Netradiční náhrada antény

Za posledních několik měsíců jsem viděl několik lidí, kteří se nesmířili s přítomností antény na jejich mobilním telefonu a udělali si integrovanou. Také já jsem se rozhodl zbavit antény svůj Ericsson A1018s.
Netradiční náhrada antény

Vzhledem k tomu, že můj Ericsson A1018s má anténu poměrně velkou a při jejím odšroubování se příjem zhorší asi o 50dBm (což je prakticky nepoužitelné) nehledě na to, že je to určité riziko pro koncový stupeň telefonu, rozhodl jsem se, že si takovou integrovanou anténu zkusím udělat také - avšak bez zásahu do telefonu. Anténu jsem už od začátku koncipoval pro pásmo 1800MHz, protože mimo Prahu jezdím málokdy a když už se objevím v dosahu sítě pouze na 900MHz, tak pokud nutně potřebuji maximální signálovou citlivost, jednoduše zašroubuji originální anténu.

Jak jsem začínal: Nejprve jsem si řekl, že zkusím veškeré náklady omezit na minimum, jelikož jsem chudý student prvního ročníku střední školy. Dále jsem nechtěl telefon rozebírat. Vyšlo mi jako optimální, využít konektor pro připojení externí antény.

Vzhledem k tomu, že se mi již dříve podařilo ztratit pryžové kolečko, které sloužilo jako kryt konektoru, přestal jsem jej shánět a využil jsem konektor k něčemu užitečnějšímu.

Odšrouboval jsem z telefonu anténu a sledoval jsem úbytek signálu, který činil asi 50dBm. Poté jsem zkoušel na živý (prostřední) vývod anténního konektoru připojovat různě dlouhé izolované vodiče. Na telefonu jsem měl aktivní netmonitor a sledoval jsem v reálném čase, jak se mění kvalita signálu. Již 3 centimetry drátu způsobily, že telefon úspěšně našel síť a zaregistroval se do ní. Stále ale byl oproti originální anténě úbytek signálu asi 25dBm. Prodlužoval jsem drát, až jsem zjistil, že při dosažení 9 cm drátu se další prodlužování neprojevuje. Dále jsem zkoumal, jak je to s kvalitou signálu a vyzařováním oproti originální anténě. Vyšlo mi, že tato anténa má v pásmu 1800MHz přibližně stejný zisk, jako originální anténa; avšak s tím rozdílem, že její vyzařování už zdaleka nebylo všesměrové, ale bylo odkloněno od hlavy, což v praxi znamená menší zatížení mozku elektromagnetickým zářením při hovoru.

Vyzařování jsem testoval sondou vlastní výroby, dle následujícího schématu:

Klepněte pro větší obrázek
Schéma zapojení.

Klepněte pro větší obrázek
Realizace. Bílý vodič je anténa vf detektoru, hnědý je integrovaná anténa.

Detekční diodu jsem použil TESLA KAS34, kondenzátor 1nF a LED diodu super zelenou 3mm. Jako anténa k této sondě původně sloužil půlvlnný dipól, který byl nakonec za účelem miniaturizace zkrácen na monopól. Tato vysokofrekvenční sonda mi indikovala vyzařování mobilu. S originální anténou bylo vyzařování mírně silnější, ale všesměrové. S touto integrovanou anténou bylo vyzařování do hlavy značně zeslabeno, avšak do opačného směru vysílal telefon snad ještě silněji, než s originální anténou. Jediné zklamání bylo, že na 900MHz vykazuje tato anténa asi 8dB úbytku oproti původní anténě a také hůře vyzařuje. Ještě jsem sestrojil druhou verzi antény, která měla zabudovanou vf blikací sondu s LED diodou, takže v místě, kde původně byla anténa mi při hovoru bliká LED dioda :-)

Klepněte pro větší obrázek
Detail, jak je anténa připojena k telefonu.

Aby byl vodič neustále pevně přitisknut k vývodu konektoru, použil jsem kousek polystyrénu jako ucpávku. Celé jsem to omotal černou izolační páskou a telefon jsem vložil do koženého pouzdra, takže to vypadá celkem vzhledně.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle to vypadá zvenku, bez pouzdra.

Nyní pracuji na zdokonalení zisku na 900MHz a také zkouším vyrábět integrovanou anténu do telefonu Nokia 250e (NMT!), ovšem v případě této Nokie bude vodič vestavěn do přístroje. Zisk je ale stále mizerný, pravděpodobně bude nutné přizpůsobit impedanci této antény.

Za pomoc při realizaci antény děkuji zejména Edisonovi, ing. M. Hernychovi, Broňajzzzovi a všem dalším členům konference GSM na Sillicon Hillu. Také je nutno zmínit, že tento projekt by pravděpodobně nebyl uskutečněn, kdyby na MobilMania.cz nevyšel článek Lukáše Zvonára o jeho integrovaných anténách.

Diskuze (13) | Kupujete předplacenku? Pozor! Některé se nevyplatí!

Témata článku: Smartphony, Ostatní, Ant

Určitě si přečtěte

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

** Stojíte o In kartu, ale nikdy se vám nechtělo ji složitě vyřizovat? ** S aplikací Můj Vlak je to snadné, fyzicky už kartu potřebovat nebudete ** 25% sleva na tři roky vyjde na necelou tisícovku, pro mladé 490 Kč

Dnes | Pospíšil Aleš

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

** Vivo všem vypálilo rybník, má první smartphone se čtečkou v displeji ** Vivo začne prodávat v prvním čtvrtletí a brzy dostane řadu konkurentů ** Čtečka od Synaptics pracuje s OLED panely, IPS displeje mají smůlu

Včera | Chroust Martin, Kůžel Filip | 81