NMT aneb analog dosud žije?

Poměrně nedávno zveřejnil Eurotel nové tarify za volání ve své starší analogové síti NMT. Jak to s touto sítí vypadá v současnosti? Vyplatí se analog?
NMT aneb analog dosud žije?

Analogová síť NMT již není žádným mladíčkem. Poprvé ve světě byla spuštěna ve Švédsku a byl to obrovský technický pokrok - jen do jednoho roku od spuštění již používalo padesát tisíc mobilních telefonistů. Ano, stalo se tak teprve roku 1981. V tehdejším Československu byl v oblasti mobilního telefonování klid až do dvanáctého září roku 1991, kdy pět měsíců stará společnost EuroTel Praha zahájila provoz sítě NMT 450, která dnes pokrývá téměř 99 procent všech obyvatel České republiky.

Ptáte se, proč na TIP vsadit? Hlavním a rozhodujícím důvodem pro pořízení Tipu je jeho cena. Sazby za minutu hovoru jsou opravdu velmi příjemné, volání do záznamové schránky je zdarma a při platbách inkasem z účtu neplatíte navíc žádný měsíční paušál. Ano, některé z těchto "výhod" dnes najdete i u některých GSM mobilních operátorů, ale uživatelé Tipu jich využívali jako první ze všech.

Také mobilní přístroje pro síť NMT již dávno nejsou těmi velkými kufříkovými mobily - jsou jen nepatrně větší než některé ze současných digitálních telefonů. Telefony sítě Tip se však prozrazují poměrně nápadnými anténami, které prostě nemohou být integrovány uvnitř telefonů.

Cenově jsou tarify sítě NMT svým digitálním příbuzným určitě zdatnou konkurencí - i když za nimi technologicky hodně zaostávají. Kromě běžných hlasových hovorů umějí tyto přístroje odesílat i přijímat textové zprávy. Tím však výčet nadstandardních funkcí skončíl - analogová síť totho prostě víc nedokáže. Zapomenout tak můžete například na wap, datové přenosy či podobné moderní vymoženosti. Dovoláte se však téměř vždy.

V raných dobách výstavby GSM sítí bylo pokrytí analogovým signálem nesrovnatelně lepší. V dnešní době jsou již obě sítě poměrně srovnatelná - a trofunu si říci, že GSM signál již dnes zachytíte na více místech. Také kvalita hovoru není příliš vysoká. Pokud máte kvalitní a silný signál, slyšíte poměrně dobře. Pokud se však ocitnete v oblasti se silnějším rušením či slabším signálem, jde kvalita hovoru rapidně dolů.

Velkou nevýhodou této sítě ja také absence SIM karet v mobilních telefonech. Telefonní číslo je totiž pevně naprogramováno v paměti mobilního telefonu, takže pro převedení stávajícího čísla do nového mobilního přístroje je nutno telefon svěřit autorizovanému prodejci.

Přestože je tato analogová síť mezi námi již více než dvě desetiletí, má i dnes co nabídnout. Troufám si tvrdit, že díky své jednoduchosti jsou NMT telefon zvláště vhodné například pro starší či handicapované lidi. Také Eurotel podle svých slov nehodlá tuto síť odepsat. Přestože však budoucnost je v sítích třetí generace, dokáží hlavně nízké ceny Tipu stále přesvědčit. Nemyslíte?


Nový tarif TIP najdete zde:

Témata článku: Operátoři, O2

12 komentářů

Nejnovější komentáře

 • radek johy 29. 5. 2002 22:05:18
  chtěl bych se zeptat kdy skončí NMT a jak se asi ET vypořádá se...
 • Fishie 23. 5. 2002 17:36:37
  Mam par poznamek.
  Kvalita hlasu-oproti GSMkum je bezesporu vyssi.U GSM...
 • mysak 22. 5. 2002 21:31:43

  Tak vidim, ze tu ta chyba zustala - no neva - treba to nikoho nezmate...

Určitě si přečtěte

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

** Než tzv. rebranding, raději poplatek za právo užívat známku O2 ** Původně měl operátor právo používat jméno O2 do ledna 2019 ** 39 % telefonů v síti O2 umí LTE, kolik prodatují operátor neuvedl

28.  7.  2017 | Pospíšil Aleš, Láska Jan | 15

Mobil s osmikilovou baterií i dálnopis s azbukou. Věž na Olšanech ukrývá okouzlující technické poklady

Mobil s osmikilovou baterií i dálnopis s azbukou. Věž na Olšanech ukrývá okouzlující technické poklady

** V telekomunikační ústředně na Žižkově dnes sídlí CETIN ** Moderní techniku doplňuje muzeum strojů z dob socialismu ** Zajímavá je i budova samotná, a to nejen normalizační architekturou

25.  7.  2017 | E15.cz , Stingl Tomáš | 5

Slovenské O2 má novou „volací“ kartu. Hovor stojí 2,60 Kč a volat lze i na česká čísla

Slovenské O2 má novou „volací“ kartu. Hovor stojí 2,60 Kč a volat lze i na česká čísla

** Volat se SIM kartou českých operátorů se prostě nevyplatí ** Udělejte si výlet na Slovensko a pořiďte si za 2 eura O2 Voľnosť ** S kartou zaplatíte 0,1 eura (2,60 Kč) ne za minutu, ale za celý hovor

25.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 64


komerční sdělení

Komerční sdělení