Nokia 1112: maximální jednoduchost za minimální cenu (test)

Nokia 1112 je jedním z nejjednodušších a nejlevnějších telefonů na našem trhu. Má jen černobílý displej a chybí jí jakákoliv pokročilejší funkce. Kromě volání a psaní zpráv nabídne jednoduché ovládání, kvalitní vyzvánění a mluvící hodiny. Je tak vhodným telefonem zejména pro seniory.
Nokia 1112: maximální jednoduchost za minimální cenu (test)
Kapitoly článku

Telefonování: dvě stě jmen v telefonu

Paměť telefonu pobere až dvě stě jednopoložkových kontaktů. Zvolíte si, zda chcete kontakty ukládat do paměti telefonu nebo SIM karty. V telefonním seznamu ale uvidíte oba seznamy najednou. Ke každému jménu lze tedy přidat jen jedno telefonní číslo, případně jednoduchý obrázek a vyzváněcí melodii. Řazení do skupin není možné. Vyhledávání jednotlivých jmen se děje metodou postupného zadávání znaků. Adresář pracuje s češtinou a délka jména je omezena na 16 znaků.


Telefonní seznam • detail kontaktu • vyhledávání jména

Vyzvánění je dvacetihlasé a velmi kvalitní. Rozhodně to nejlepší, jaké lze v dané cenové kategorii slyšet a předčí i mnohé dražší modely. Kromě hudby v některých melodiích zaznívají i hlasy a různé zvuky. Klávesnice umí – pokud si to majitel bude přát – poblikávat do rytmu. Rytmické vibrace jsou u Nokie samozřejmostí. Melodii lze při příchozím hovoru ztlumit bez odmítnutí volání a během konverzace je možné vypnout mikrofon nebo pustit zvuk do hlasitého handsfree. Všem číselným klávesám kromě jedničky lze nastavit zrychlenou volbu pro volání přiřazeného kontaktu. Hovory jdou i filtrovat, ale není to zakázání v pravém slova smyslu. Všechna čísla, která se na „black-listu“ objeví, se dovolají, ale telefon nebude zvonit. Každopádně volající pozná, že jste dostupní.

 
Vytáčení čísla • číselným klávesám lze přiřadit zrychlenou volbu

Telefon nabízí i šest vyzváněcích profilů. Rychle lze mezi nimi přepínat pomocí tlačítka s červeným sluchátkem. Jejich možnosti nastavení jsou široké: od vyzváněcí melodie, přes tóny zpráv a kláves, až po spořič displeje. Každému profilu také můžete určit čas, kdy má vypršet.


Nastavení vyzváněcí melodie

Zprávy: jen pro SMS

Ze zpráv umí Nokia 1112 jen esemesky. Multimediální zprávy ani e-maily z ní nepošlete. Pro psaní zpráv jsou standardně vyhrazeny tři řádky. Při velkém písmu pak jen dva. Stejná situace je i při čtení. Písmo je opravdu velmi velké a zřetelné, takže by s ním neměli mít problémy ani osoby s horším zrakem. Velkým pomocníkem je kvalitní slovník T9, který před odesláním diakritiku ořeže. Odpočítávání znaků začíná na hodnotě 918, tzn. že zpráva může být rozdělena až do šesti částí. Rychlost telefonu ani v poslední části neuvadá. Do paměti se vejde šedesát textovek. Na jejich přijetí vás může upozornit libovolná melodie uložená v telefonu.

 
Nabídka zpráv • tvorba SMS • čítač zpráv • nastavení zpráv 

Díky standardu Nokia Smart Messaging jdou kromě textu přijímat a odesílat i malé černobílé obrázky a vyzváněcí jednohlasé melodie. K dispozici je i SMS Chat.

Stejně jako u Nokie 1110, ani zde nechybí velmi užitečná novinka v nabídce textových editorů značky: položka „vrátit smazání“. Když nechtěně podržíte dlouze stisknutou pravou kontextovou klávesu (v editoru je určena k mazání), celý text zmizí. Jednoduše jej ale můžete celý vrátit právě zmiňovanou položkou v nabídce.

Chybí kalendář

Po stránce organizace času na tom není Nokia 1112 nejlépe. Absentující kalendář zaskakují jednoduché upomínky. Lze jim přiřadit zvukové upozornění ve zvolený datum a čas. O vaše ranní probuzení se postará budík, který je opakovaný a umí zvonit jen v určené dny v týdnu. Používá k tomu některou z melodií nebo mluvící hodiny.

