, Aplikace, Google Play, Software pro mobily, Reklama, Antivirus, Ochrana, Podvod, Eset, Zranitelnost, Malware, Hrozba, Virus, Trojan, Zak, Kter


Určitě si přečtěte