Neznámí výrobci: Sanyo – od pračky k mobilům

Japonská společnost Sanyo je u nás známa jako výrobce spotřební elektroniky. Pro mnohé však bude překvapením, že ve svém portfolii nabízí i mobilní telefony. A že to nejsou telefony ledajaké se můžete přesvědčit v našem článku.
Neznámí výrobci: Sanyo – od pračky k mobilům
Kapitoly článku

Co je to Sanyo?

Historie firmy Sanyo se začala psát již v roce 1947, kdy byla založena v japonském Osaku. Netrvalo dlouho a tato společnost vpustila do světa své první tři výrobky – vířivou pračku, generátorovou lampu a plastové kabinetové rádio. Právě tyto výrobky udělaly firmě světový ohlas a slavil se první historický milník, který měl za následek expanzi na mnoha dalších světových trzích. Nejvýznamnějším z nich se stal trh severoamerický, kde se v roce 1996 spojily všechny dílčí společnosti pod korporaci Sanyo North America. Dnes je společnost Sanyo brána nejen jako masový výrobce spotřební elektroniky, ale i jako firma mající nemalý přínos v ekonomice ve více jak 26 zemích světa.

Poznámka: pro představu o úsilí firmy uvedu i jednu zajímavost. Sanyo se totiž, stejně jako mnoho velkých společností, podílí i na podpoře vědy a vzdělání. To dokazuje i monumentální projekt Solar Ark. Chcete-li se dovědět o tomto projektu více, podívejte se na tento odkaz.

Kromě klasické spotřební elektroniky nezanevřelo Sanyo ani na odvětví mobilních komunikací a v jeho aktuálním nepřeberném portfoliu produktů nalezneme i sedm modelů mobilních telefonů. Vyznačují se především nezvyklým, mnohdy až příliš jednoduchým designem, skromnější výbavou a ve většině případů véčkovou koncepcí.

Bez low-endu ani krok

Začněme tím, co u každé firmy tvoří neopomenutelnou základnu úspěchu – levné přístroje se základní výbavou. Sanyo VI-2300 je velmi jednoduché véčko s nenápadným designem, kterému vévodí především velká mřížka 24mm reproduktoru na vrchní části telefonu. Ten vám poslouží především jako hlasité handsfree. Před nákupem si lze vybrat z šesti barevných provedení, z nichž některá jsou skutečně zajímavá. Telefon má rozměry 85,1 × 46,7 × 26,7 mm a hmotnost 102g – nejedná se tedy o žádného střízlíka. Nostalgický úsměv zákonitě vykouzlí vnější monochromatický LCD displej, který vás na jednom řádku dokáže informovat o síle signálu, stavu baterie a o jménu volajícího. Vnitřní displej je o poznání kvalitnější, jedná se o pasivní cSTN s rozlišením 128 × 128 bodů a podporou 65 tisíc barevných odstínů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sanyo VI-2300

Telefon je, stejně jako všechny ostatní, určen pro sítě AMPS 800 a CDMA 800/1900 MHz. Jeho adresář pojme až 300 vícepoložkových záznamů, z nichž lze třiceti přiřadit i hlasové vytáčení. Na hovor jste upozorňovány dvaatřicetihlasým vyzváněním, ke kontaktům lze přiřadit obrázky. Co se týče zpráv, lze využít pouze SMS, případně pomocí služby Sprint PCS Vision odesílat emaily – tato služba má využití i při stahování multimediálního obsahu. Telefon si rozumí i se službou Push to talk. Z dalších funkcí lze jmenovat podporu Javy, diktafon, kalendář, budík, stopky či kalkulačku – organizace času tedy není tomuto modelu cizí. Na internet se lze podívat pomocí podpory wapu 2.0. Navíc vás překvapí i svou výdrží, na níž je výrobce po právu hrdý. S baterií o kapacitě 1000 mAh můžete být na příjmu až 13 dní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další barevná provedení

Druhý zástupce nejnižší třídy SCP-200 se liší především chybějícím vnějším LCD displejem. Ten je nahrazen pouze indikační diodou, jež vás upozorňuje na všechny důležité události. Uvnitř se skrývá malý barevný pasivní displej s rozlišením 128 × 128 obrazových bodů, zvládající 65 tisíc barev. Přístroj je opět vybaven velkým reproduktorem, jehož mřížka tvoří zásadní designový prvek telefonu. Rozměry jsou 85,1 × 46,7 × 26,4 mm a hmotnost 101 g. Funkční výbava se od předchozího modelu téměř neliší – opět uložíte až 300 kontaktů, přístroj vám nabídne polyfonní vyzvánění, hlasové vytáčení, kalkulačku, kalendář, stopky, budík či hlasový záznamník. Jediným rozdílem je chybějící podpora služeb PCS, což omezuje textovou komunikaci pouze na klasické zprávy SMS. Vybrat si lze ze tří barevných variací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sanyo SCP-200

Milujeme nostalgii

Model s označením RL-4920 se jako jediný může pochlubit klasickou koncepcí. Nejvýraznějším prvkem je tak hlavní displej, který zvládá 65 tisíc barev při rozlišení 128 × 112 obrazových bodů. Designem telefon připomíná skutečně velmi ranné mobilní přístroje, což evokuje především přítomnost externí antény a rozměry 107 × 47 × 22,5 mm. Hmotnost přístroje je 114g. Funkční výbavou se však nemá za co stydět, důraz byl kladen především na hlasové záznamy, jejichž délka může dosahovat až 50 minut – díky dodávanému software je pak lze jednoduše synchronizovat s PC. K poslechu pořízených záznamů vám dost dobře poslouží rozměrný reproduktor na zadní straně přístroje, který slouží i jako hlasité handsfree.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sanyo RL-4920

Adresář pojme opět 300 vícepoložkových záznamů, telefon zvládá polyfonní vyzvánění nebo hlasové vytáčení. Pro organizaci času je nabídnut propracovaný kalendář s programovatelnými událostmi, hodit se bude i poznámkový blok. Budík, kalkulačka či konvertor jsou samozřejmostí, stejně jako podpora Javy a stahování multimediálního obsahu jako témat, her či vyzvánění pomocí wapu a technologie CDMA2000. Krom textových zpráv jsou nabídnuty i emaily a funkce Push to talk. Přístroj nabízí jeden megabajt sdílené paměti a je vybaven baterií Li-Ion s neuvěřitelnou kapacitou 1750mAh. S touto baterií vydrží ale překvapivě málo – jen jeden týden.


V druhé kapitole budeme pokračovat v přehlídce. Ukážeme si zajímavá véčka se zvýšenou odolností a elitní model značky.
Kapitoly článku

Témata článku: Mobil, Velký reproduktor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31