  
Zobrazení upomínky a její tvorba • nastavení upozornění

Mluvící hodiny jsou funkce, kterou známe již z Nokií 1110 a 1600. Když podržíte dlouze stisknutou klávesu „hvězdička“, sdělí vám ženský hlas přesný čas. Jednotlivá slova jsou nahrána do samplů a občas se objeví problémy s nepřesným skloňováním slov „hodina“ a „minuta“ vůči některým číselným hodnotám časů. Celkově jde o užitečnou funkci pro osoby se slabším zrakem. Ostatní stihnou časový údaj na displeji přečíst dříve, než jej „žena v telefonu“ sdělí.

 
Nastavení budíku • probouzet můžou i mluvící hodiny • budík je opakovaný • po aktivaci mluvících hodin se čas ukáže i na displeji

V nabídce doplňkových funkcí neschází stopky ani odpočítávání času. Je tu i skladatel pro vlastní vyzváněcí melodie. I ty pak mohou být synchronizovány s podsvětlením – telefon umí zpracovat délku a charakter tónů tak, aby jim rozuměly i diody pod klávesnicí. Jednoduchá kalkulačka ignoruje přednost početních operací dělení a násobení. Převodník vám pomůže s údaji o teplotách, hmotnostech, délkách, ploše a objemu. Vždy nabídne několik možností světově používaných jednotek. Přepočítávat jdou i měny a pak je tu místo na jednu vlastní sekci převodů.


Kalkulačka • převodník toho umí hodně


Odpočet času • stopky • skladatel melodií

Povedená nápověda

Protože je model 1112 určen nenáročným a začínajícím uživatelům, nechybí v nabídce nápověda nazvaná „Demo“. Nováčky provede základy volání, přijímáním hovorů, odesíláním textových zpráv a nastavením signalizace. V dodatečné sekci „Více“ je ještě průvodce pro ovládání mluvicích hodin a nastavení vyzváněcích tónů.


Nabídka nápovědy • výběr sekce • předvedení včetně ukázky práce s klávesnicí 

Ke každé položce má Nokia přichystanou animaci. Objeví se displej příslušné nabídky, obraz naroluje nad schéma klávesnice a vyznačí tlačítka, která se mají zmáčknout. Poté se zobrazení vrátí na displej a uživatel vidí, jaká bude reakce. Průvodce je přehledný, dostatečně pomalý a srozumitelný. Nezkušeným uživatelům bude jistě velkým pomocníkem.

Zábava a data

Ve chvílích nudy se můžete zabavit jedině třemi vestavěnými hrami. Jedná se o další variaci na legendárního hada, hru v kostky a házení s žetony. Vzhledem k tomu, že Java v telefonu chybí, není možné nové hry nijak doinstalovat.


Ukázka vestavěných her

Datové přenosy jsou pro Nokii 1112 velkou neznámou. Vzhledem k ceně a zaměření telefonu je to ale pochopitelné. Chybí GPRS i jakákoliv jiná datová technologie. Telefon nemá ani wapový prohlížeč a s počítačem jej nespojíte ani pomocí kabelu ani bezdrátově.

Pro babičku ideální

Troufnu si tvrdit, že nová Nokia 1112 je pro seniory a prarodiče přímo předurčena. Nabízí vcelku jednoduché a přívětivé ovládání, dostatečně rozměrnou klávesnici i velké písmo na monochromatickém displeji, který je dobře čitelný prakticky za všech okolností. Starší lidé jistě ocení i mluvící hodiny a nebudou zatěžováni pro ně zbytečnými funkcemi. Jako hlavní nevýhodu pak vidím méně praktickou horizontální nabídku, jejíž animace telefon zbytečně zpomalují. Nokia 1112 se již začala prodávat za velmi přijatelnou cenu okolo 1 600 Kč.

Plusy a mínusy

+ jednoduchost
+ nízká cena
+ mluvící hodiny

- animace v nabídce
- absence kalendáře
- chybí pokročilé funkce


V poslední kapitole
je připravena rozsáhlá fotogalerie, ve které najdete snímky uvedené v textu a mnoho dalších fotografií, které jste doposud neviděli.

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 1112, Jednoduchost, Užitečná novinka, Min, Test, Maximum, Vodorovný pruh


Určitě si přečtěte