Nokia 3109 classic: nejlepší kamarád zaměstnance

Nová Nokia 3109 classic je telefon určený zejména pro práci. Neobsahuje totiž fotoaparát ani FM rádio a firmy zaujme také přijatelnou cenou.

Digitální fotoaparáty jsou již nějakou dobu nedílnou součástí většiny mobilních telefonů. Těch, kterým fotoaparát chybí, je poměrně málo. Každý lépe vybavený telefon bez fotoaparátu je proto většinou přijat s velkým zájmem zejména ze strany firemní klientely. Právě velké podniky si často stěžují, že jejich zaměstnanci mohou díky integrovanému fotoaparátu snadno vynášet tajné informace.

Dvojče Nokie 3110 classic

Druhou bolístkou pro firmy pak je vestavěné FM rádio. V některých zemích je totiž povinné platit koncesionářský poplatek i za telefony s rádiem. Podle vyjádření Českého rozhlasu se tento problém týká i firem působících v České republice. Právnické osoby by měly platit koncesionářský poplatek za každý přístroj zvlášť, což by při větším počtu telefonů nepříjemně zatížilo podnikové finance.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 3109 classic

Nokia si je těchto problémů vědoma, a tak představila nový telefon s označením 3109 classic, který je právě těchto pro firemní zákazníky nevhodných funkcí zbaven. Jak je z názvu nového telefonu zřejmé, novinka přímo vychází z modelu 3110 classic. Ten má zcela stejný konzervativní vzhled, rozměry i výbavu, jen navíc obsahuje právě 1,3megapixelový fotoaparát a FM rádio. U Nokie nejsou tyto „dvojčata“, kdy je jeden telefon s fotoaparátem a druhý nikoliv, ničím neobvyklým. Z minulosti stačí vzpomenout modely 6020 a 6021, v dnešní době se pak jedná o Nokii E50, která se taktéž nabízí ve verzi s fotoaparátem i bez něj. Bez fotoaparátu a rádia jsou také pracovní telefony Nokia E60 a E61.

Paměť pro dva tisíce kontaktů

Podívejme se nyní na novinku podrobněji. Nabídne rozměry 109 × 46 × 16 mm a příjemnou hmotnost 89 g. Ve vzhledu se od Nokie 3110 classic, která je celá černá, bude odlišovat jen šedou barvou krytů se stříbrnou funkční částí klávesnice. Výbava telefonu je úměrná poměrně nízké ceně, za kterou se bude novinka nabízet. Displej disponuje pouze nízkým rozlišením 128 × 160 bodů. Měl by ale být aktivní a zobrazit 262 tisíc barev. Prohánět se na něm bude uživatelské prostředí Series 40 3rd Edition.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvojče Nokia 3110 classic

Mnoho zákazníků jistě ocení velký telefonní seznam, do kterého se vejdou až dvě tisícovky kontaktů. Telefonní seznam i kalendář půjde snadno synchronizovat s programem MS Outlook přes Bluetooth a infraport nebo pomocí datového kabelu, který zapojíte do miniUSB konektoru. Pro práci je také důležitý e-mailový klient s podporou příloh nebo xHTML prohlížeč.

Nokia nezapomněla ani na zábavní funkce, které zastupuje hudební přehrávač a Java. Aby bylo dostatek místa nejen pro hudební soubory, vybavil výrobce tento telefon také slotem pro paměťové karty microSD do velikosti 2 GB. V základním balení ale nebude žádná karta přiložena. Nová Nokia podporuje GSM sítě o frekvenci 900, 1800 a 1900 MHz. V těch nabídne technologie GPRS i EDGE, obě ve třídě 10.

Rozený firemní telefon

Nokii 3109 classic si asi nepořídí vrcholoví manažeři a další uživatelé, kteří pro svou práci potřebují špičkový mobilní telefon s podporou pokročilých funkcí jako je například ActiveSync. Novinka je určena pro běžné zaměstnance, kteří mobilní telefon využívají hlavně pro telefonování a posílání zpráv. Ty jistě potěší velká výdrž baterie i konzervativní vzhled bez zbytečných okrasných prvků. Zaměstnavatelé, kteří ji budou moci pořídit svým zaměstnancům již v tomto čtvrtletí, pak ocení její přijatelnou cenu. Ta by se při uvedení do prodeje měla pohybovat na úrovni čtyř tisíc korun.

Nokia 3109 classic ve zkratce:

  • rozměry a hmotnost: 109 × 46 × 16 mm, 89 g
  • sítě: GSM 900/1800/1900 MHz
  • displej: rozlišení 128 × 160 bodů, 262 tisíc barev, aktivní TFT
  • konektivita: systémový konektor miniUSB, Bluetooth, infraport, GPRS třída 10, EDGE třída 10
  • paměť: vnitřní + slot na paměťové karty microSD (do velikosti 2 GB)
  • další funkce: uživatelské prostředí Series 40 3rd Edition, telefonní seznam pro dva tisíce kontaktů, e-mailový klient, xHTML prohlížeč, Java, synchronizace s Outlookem, hudební přehrávač, hlasitý reproduktor
  • baterie: Li-Ion BL-5C, pohotovostní doba až 384 hod., doba hovoru až 240 min.

Témata článku: Nokia, Nokia 3109 classic, Nokia 3110 classic, Nokia 3110 Evolve, Nokia E60, Kamarád, Velká výdrž

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50