Nevolejmi.cz zatne tipec nevyžádaným hovorům

Štvou vás telemarketingové agentury? Už jste někdy naletěli dotěrným prodejcům? Možná známe způsob jak ně.
Nevolejmi.cz zatne tipec nevyžádaným hovorům

Snad každý majitel mobilu to zná, zazvoní telefon a na druhém konci se ozve hlas pracovníka marketingové agentury se „skvělou nabídkou“ bankovních služeb, či jiných věcí, kterým zásadně říká „produkt“, popřípadě s dotazem zda máte pár minut na průzkum trhu. Někdo chce být slušný a pracovníka na druhém konci alespoň vyslechne, někdo okamžitě pokládá, no a někdo se také nechá nachytat na koupi něčeho, co vlastně vůbec nepotřebuje a nechce. Asi se shodneme na tom, že podobné nevyžádané hovory většinou obtěžují, náš svět už je tak skrz na skrz prosáklý reklamou, tak proč si ji pouštět ještě do mobilu.

Klepněte pro větší obrázek

Podobně smýšlí i zakladatelé projektu „Nevolejmi.cz“ za kterým stojí další telemarketingová společnost, jmenovitě Europe Calling. Jejich nabídka je jasná: nechcete být obětí nevyžádaných hovorů? Tak my vás za drobný poplatek zaneseme do naší databáze a nikdo už vám volat nebude. A kdyby náhodou ano, zavoláme na něj právníka. Cíl společnosti je vytvořit národní databázi čísel, která si nepřejí být kontaktován za reklamními účely na základě zákona o elektronických komunikací §96 Odst. 1 , který na svém webu cituje.

„Je zakázáno prostřednictvím sítí nebo služeb elektronických komunikací nabízet marketingovou reklamu nebo jiný obdobný způsob nabídky zboží nebo služeb účastníkům, kteří ve veřejném seznamu podle § 95 odst. 1 písm. b) nebo § 95 odst. 2 uvedli, že si nepřejí být kontaktováni za účelem marketingu.“

Uvádí také rovnou čtyři pádné důvody proč se telemarketingovým agenturám vyvarovat:

 1. ochrana před nevyžádanou reklamou
 2. obtěžováním ze strany prodejců
 3. rizikem plynoucím z objednání služby nebo zboží, které nepotřebujete a nevyužijete
 4. vyvarujete se nebezpečí vzniku dluhu u společnosti a jeho vymáhání prostřednictvím vymáhacích agentur

Jejich služby ovšem také něco stojí:

Ceník platný pro fyzické i právnické osoby
Počet registrovaných čísel registrace na rok (registrační poplatek + administrativní poplatek) prodloužení registrace (administrativní poplatek)
1 číslo 99 Kč 49 Kč
2 až 5 čísel 59 Kč/jedno číslo 49 Kč/jedno číslo
6 a více individuálně individuálně

Jistě se také v duchu ptáte zda se tomu dá věřit, vždyť při registraci je třeba uvést nejen své telefonní číslo ale také celé jméno a adresu. A v konečném důsledku tak bude mít marketingová společnost Europe Calling sama databázi kontaktů, velmi podobnou takové, kterou disponují i jiné marketingové společností, před kterými slibuje ochranu.

Tip: Ne, toto opravdu není Apríl, ale tvrdá realita. Jestli si chcete přečíst žertík, klikněte sem.

Jelikož jsme byli také zvědaví, položili jsme zástupci společnosti několik otázek. Odpovídal nám přímo ředitel společnosti Petr Studnička.

 • Předpokládejme že provedu registraci na vašich webových stránkách Nevolejmi.cz, jak se oni případní volající z telemarketingových agentur dozví, že si nepřeji být kontaktován?
  Seznam Nevolejmi.cz byl zveřejněn jednak vydáním tiskové zprávy a jejím rozšířením prostřednictvím ČTK a jednak přímým obesláním všech velkých telemarketingových agentur s upozorněním na existenci veřejného seznamu mobilních telefonních čísel zákazníků, kteří si nepřejí být kontaktováni. Zákon o elektronických komunikacích, konkrétně §96 ukládá mimo jiné, každé telemarketingové agentuře ověřit, zda telefonní číslo, na které se chystá zavolat s nabídkou zboží nebo služeb, není registrováno obecně ve veřejném seznamu viz výše. Pokud je taková agentura seriózní, pak si číslo ověří na našich stránkách Nevolejmi.cz Tak se vyhne porušení zákona.
   
 • Tvrdíte, že chcete chránit soukromí uživatelů, ale přitom uvádíte, že vlastně vytváříte veřejný telefonní seznam. Klient vám navíc při registraci musí sdělit nejen své telefonní číslo, ale také celé jméno a adresu. Takže soukromí klienta vlastně s registrací do veřejného seznamu zmizí.
  To že je seznam veřejný znamená, že existuje přístup k informaci zda dané číslo je v seznamu registrován či nikoliv. Soukromí klienta registrací není ohroženo, neboť registrační údaje jako je jméno a fakturační adresa slouží pouze k administrativním úkonům spojeným s provozování seznamu (jednoznačná identifikace zákazníka, vystavování faktur apod.) V žádném případě, nejsou tato data kdekoliv zveřejněna. Dokonce ani telefonní číslo samotné není zveřejněno. Ověření na Nevolejmi.cz pouze funguje tak, že po zadání konkrétního telefonního čísla vám automat vrátí odpověď, zda je toto číslo registrováno, nebo ne.
   
 • Co se stane s kontaktem který se řekněme po roce rozhodne dále neplatit a vašich služeb nevyužívat? Jelikož vám dříve sdělil své soukromé údaje, lze přeci kontakt na něj snadno využít právě pro marketingové účely.
  Data, která zákazník uvede při registraci nejsou využitelná pro marketingové účely. K tomu se zavazujeme ve smlouvě a obchodních podmínkách. Od zákazníka dostáváme pouze souhlas se zpracováním dat za účelem plnění smlouvy, tj registrace zákazníka a jeho účinná ochrana proti nevyžádaným telefonátům.
   
 • Kde můžu nahlédnout do seznamu uživatelů, kteří si nepřejí být kontaktováni za marketingovým účelem? Tvrdíte přece, že je veřejný.
  Žádný náhled do seznamu neexistuje. Seznam je veřejný – tedy každý si může ověřit zda je dané číslo v seznamu registrováno či nikoliv. To je možné přímo na stránkách seznamu. Takto chceme chránit soukromí svých zákazníků. Pokud se zákazník zaregistruje na Nevolejmi.cz, nebude jeho číslo nikde veřejně dostupné. Je to vlastně nejlepší možný způsob. Zákazník je registrován, každý si to může ověřit, ale z Nevolejmi.cz nikdo seznam registrovaných zákazníků s jejich údaji nezíská. Každý musí nejprve číslo zákazníka znát, než zjistí, zda je číslo registrováno.
Diskuze (21) Další článek: T-Mobile prodlužuje slevu 50% na komunitní tarify

Témata článku: Ostatní, Nevyžádané hovory, Počet registrovaných, Marketingový účel, Tip, Hovor, Platný ceník, Jednoznačná identifikace, Reklamní účel, Registrovaný zákazník


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80