Největší databáze do nejmenších počítačů?

IBM a Oracle plánují padesátikilobajtové databáze.
Kapesní počítače, jako je PalmPilot, Psion či stroje s Windows CE se už dnes mohou těšit z tisíců aplikací, ale jedna oblast byla zatím hodně nedotčená – databázové systémy na těchto strojích. Je zajímavé, že se zde aktivizují firmy, které v oblasti databázových systémů budovaly zatím vždy ty největší produkty – IBM, Oracle či Sybase. IBM pracuje údajně na databázovém systému určeném nejdříve pro PalmPiloty, pak i pro další kapesní počítače, který bude mít pouze padesát kilobajtů kódu. Pokud se to podaří, bude jistě hlad po podobných systémech i například u mobilních telefonů a dalších jednoúčelových aplikací zabudovaných v jiných strojích a přístrojích, například třeba v automobilech. Podobné aktivity má i Oracle, kde produkt vychází z Oracle8i (u IBM se jedná o DB2 – i když si lze těžko představit, že skutečně může databáze o objemu padesáti kilobajtů „vycházet“ z několika desítek megabajtů kódu).

Zatím v tomto trhu, který není příliš lukrativní, ale velice rychle se zvětšuje, vede firma Sybase, která má zde podle analytiků 55%; ta už má svou padesátikilovou databázi pro PalmPiloty i Windows CE v komerčním prodeji a hledí po dalších trzích.

Živě komentuje: je zajímavé, že se zde nesetkáme s Microsoftem, popřípadě s dalšími nezávislými producenty, malými softwarovými firmičkami – nebývá běžné, aby giganti předběhli v nových trzích onu „první vlnu“ vývojářů, která umí rychle reagovat i rychle rozhodovat. Nebo je naprogramování i titěrné databáze tak obtížné?

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Databáze, Největší databáze, Data, Počítač

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

** Microsoft chystá novou verzi Office ** Co bychom od něj chtěli my? ** Jak by měly vypadat jeho součásti?

29.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 4

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2