Neúspěch na ostrovech: Britové o iPhone nestojí

Proč? Chybí jim rychlá data a navíc jsou při podpisu smlouvy zvyklí dostávat telefony od operátora zadarmo.
Neúspěch na ostrovech: Britové o iPhone nestojí

V Americe rozpoutal doslova šílenství, po čase ho lidé většinou buď milují, nebo ho nemohou vystát. Ano, řeč je o iPhonu, multimediálním přístroji, který se už nějaký ten pátek prodává také v Evropě. Konkrétně u našich západních sousedů, Francii a Anglii. V poslední jmenované zemi získal pro iPhone exkluzivitu O2, nakousnuté jablko si jeho zákazníci mohou koupit od 9. listopadu loňského roku. Od zahájení prodeje uběhly tedy více jak dva měsíce a známy jsou první čísla počtu prodaných kusů. Ty ovšem zatím zůstaly za očekáváními, alespoň podle zjištění uznávaného britského deníku The Financial Times. List uvedl, že během prvních osmi týdnů prodeje si své majitele našlo pouze 190 tisíc přístrojů, což je zhruba o deset tisíc méně než odhadovali opatrní konzervativní analytici.

Klepněte pro větší obrázek
Během prvních osmi týdnů zůstal iPhone za očekáváními

iPhone ale pravděpodobně nenaplnil ani očekávání nově jmenovaného generálního ředitele O2 Europe. Matthew Key hovořil v listopadu o nejméně dvě stě tisících prodaných kusů během listopadu a prosince. Toto číslo bylo ale v očích mnoha analytiků spíše pesimistická varianta, například světově uznávaná analytická společnost Gartner předpovídala v listopadu počet prodaných přístrojů v Anglii mezi 350 – 400 tisíci. A proč se iPhonu v Anglii tolik nedaří? Britové jsou prostě zvyklí operátorovi při uzavření smlouvy za telefon nic neplatit, jejich průměrná měsíční útrata se navíc pohybuje okolo 30 liber. V případě iPhonu je to ale jiné…

Klepněte pro větší obrázek
iPhone je moc drahý, Britové jsou zvyklí dostat telefon od operátora zadarmo

Ten vyjde při uzavření 18 měsíční smlouvy na 269 liber (9 500 Kč), přičemž minimální měsíční útrata začíná na 35 librách. A to je pro zhýčkané Brity hodně, obzvlášť když mohou mít jiný atraktivní mobil zadarmo. Ani v dalších měsících to s iPhonem nevypadá příliš růžově, nejvíce se jich prodalo před Vánoci, dále pak prodeje klesaly. Situaci by určitě pomohlo další snížení ceny, to ale bude s ohledem na smlouvy uzavřené mezi operátorem a americkou společností Apple složitá věc. Pro úplnost přidávám ještě přehled nabízených tarifů s přepočtem dle aktuálního kurzu měn:

Tarify O2 pro iPhone
tarif£ 35£ 45£ 55
cena v přepočtu1 226 Kč1 577 Kč1 927 Kč
volné minuty2006001200
volné SMS200500500
datové přenosyneomezeněneomezeněneomezeně

Tip: Na rozdíl od nás dostávají v Británii zákazníci telefony jako dárek, ukázkové porovnání cen a tarifů najdete v tomto článku

Jak je patrné z tabulky, všechny tarify obsahují neomezené datové přenosy, iPhonu také určitě nepomohla jeho slabá datová vybavenost, kvůli které je tato výhoda dosti omezena. Kromě žádných nebo jen symbolických cen za hardware jsou totiž zákazníci na ostrovech zvyklí také na rychlá data, technologie GPRS/EDGE jim nestačí. Prodeje by tak mohla ještě oživit chystaná a potvrzená 3G verze přístroje. Ta se podle dostupných informací dostane do Evropy v květnu tohoto roku.

Zdroj: The Financial Times

Diskuze (27) Další článek: T-Mobile: nové podmínky pro tarif Twist Home

Témata článku: Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, NEST, Nakousnuté jablko, Ostro

Určitě si přečtěte