Netradiční využití mobilu: výtah, auto a dárcovství krve

T-Mobile předvedl tři možnosti netradičního využití mobilního telefonu. Jedná se o zabezpečení osobních výtahů, zabezpečení aut a domů proti krádeži a hromadné oslovení velkého množství dárců krve.
Netradiční využití mobilu: výtah, auto a dárcovství krve
Kapitoly článku

Máte výtah v pořádku?

Podle platných norem musí být všechny osobní výtahy vybaveny speciálním zařízením, které v případě poruchy umožní komunikaci cestujících s firmou, která je případně přijede vyprostit. Toto zařízení musí splňovat řadu podmínek. V Česku je v současné době v provozu přibližně šedesát tisíc výtahů, správně zabezpečených je přitom minimum.

Zařízení Webmon se skládá z ústředny umístěné ve strojovně výtahu a několika (nanejvýš devíti) poboček instalovaných přímo v kabině. Cestující, který uvízne v mezipatře, může stisknutím tlačítka přivolat pomoc. Zařízení se pak pomocí sítě GSM spojí s centrálou servisní firmy; o úspěšném navázání spojení je cestující informován rozsvícením diody.

Operátor v centrále je upozorněn na nově vzniklý poplach. Může se hlasově spojit s kabinou výtahu a zjistit, co se přesně stalo. Jakmile na svém počítači označí, že vzal poplach na vědomí, rozsvítí se v kabině výtahu druhá dioda. Tuto dvojí světelnou signalizaci vyžaduje příslušná norma.

Na místo pak firma samozřejmě vyšle technika, který cestující vyprostí a vypne spuštěný poplach. K vypnutí je potřeba použít tlačítko na ústředně zařízení, tedy vstoupit do strojovny výtahu.

Zařízení kromě toho pravidelně kontroluje výpadek napájení – včas upozorní servisní firmu, která musí zjednat nápravu. Norma dále vyžaduje průběžné ověřování funkčnosti, které probíhá vždy jednou za tři dny. Všechny vzniklé alarmy, stejně jako informace o jejich vyřízení, jsou samozřejmě zaznamenávány.

Zabezpečte celý dům

Když už máte v domě takové komunikační zařízení, dalo by se možná využít i k jiným účelům. Je například schopno sledovat využívání výtahu – vytvářet podrobné statistiky cest do jednotlivých pater. Může vám to pomoct při hádkách se sousedy, kteří odmítají platit poplatek za výtah, protože s ním přece vůbec nejezdí.

Pokud máte v bytech nebo třeba v celém domě instalováno nějaké bezpečnostní zařízení (pohybové detektory, požární hlásiče, detektory úniku plynu), můžete ho také propojit s ústřednou. Ta pak může předávat informace o vzniklých alarmech jak servisní firmě, tak na mobilní telefony majitelů jednotlivých bytů.

Pozor, volá auto

Pro zabezpečení budov a automobilů slouží systémy SHARIK a SeCaS (Security Car System). Tyto systémy používají celou řadu čidel, pomocí kterých dokáží odhalit nepovolený průnik do vašeho vozu či domu – dveřní snímače, prostorové snímače, detektory rozbití skla, snímače zapalování a podobně.

O takto vzniklém poplachu systémy informují majitele prozvoněním (až na dvě telefonní čísla) a textovou zprávou s podrobnějšími informacemi (např. o tom, že alarm vznikl na základě nepovoleného otevření předních dveří). Samozřejmě můžete nastavit jen jeden druh upozornění. Blokování i odblokování alarmu provádíte odesláním SMS z předem nastaveného čísla.

Problém nastane v okamžiku, kdy vám někdo ukradne telefon – může si totiž auto či byt sám odblokovat. Pro tento případ můžete systém donutit k tomu, aby vám volal i v případě bezproblémového odblokování. Jelikož máte k dispozici dvě čísla, dozvíte se například o tom, že manželce ukradli telefon. Alarm můžete také jednoduše zablokovat.

V případě automobilu je k dispozici ještě modul pro testování havárie. Po instalace do vozidla (snímače vystřelení airbagu a podobně) dokáže systém zjistit havárii a zavolat na tísňové číslo (příbuzné, nouzové číslo 112 a podobně). Toto číslo může být jiné než čísla pro ovládání systému.

Jelikož v autě je vlastně plnohodnotný mobilní telefon s kartou SIM, můžete v případě krádeže použít běžně dostupné lokalizační služby a zjistit tak jeho přibližnou polohu.

Kapitoly článku

Témata článku: Operátoři, Ostatní, T-Mobile

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Radek., Radek. 15. 5. 2005 23:30:13
    Argument koresponďáků je OK, svolávání personálu přes SMS už při finančním...
  • jezevec, jezevec 11. 5. 2005 20:43:26
    zařízení na podobném principu se už prodávají skoro deset let - jen to...
  • Kryštof Korb 10. 5. 2005 15:05:54
    Zapoměli jste napsat o komunikačním modelu patriot, ktyrý prodává Eurotel...
Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

** V druhé půlce letních prázdnin bodují telefony střední třídy ** Pokud fandíte výhodným nákupům, zaostřete na Huawei ** Za dvouletý úpis vám operátor sleví až 4 000 Kč z ceny

3.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

** Frekvence pro „městské“ LTE vydražili O2, Vodafone a dva nováčci ** Jmenovitě Poda a Nordic Telecom, který má největší kus spektra ** Cena za frekvence se nelíbila T-Mobilu, a tak se z aukce stáhl

11.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 73

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

** Tři zlatá operátorská pravidla: komplikovaně, draze, připlať ** Operátoři letos změnili nabídku tarifů, ušetřit vás ale nenechají ** Ceny už sice nemají úplně stejné, ale rozdíly jsou minimální

10.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 56


komerční sdělení

Komerční sdělení