Německo má za sebou aukci frekvencí pro 5G. Vzešel z ní čtvrtý operátor

Německo má za sebou aukci frekvencí pro 5G. Vzešel z ní čtvrtý operátor | RCRWireless.com

Německý telekomunikační trh je v mnohém podobný tomu českému. Ovládají jej stejní tři síťoví operátoři O2, Telekom (u nás T-Mobile) a Vodafone, kteří drží ceny služeb vysoko, jejich nabídky jsou velmi podobné a pod nimi živořící virtuálové nemají ani přístup ke všem technologickým inovacím (nyní např. 5G), takže svým zákazníkům nedokáží nabízet konkurenceschopné služby.

Rozdíl ze strany spotřebitelů je ten, že proti ČR je trh zhruba 8× větší a díky vysoké kupní síle obyvatel se běžný Němec o cenu tarifů příliš nezajímá, protože pro něj v rozpočtu žádnou velkou zátěž nepředstavuje. I tak jde ale o nezdravé oligopolní prostředí, do kterého se v Německu v rámci právě ukončené aukce 5G frekvencí dostal nový čtvrtý hráč.

Klepněte pro větší obrázek
Licencovaná frekvenční pásma pro 5G. Nejvíce bude využíváno nízkofrekvenční pásmo 700 MHz a vyšší kmitočty mezi 3,4 až 3,6 GHz (Zdroj: GSA)

Současnou trojku rozšíří operátor 1&1 Drillisch, jenž dosud působil jako poskytovatel pevného internetového připojení. V aukci získal celkem 70MHz šířku pásma na kmitočtech 2 a 3,6 GHz. Tyto vyšší frekvence bude k celistvému pokrytí německého území nutné doplnit vypůjčenými frekvencemi v nižších pásmech od některého ze starých hráčů v rámci národního roamingu. Jako nejpravděpodobnější partner se v tuto chvíli jeví německé O2.

Pokud půjde vše podle plánu, odstartuje v Česku aukce frekvencí pro 5G letos na podzim, samotná dražební fáze proběhne z kraje roku 2020. Velkým lákadlem pro nového hráče je zejména dražba pásma 700 MHz uvolněného po digitálním televizním vysílání DVB-T. Vláda si od aukce slibuje nejen příjmy do státního rozpočtu za vydražené frekvence, ale zejména vstup čtvrtého operátora, zvýšení konkurence a tím i férovější ceny pro české spotřebitele. Národní regulátor ČTÚ novému hráči vytvořil příhodné podmínky vhodným nastavením parametrů aukce.

Diskuze (9) Další článek: Nejlevnější Redmi 7A se chystá do Evropy. Na e-shop jej umístil i český prodejce

Témata článku: Operátoři, 5G, Čtvrtý operátor, Aukce, Frekvence, Dražba, Aukce frekvencí, Česká republika, GSA, Německo, Němec, Pásmo, Operátor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 50

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

** Samsung v ČR prodává hned dvě varianty smartphonu Galaxy A40 ** Jedna z nich je i speciální Seznam.cz Edition ** Rozdíly jsou u obou variant pouze v aplikační výbavě, recenze tedy, až na malé drobnosti, platí pro obě varianty

Martin Chroust | 32

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 125

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 72