Německo nařídí Applu, aby zpřístupnil NFC v iPhonech konkurenčním platbám

Německo nařídí Applu, aby zpřístupnil NFC v iPhonech konkurenčním platbám

Německo schválilo zákon, který nařizuje Applu vpustit alternativní bezkontaktní (NFC) platební technologie do iPhonů. Cílem je posílení konkurence pro Apple Pay. NFC čip je totiž v iPhonech uzamčený a může k němu přistupovat pouze  Apple Pay (popřípadě další aplikace, ne však pro platby). Proti tomuto se ostatně už v roce 2016 značně ohradily největší australské banky, další instituce  následovaly.

I když nově přijatý zákon Apple přímo nejmenuje, je v něm jasně definováno, že jde o technologické společnosti, kterou Apple je. Nicméně zákon byl sjednaný poněkud narychlo, je „děravý“ a Apple se ohradil ohledně problémů s legislativou, ochranou osobních dat, přívětivostí služeb řešení třetích stran pro koncového uživatele atd.

V každém případě má Apple problém, protože se dá očekávat, že Německo budou následovat další a další země. A pro uživatele by to bylo jen dobře. Apple Pay se v České republice spustilo teprve letos v únoru a ještě nyní jej zdaleka nepodporují všechny tuzemské banky a když už, tak ne se všemi platebními kartami. Uživateli by přitom stačilo nainstalovat konkurenční aplikaci, aniž by byl závislý na dostupnosti Apple Pay.

Kompletní odemčení NFC by však mělo přínos nejen pro platby skrze iPhone, ale ještě pro výrobce příslušenství pro tento telefon. Např. chytré zámky se nyní s iPhony musí složitě spojovat skrze Bluetooth, kdy se musí odemčení/zamčení stále potvrzovat na displeji telefonu. S NFC by stačilo jen iPhone přiložit a bylo by odemčeno/zamčeno, podobně, jako to již roky funguje na Androidu. A to bez problémů a bezpečnostních rizik.

Německý zákon má vstoupit v platnost se začátkem příštího roku. Uzamčené NFC v iPhonech je i v hledáčku antimonopolního úřadu EU, který aktuálně zkoumá možné protisoutěžní jednání Applu v omezování konkurence. Tomu se nelíbí ani to, že Apple „nutí“ uživatele k aktivování služby už při prvotním nastavování iPhonu.

Diskuze (47) Další článek: Samsung aktualizuje Galaxy Watch a Watch Active. Seznam změn je obsáhlý

Témata článku: Android, NFC, Apple Pay, Evropská unie, Bezkontaktní platby, Uživatelé, Česká republika, Antimonopolní úřad, Odemčení, Německo, Platba


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 27

Tohle příslušenství musíte mít. Drobnosti pro smartphony, které překvapí i potěší

Tohle příslušenství musíte mít. Drobnosti pro smartphony, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, hračky a další gadgety ** Ceny se pohybují od stovky až po několik tisíc korun

Jan Láska | 7