Německo: Evropa již za Japonskem zaostávat nebude!

Německý operátor E-plus spustil 4. 3. 2002 ve své síti služby i-mode. Definitivně tak padl „japonský monopol“ na mobilní multimedia nové generace. Co umí evropský i-mode a kolik stojí? To se dozvíte v našem článku.
Německo: Evropa již za Japonskem zaostávat nebude!

Tip: Čtěte naše aktuální zpravodajství z CeBITu!

Jeden proráží, ostatní následují!

Německý operátor E-plus začal působit na německém telekomunikačním trhu jako třetí v pořadí. Již od počátku se orientoval především na firemní a movitější soukromou klientelu, přičemž jeho primárním cílem bylo nabídnout zákazníkům kvalitní služby za odpovídající ceny. Poté, co získal jednu ze šesti licencí na provoz UMTS v SRN, získal také exkluzivní práva od společnosti NTT DoCoMo na provozování služby i-mode na území SRN. Tu začal nabízet právě před několika dny spolu s jediným prozatím dostupným telefonem značky NEC n21i, který kromě rychlých datových přenosů GPRS a podpory samotného i-mode nabízí také velký barevný displej, který je pro i-mode zcela nepostradatelný. Po vzoru svých japonských bratříčků je pak samozřejmě klasické „véčkové“ koncepce.

Telefon pro i-mode

Nabídka telefonů pro i-mode je v Německu, jak jsem uvedl již výše, omezená jen na jeden kousek – NEC n21i. Jeho rozměry jsou 102×52×25 mm. Baterie je Li-Ion a nabízí 160 hodin pohotovostního režimu či 150 minut hovoru. Telefon je duální a podporuje GPRS 4+1. Jeho paměť může čítat až 500 kontaktů, které si spolu s i-mode e-maily a i-mode stránkami můžete pročítat na 256ti barevném displeji s rozlišením 120×160 bodů. Samozřejmostí je u takovéhoto telefonu také T9 (v němčině), možnost stáhnout do telefonu GIF či MID soubor (k přehrání MIDu poslouží 16 hlasový syntetizér) a samozřejmě také hlasové ovládání a manažerské funkce jako kalendář apod.

Klepněte pro větší obrázek

Co stojí německý i-mode

Výše zmíněný telefon si můžete pořídit za dotovanou cenu 249 Euro (7844 Kč při kurzu 1 EUR = 31,55 CZK) + 25 Eur aktivační poplatek (787,50 Kč). Měsíční paušál za i-mode pak činí pouze 3 Eura (94,65 Kč), ke kterým ovšem musíte připočíst dalších minimálně 10 Eur (315,50 Kč) za běžný tarifní program. Za odeslání jednoho i-mode mailu, který může obsahovat až 1000 znaků zaplatíte 0,19 Eura (6 Kč), což je méně než za SMS (tedy v SRN). V zaváděcím provozu však za jeden i-mode e-mail zaplatíte jen to, co za přenos dat pomocí GPRS, kde cena za přenesený 1 kB činí 0,01 Eura (0,32 Kč). Cena za 1 kB se pak dále ještě liší podle tarifního programu.

Co umí německý i-mode

Německý i-mode nabízí, podobně jako ten japonský, služby ve spolupráci s třetí stranou - tedy externími firmami. Účtování za poskytnuté služby se přitom řeší prostřednictvím operátora, podobně jako tomu bude u sítí UMTS. Uživatel si tedy přečte předpověď počasí, za kterou zaplatí svému operátorovi (kromě přenesených dat se platí i za přečtený obsah) a ten pak poskytovateli předpovědi počasí zaplatí dohodnutou částku.

Mezi nejpopulárnější služby prozatím patří právě ona předpověď počasí, objednávky květin, mapy (něco jako OskarKompas či mobilní průvodce, samozřejmě barevně), či elektronická verze týdeníku Der Spiegel. Mezi populárními i-mode službami pak samozřejmě také figurují jízdní řády, rezervace hotelů či elektronické obchody a v neposlední řadě nechybí ani erotika, která na rozdíl od té WAPové je již poněkud realističtější. A největší tahák pro německý i-mode? Tím se stane pravděpodobně chat, který přes GPRS vyjde poměrně levně (na německé poměry).

Prozatím je i-mode dostupný pouze uživatelům tarifních programů, kteří si musejí zakoupit jeden konkrétní přístroj. V blízké budoucnosti se však počítá s rozšířením nabídky telefonů o několik dalších zajímavých kousků, samozřejmě s velkým barevným displejem. O dalším vývoji i-modu u našich západních sousedů vás budeme samozřejmě informovat.

Diskuze (4) Další článek: CeBIT: aktuální novinky z tiskové konference Siemensu

Témata článku: Ostatní, Elektronická verze, Evropa, Němec, Německo

Určitě si přečtěte