NMT: Jak je to s kvalitou signálu?

Během cesty přes naší vlast jsem si neodpustil sledovat analogovou Nokii 540b – zajímalo mne, zda-li bych byl i na staré analogové síti stále k zastižení. A výsledek? Kvalitu pokrytí bych hodnotil jako chvalitebnou.
NMT: Jak je to s kvalitou signálu?

Starší analogovou síť NMT provozuje Eurotel již od 12. září roku 1991. Za tu dobu neprošla ani zdaleka takovým bouřlivým vývojem a služby, které „enemtéčko“ nabízí, bychom mohli spočítat na prstech jedné ruky. Po příchodu GSM, což bylo v roce 1996, se investice do staré analogové sítě snižovaly a snižovaly. Nebyl důvod cpát peníze do „slepé uličky“. Poslední inovací bylo zprovoznění SMS zpráv a od té doby šmitec. Síť Tip, jak ji Eurotel nazývá, však žije dál a nevidím důvod, proč by Eurotel rušil zavedenou a funkční síť s několika desítkami tisíc aktivních uživatelů. Je zřejmé, že se toto číslo zvyšovat nebude. NMT prostě nenabízí tolik funkcí, a i když je volání podstatně levnější než u GSM, noví zákazníci po ní šáhnou jen výjimečně. Důvodem může být nedostupnost mobilních telefonů (oficiálně jen dva), počet služeb či kvalita pokrytí. Právě na kvalitu pokrytí naší republiky jsem si „posvítil“ při cestě z jižní Moravy do Krušných hor a zpět.

Poznámka: Test není profesionální, čehož jsem si plně vědom. Nebyla použita technika za desetitisíce a nebylo také zmapováno dostatečně velké území pro vyvození závěrů většího významu.

NMT má své mouchy

Signál analogové sítě se šíří na frekvenci 450MHz (od čehož se síť v prvopočátcích nazývala NMT 450), tedy na poloviční frekvenci digitální sítě na 900MHz (popřípadě 4x méně než 1800MHz). Tudíž mají vysílače NMT více než dvakrát větší dosah než BTSky GSM na 900Mhz. Z toho plyne, že operátor nemusí stavět tolik vysílačů, nebo vezmeme-li to z druhého konce - signál NMT je i v těžko dostupných místech, kam se nepodaří umístit vysílač GSM (typicky hory či chráněné krajinné oblasti). Pamětníci mají jistě v živé paměti, jak se dalo s externí anténou hovořit i desítky kilometrů za hranicemi našeho státu bez roamingu. Dost výhod. Hlavní nevýhodou analogového signálu je jeho horší prostupnost čímkoli. Stačí tedy jen mírná překážka (budova, kopec) a jste bez signálu.

Musím připomenout ještě jeden podstatný fakt. Zatímco pro dovolání se GSMkem nám postačí nic-jedna čárka, u Tipu jsou potřeba pro dorozumění alespoň dvě.

S Nokií skrz republikou

Při cestě z jižní Moravy do Krušných hor mne nenapadlo nic jiného, než neustále sledovat displej modravé Nokie 540b a v pravidelných intervalech zapisovat počet „čárek“. K mému potěšení reagovala Nokie na změny signálu velmi svižně. I když osobně nepovažuji „počet čárek“ za správnou metodu sledování kvality pokrytí, musel mi stačit. Ostatně – uživatelé starší sítě nepoužívají svůj přístroj příliš často a slouží jim spíše pro příjem. Proto mne zajímalo, zda-li se objeví po cestě místa bez signálu a chtěl jsem si udělat celkový pohled na kvalitu pokrytí.

Haló...tady NMT!

Cesta tedy probíhala – jak jsem se již zmínil – z jižní Moravy do Krušných hor a to poněkud netypickou (avšak pro mé účely vhodnou) cestou. Podívejte se na obrázek.

Klepněte pro větší obrázek

Hned v úvodu měření mne překvapil úplný výpadek signálu. Překvapení bylo o to větší, že jsme se právě pohybovali na dálnici Brno – Olomouc. Tato „díra“ se táhne asi sedm kilometrů za Vyškovem směrem na Olomouc. Nutno však podotknout, že to byl první a také poslední výpadek. První část cesty jsem měl z kvality pokrytí poněkud smíšené pocity. Na dálnici byly většinou jedna, dvě čárky, ve městech se situace zlepšila a překvapila mne i čtyřka. Výjimečně. Stejná situace – horší pokrytí meziměsta a zlepšení ve městech – mne provázela až do Poděbrad, kde se situace o čtvrtinu zlepšila. V okolí Prahy byl signál velmi dobrý, celkově mi cesta přes Čechy přišla mnohem lépe pokrytá než cesta přes sever Moravy.

V horách a dolinách, cesta jižními Čechy

Zajímala mne situace v Krušných horách. Po ruce jsem měl i GSM Eurotelu, bylo tedy s čím „porovnávat“. Na cestě z Kadaně na Boží Dar bylo místo, kde si GSM ani neškrtlo, ale NMT mělo nějaký signál. Celkově však mělo samozřejmě navrch GSM, což se dalo v turisticky atraktivní oblasti očekávat.

Na cestě zpět jsem však byl mile překvapen. Karlovy Vary opuště, nezmizely, až na pár zaškobrtnutí, z displeje tři čárky. „Plný kotel“ byl i v místech, kde pomalu lišky dávaly dobrou noc. Pár výjimek se samozřejmě našlo, myslím ale, že nemá cenu rozepisovat každou „kilometrovou díru v obci Olšánky na silnici číslo XY“. Závažnějšího charakteru je však zhruba pětikilometrový útlum na dálnici D1 v místě výpadovky na Jihlavu. Zbytek cesty však byl pokryt minimálně trojkou. Pohoda.

Dovoláme se?!

Můj celkový dojem z kvality pokrytí sítě Tip je tedy více než dobrý. Můžeme (ale také nemusíme) hodnocení mírně přidat, jelikož jsem se celou cestu pohyboval v autě bez externí antény. S externí anténou se celková kvalita pokrytí pro uživatele podstatně zvýší, ovšem na stranu druhou – není mnoho těch, kteří ve svém autě vozí staré NMTčko s externí anténou.

Chcete-li si tedy pořídit mobilní telefon pro starší analogovou síť a jste-li obeznámeni se všemi nevýhodami, mohu vám ze své zkušenosti – co se signálu týče – NMT doporučit. Počítejte však s tím, že stále existuje mnoho špatně či vůbec pokrytých míst.

Diskuze (8) Další článek: Nový firmware pro S45 s EMS, novou hrou a pamětí pro SMS

Témata článku: Signál, NMT, Kada, Cpát, Dovolání


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35