Neuronová síť svléká ženy do naha. Z obrázků sebere šaty i spodní prádlo

Partě programátorů z Estonska se podařilo k problematice neuronových sítí přitáhnout polovinu internetu. Jejich DeepNude se na 10 000 fotografiích ženského těla naučila, jak vlastně vypadá, a teď umí svlékat oděné dámy do naha. Části pod šaty pochopitelně neodpovídají realitě, ale koho to vlastně dneska zajímá...

Desktopová aplikace DeepNude způsobila poprask a autoři ji nakonec museli zablokovat. Nikoliv z důvodu etiky, ale jednoduše protože se hroutily servery. Na Twitteru slibují, že se za pár dnů vrátí, ale ani po více než šesti týdnech se situace nemění.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
DeepNude v akci jako desktopová aplikace

DeepNude je další ukázkou toho, že skutečná hrozba A.I. nespočívá v tom, že bychom v dohledné době vyrobili terminátora či Matrix, ale ve stírání hranic mezi fake news a realitou.

Stačilo spustit aplikaci, nahrát libovolný obrázek a chytré algoritmy dokázaly zázraky. Tedy zázraky… Vědychtiví experimentátoři totiž spíše než fotorealistický záběr své nadřízené spatřili zamlženou impresionistickou malbu v pleťových barvách. Jenže ono to vlastně mnohdy stačilo, psychologie lidské sexuality je velkou měrou založená na představivosti, a tak si mnozí v duchu řekli: „Jasný podvrh, ale ta žena tak nějak opravdu vypadá.“

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo modelka ze Shutterstocku, vpravo představa sítě, jak vypadá bez plavek. Obrazová kvalita však výrazně klesá a vymodelované detaily jsou obvykle velmi chabé.

V jednom z deseti případů se ale transformace přece jen povedla a skutečně se nabízelo riziko zneužití. Zejména tehdy, pokud by si s finalizací pohrál grafik. Pokud vezmeme v potaz, čemu všemu jsou lidé ochotni uvěřit na sociálních sítích, nahou postavu kohosi známého kdesi na pláži by dost možná sdíleli se stejnou urputností jako kdejaký hoax.

Kvalita transformace se bude nadále zlepšovat, během několika let se tedy dočkáme situace, kdy budeme moci zpochybnit jakýkoliv audiovizuální záznam reality.

Pix2pix

Společenský rozměr ale nechme stranou a vraťme se k technologii. DeepNude k běhu používá upravenou neuronovou síť pix2pix, její deriváty třeba podle uživatelského náčrtku kočky v okně prohlížeče vygenerují fotorealistický obrázek. DeepNude stejnou transformaci používá na dopočítání chybějícího těla zakrytého třeba halenkou, což se setkalo s mnohem větším zájmem internetové veřejnosti.

Zatímco DeepNude už z oficiálních stránek zmizel, GitHub se brzy zaplnil jeho dalšími implementacemi, což se jeho provozovateli z etických důvodů příliš nelíbí, a tak se snaží omezit v přístupu k těmto projektům. Třeba tak, že se k nim dostanou jen přihlášení uživatelé. Díky tomu tak dnes najdete na GitHubu třeba kopii PepeNude, jehož kód autor pro jistotu vystavil i na další podobné služby, takže z internetu jen tak nezmizí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
PepNude aka Easy-DeepNude je alternativní implementací původního DeepNude. K inferenci (viz blok níže) používá prakticky stejný model.

Zájemci vše stáhnou v několika balíčcích ZIP, jejichž souhrnná velikost dosahuje několika gigabajtů. Program poté funguje buď jako textová aplikace pro snadné skriptování a automatizaci, anebo v grafickém rozhraní, ve kterém jen otevřete libovolnou fotografii, v případě grafické karty s podporou CUDA zaškrtnete políčko a stisknete tlačítko Process!

Pak stačí počkat a za pár sekund až minut se můžete červenat při pohledu na svlečené kamarádky z Facebooku, které jste právě proměnili v pouhý objekt sexuálního zájmu. Gratulujeme…

Diskuze (1) Další článek: Základní Nokia 2.2 už je v prodeji. Najdete ji v nabídce T-Mobilu

Témata článku: Technologie, Sex, Umělá inteligence, Facebook, AI, Grafika, Rendery, SOB Top, Neuronová síť, Internet, ZIP, Síť, Obrázek, Naho, Transformace, Šaty, CUDA, Process, GitHub, Matrix, Estonsko, Spodní prádlo


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

** Všudepřítomný důraz kladený na fotoaparát se opět vyplácí ** Po úspěchu top modelů nasadil P30 Lite sebevědomou cenovku ** I přes některé nedostatky se, myslím, bude prodávat o sto šest

Jakub Vrbacký | 50

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

** Testujeme letošní druhý nejvybavenější model řady Galaxy A ** Super AMOLED displej narostl do větších rozměrů a trochu zasáhl i do poměrů stran displeje ** Vůbec poprvé jsme se u Samsungu dočkali 25W kabelového nabíjení

Martin Chroust | 17

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10