Nevěřím svým očím podruhé: Doom na Nokii 7650!

Už při hraní Dooma na Nokii 9210 jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. Co se ale nestalo: WildPalm dokázal udělat předělávku této hry i na Nokii 7650, resp. 3650. A to včetně lepšího vykreslování obrazu či zvuku. A co byste řekli na deathmatch přes Bluetooth?
Nevěřím svým očím podruhé: Doom na Nokii 7650!

Opravdu jsem tomu zpočátku nechtěl věřit. Pak jsem si ale stáhnul z WildPalmu instalační soubory (je jich celkem šest), postupně je nacpal do 7650 a spustil hru. Ano, dámy a pánové, Doom se opět vrací a tentokrát i na zařízení, o němž bych to až dosud nepředpokládal.

Dooma asi všichni znáte. Ti dříve narození nechť vězí, že Doom byla na svou dobu (někdy před sedmi osmi lety, přesně si to už nepamatuji) špičková 3D akce, kdy hráč z vlastního pohledu chodil po bludištích a likdvidoval stovky nepřátel. Takový Unreal či Quake v mnohem méně dokonalejším provedení. Zatímco dříve jsme tuto hru hráli do úmoru na PC 386 a 486, dnes si ji můžeme zahrát i na mobilním telefonu. No není to neuvěřitelné?

  

Celá instalace je rozdělena na tyto soubory:

 • doom.sis - hlavní aplikace (169 kB)
 • doom-core1.sis - první část dat (520 kB)
 • doom-core2.sis - druhá část dat (484 kB)
 • doom-sounds.sis - podpora zvuku (když nebude instalována, nebude zvuk hrát; v shareware verzi je zvuk standardně vypnut)
 • doom-lev1.sis - levely 1-4 a 9 (není nutné instalovat, pokud je instalován soubor lev2)
 • doom-lev2.sis - levely 5-8 (není nutné instalovat, pokud je instalován soubor lev1)

  

Mějte na paměti, že pro instalaci je nutné maximálně uvolnit paměť, já pomazal vše, na co jsem přišel. Pro spuštění hry je nutné mít zhruba 1,5 MB volné paměti, jinak ji nespustíte; na webu výrobce dokonce píší 2,1 MB! Mimochodem, další verze hry bude podporovat deathmatch přes Bluetooth!

Poznámka: Nevýhodou Nokie 7650 je nedostatek paměti, která navíc nejde rozšířit. Pokud si nainstalujete Dooma, na další hry či programy rychle zapomeňte.

Celá hra je shareware, nicméně můžete si dokoupit Upgrade Pack za 10 dolarů, v němž získáte možnost hrát další typy her (Chainsaw Massacre, Killer Arsenal, God Mode), dále možnost hrát „naplacato“, tedy s mobilem otočeným o 90 stupňů. Rovněž si užijete zvuku (shareware verze je „hluchá“) či kvalitnějšího vykreslování pomocí bilineárního filtrování! V případě, že bude mít mobil nedostatek paměti, máte k dispozici funkci „quick reset“.

   
Rozdíl mezi standardním vykreslováním a bilinérním filtrováním.
Ano, není příliš patrný, ale rozdíly tu jsou.

 
Landscape Doom

Na závěr si dovolím už jen malou otázku: Kdepak je dnes Siemens, Sony Ericsson či Motorola?

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian

44 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Admi Izic 1. 11. 2002 19:05:04

  Zajima me jestli je doom na nokii 7650 stejny jako ten na...

 • Birkov 10. 10. 2002 18:11:53

  Mam dotaz kde a jak si muzu s 7650 dooma stahnout a jak ho...

 • rootan 4. 10. 2002 16:23:04
  Pomaly soft? Uz jsi mel v ruce N6210?
Určitě si přečtěte

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

** Essential Phone od Andyho Rubina jde konečně do prodeje ** Zahraniční redakce oslovil nejen svým futuristickým vzhledem ** Špičkovou výbavu přitom nabídne za velmi sympatickou cenu **

Včera | Miksa Martin | 15

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

** Uměl neuvěřitelné věci, nebyl drahý, přesto díru do světa neudělal ** Simon měl některé prvky, které dodnes používají moderní smartphony ** Začal se prodávat v létě 1994, tedy před 23 lety

22.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 2

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

** Evropské ceny odborníků na spotřební elektroniku mají své vítěze ** V mobilní sekci převládá Huawei, nejcennější trofej získal Samsung ** Ceny také objevují jednu neznámou značku

22.  8.  2017 | Láska Jan


komerční sdělení

Komerční sdělení