Největší českou živou technologickou laboratoř vybuduje ostravská univerzita, T-Mobile a Ericsson

T-Mobile a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava podepíší memorandum o dlouhodobé (3 až 5 let) spolupráci při výstavbě první kampusové sítě v ČR. Ta pokryje část čtyřicetihektarového areálu univerzity a bude součástí testovací platformy zaměřené na digitalizovanou výrobu a demonstraci principů Průmyslu 4.0.

Předmětem spolupráce je především vzájemná výměna informací, analýza chování sítě, realizace vědeckých výzkumů, ale i komerčních pilotních projektů. Areál je ideální i z hlediska obsazení – obvykle se v něm pohybuje 10 až 15 tisíc lidí.

Ambice nejsou malé, ostravští chtějí zasáhnout všechny trendující oblasti a pomáhat s jejich převáděním do praxe. Smart Factory s prvky robotiky, autonomní přepravy a dalších elementů Průmyslu 4.0. Další částí testovací platformy je Home Care s byty pro sledování potřeb svých obyvatel, vývoj IoT prostředků a technologií z oblasti biomedicínského inženýrství, vymezený koridor pro provoz autonomních vozidel nebo centrum 3D tisku.

Start do roka

Součástí celého infrastrukturního komplexu budov bude právě privátní kampusová síť, kterou zprovozní T-Mobile. Jde o budoucí standard komunikačních technologií klíčových pro připojení robotických zařízení, IoT senzorů, kamer, IT techniky, digitálních zařízení a dalších síťových prvků v rámci výrobního procesu.

Kampusová síť se bude po svém spuštění postupně dále rozšiřovat. Důležitým prvkem spolupráce je doplnění sítě o 5G technologie. „5G bude páteří této digitalizace, bez které by bylo vlastně skoro nemyslitelné něco podobného chtít vybudovat. Dalším důležitým prvkem je výpočetní výkon nutný k simulaci a optimalizaci jednotlivých kroků digitalizace. Tento výkon jsme schopni zajistit díky našemu superpočítačovému centru, které patří k jedněm z největších v Evropě,“ vysvětluje rektor VŠB – TUO prof. Václav Snášel.

Partneři předpokládají, že již během příštího roku se podaří uzavřít spolupráce s konkrétními zadavateli z řad firem a testovat reálné scénáře. Potřebné technologie dodá společnost Ericsson – od jádra systému (EPC) po 5G-ready Ericsson Radio produkty.

V nejbližší době čeká partnery dokončení výstavby objektu testovací platformy, návrh komunikační infrastruktury a pokrytí vybraných laboratorních ploch kampusovou sítí. Zprovoznění sítě je plánováno na druhé čtvrtletí 2020.

Diskuze (2) Další článek: Názor z druhé strany: 5G síť v Česku využije hlavně průmysl, pro běžné uživatele nikdy nebude

Témata článku: Technologie, T-Mobile, 5G, Ericsson, Důležitý prvek, Digitalizace, Síť, Prvek, Platforma, Česká republika, Evropa, EPC


Určitě si přečtěte

RECENZE: Lenovo Yoga Smart Tab – a pak že tablety jsou mrtvé

RECENZE: Lenovo Yoga Smart Tab – a pak že tablety jsou mrtvé

** Jednou tablet, jindy asistent, který dokáže řídit chytrou domácnost ** Kromě nápaditého vzhledu zaujme i stereo reproduktory JBL ** Hlavní brzdou je procesor Qualcomm z nižší řady portfolia

Milan Měchura | 32

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 130