Neptune Pine: Hodinky? Smartphone na zápěstí [CES]

Chytré hodinky, které umí daleko více, než jejich značková konkurence. Vlastně je to celý smartphone, který se při troše dobré vůle vejde na zápěstí.

Trh s chytrými hodinkami je stále hladový. Po Pebble Watch se na trh dostaly Sony Smart Watch 2 a posléze i Samsung Galaxy Gear. I ty mají řadu omezení (absence GPS, nutnost propojení se smartphonem, kapacita baterie) a chybí zde přelomová funkce, co by z hodinek udělala příslušenství „které musíte mít“. Přinesou ji Apple iWatch? Co si koupit do té doby?

Na Kickstarteru se objevily hodinky Neptune Pine s odolnostní normou IP67, které se nebojí srovnání s výše zmíněnou trojicí. Jsou to masivní hodinky, která budou na dámských rukou vypadat nepatřičně, za vším ale stojí 2,4" displej, senzorická ovládací tlačítka vedle něj a 810mAh baterie (výdrž až pět dní ve standby, 10 hodin hudby či sedm hodin brouzdání na internetu).

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání funkcí Neptune Pine s výše zmiňovanou trojicí, která v řadě ohledů značně ztrácí. Samozřejmě zde nejsou oproti konkurenci zmíněny nevýhody - tedy velké rozměry, hmotnost a výdrž baterie.

Tou hlavní výhodou je přítomnost GSM modemu, hodinky jsou brány jako samostatné chytré zařízení bez potřeby připojení ke smartphonu, takže s nimi můžete bez problému provést klasické volání i videohovory. Do hodinek jen stačí vložit microSIM kartu. Neptune Pine dokáží pracovat ve čtyřech pásmech GSM, k internetu se připojí přes GPRS, EDGE, UMTS a HSPA+ nebo WCDMA, lokálně postačí Wi-Fi. Z konektivity nechybí Bluetooth 4.0 a překvapivě ani GPS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské rozhraní Androidu se na displej hodinek vmístí celkem obstojně, určitě ale bude třeba udělat řadu kompromisů

Výrobce hodinky osadil dvoujádrovým 1,2GHz Snapdragonem S4 a 512MB operační paměť. Základní hardwarové předpoklady tedy stačí pro plnohodnotný Android 4.1.2 s lehce upraveným uživatelským rozhraním a widgety. Součástí hodinek je i systémová QWERTY klávesnice, hodinky se dodávají s interní 16 nebo 32GB pamětí. Příslušenství je osazeno hned dvěma fotoaparáty, hlavní má rozlišení 5 Mpix a sekunduje mu přisvětlovací LED, to samé platí i pro čelní kamerku, rozlišení však bylo degradováno na VGA.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Počítačové rendery černné a bílé barevné varianty

V neposlední řadě můžete modul hodinek vyloupnout pásku, takže se z hodinek může stát i malý kapesní přehrávač á-la iPod Shuffle. Na těle je totiž umístěn 3,5mm konektor jack, hudbu ostatně můžete přehrávat i z integrovaných reproduktorů. K hodinkám může být připojen klip za pásek nebo mechanismus pro umístění hodinek na helmu nebo na řídítka kola. Na opačné hraně je pak umístěn standardní microUSB konektor, pro nabíjení tedy postačí dnes běžná nabíječka nebo datový kabel.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotogalerie prototypu hodinek. Na ruce budou působit masivně, můžete je však sundat z řemínku a používat jako miniaturní smartphone. K nabíjení slouží microUSB konektor, na zádech je umístěn 5Mpix fotoaparát s přisvětlovací diodou

Hodinky Neptune Pine na Kickstarteru rozhodně zaujaly, původním plánem bylo získat 100 tisíc kanadských dolarů (necelé 2 mil. Kč), nakonec se podařilo za méně než 24 hodin. Nakonec se vybralo 800 tisíc kanadských dolarů, což překonalo všechny další stanované cíle. Hodinky tedy dostanou nový vzhled pásku, připraví se jejich CDMA verze, v prodejní verzi bude k dispozici odolné sklíčko displeje, plánovat se bude i s 64GB variantou hodinek, odolnosti vůči pádům či o možnosti připnutí modulu hodinek na klíče nebo na krk. Hodinky budou dodávány v bílé a černé barevné variantě, současní investoři dostanou první kusy v lednu roku 2014, do volného prodeje by se měly hodinky dostat v průběhu příštích dvanácti měsíců. Šestnáctigigová varainta bude po přepočtu stát zhruba 6 700 Kč, 32GB verze bude zhruba o tisícovku dražší.

Pro:

  • nezávislost na smartphonu
  • zvýšená odolnost (IP67)
  • 5Mpix fotoaparát, microSIM slot
  • 810mAh baterie s výdrží až pět dní
  • Vestavěn plnohodnotný Android Jelly Bean

Proti:

  • vyšší cena
  • zatím není licencováno pro použití Google Play
  • větší rozměry (66 × 54 × 14 mm)
  • hmotnost téměř 100 gramů
  • zatím starší verze Androidu 4.1.2
Diskuze (13) Další článek: Private Mobile láká na denní paušál a výhodné sazby

Témata článku: Android, Smartphony, Příslušenství, Hodinky, CES, Samsung Galaxy, PIN, Kapesní přehrávač

Určitě si přečtěte