Nokia 3210 - pro obyčejné lidi

Mobilní telefon 3210 Nokia staví vedle úspěšné pětjednadesítky.
Rozšíření mobilních telefonů, které je u nás už v současnosti nebývale vysoké, stále roste a nebylo by správné předpokládat, že se tempo růstu v dohledné době zastaví. Zatímco dnes, po třech letech od začátku rozvoje komunikace GSM u nás počet uživatelů mobilních telefonů překračuje jeden a čtvrt milionu, mezi odborníky se předpovídá překonání dvoumilionové hranice již příští rok.

Schválně si tipněte, kdo - myslím tím jaká skupina lidí - způsobí tento více než dvojnásobný růst. Manažeři, obchodní cestující, řidiči ... ti všichni už svůj mobil mají a i když je možné u některých z nich, že si k pracovnímu telefonu pořídí ještě jedno soukromé číslo, hlavní příliv mobilistů přijde odjinud.

Jelikož komunikace mobil-mobil vyjde levněji než volání na pevnou linku, dostane mobilní telefon manažerova žena a děti; mobilně se bude komunikovat i s prarodiči. Student bez mobilního telefonu bude výjimkou, maminky s kočárky budou také GSM pozitivní.

Na čem nyní záleží
Protože pro tyto cílové skupiny je mobilní telefon pouhým prostředkem pro komunikaci (jen připusťme, že pro mnohé současné uživatele je telefon také hezká hračka pro velké děti), bude při výběru mobilu více než na technických možnostech záležet na designu přístrojů, na rozměrech a hmotnosti, na době výdrže bez nabíjení ... a také na reklamě, jaké se konkrétnímu telefonu dostane.

Na začátku července se u nás objevil telefon, který finská Nokia směřuje právě na tuto perspektivní skupinu uživatelů. Telefon, na který jsem byl zvědavý více, než na technickou veřejností netrpělivě očekávaný (snad i neprávem příliš opěvovaný) model 7110.

Myslím si, že mobilní telefon Nokia 3210, který nahrazuje oblíbené modely 5110 a 3110, bude mít velký a zasloužený úspěch. Nebude to ani tak kvůli možnostem telefonu, které až na drobnosti zdědil po předchůdci 5110, ale právě kvůli jasné orientaci na běžného spotřebitele, kterého vůbec nebude zajímat, že telefon nepodporuje datové přenosy ... Takový zákazník více ocení elegantní design, velikost právě do ruky, nabídku různobarevných a potištěných krytů, nadprůměrnou výdrž a tři hry v telefonu.

Mobil bez antény
Na první potěžkání překvapí hmotnost, protože 153 gramů je na takové mrně docela dost. Těžiště je trochu neobvykle posunuto směrem k hlavě telefonu.

Na stříbrný model 8810, ve kterém Nokia poprvé zkusila anténu schovat dovnitř, se kvůli jeho horším příjmovým vlastnostem snesla zasloužená kritika. Přesto to Finové zkoušejí znovu a tentokrát úspěšně - i když je možné interní anténu zastínit rukou, úbytek signálu telefonování nebrání.

Nokia 3210 není žádný průměrný přístroj, závidět jí mohou i dražší telefony. Klientům RadioMobilu nabízí tento duální přístroj (GSM 900/1800) SIM Toolkit, pro EuroTel je zde kvalitní kódování řeči EFR. Devětatřicet vyzvánění doplní vlastní melodie, u které je jako u jediného mně známého telefonu možné kromě vlastních tónů nastavit i její tempo.

Každému jménu v telefonním seznamu lze přiřadit jiné vyzvánění a podle mého názoru je toto řešení lepší a snadněji použitelné než skupiny volajících ve starších telefonech Nokia.

Telefon, který se učí
Nokia dokázala inovovat i textové zprávy. Z 3210 lze kromě textů posílat i obrázky, které však nejsou jako u Philips Savvy ze sady GO Star napevno uložené v telefonu, ale časem by je mělo být možné nahrávat z Internetu.

Větší novinkou než obrázky je ale způsob zadávání textových zpráv, protože Nokia v tomto telefonu jako jedna z prvních použila technologii T9. Místo zdlouhavého opakovaného tisknutí tlačítek tak stačí při psaní textových zpráv každé tlačítko stisknou pouze jednou. Technologie T9 vybere nejpravděpodobnější slovo, které jste tímto způsobe způsobem chtěli napsat.

To byla teorie, praxe je trochu jiná – protože Finové do telefonu nepřidali český slovník, musíte mobil před používáním nejprve česká slovíčka naučit. Zpočátku tak psaní textových zpráv trvá déle.

Kdo umí ...
Mobilní telefon Nokia 3210 se zkrátka povedl a v přístrojích pro cílovou skupinu, pro kterou je určen, se mu jen těžko hledá konkurent. Snad jen při pohledu na běžnou a dotovanou cenu by třidvadesítku mohly jiné telefony překonat, ale přesto jsou ceny odůvodnitelné – kdyby byly nižší, současné levné telefony by asi nikdo nekupoval.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Diskuze (9) Další článek: 3Com Palm IIIe – lepší a levnější než Palm III

Témata článku: Nokia, Nokia 3210, Datový přenos, Stříbrný model, RadioMobil, Vyzvánění, Nadprůměrná výdrž, Příští rok, Mobil, Spotřebitel, Průměrný přístroj, Běžná cena, Skupina volajících, Velký úspěch, Telefon, Interní anténa, Textová zpráva, Cílová skupina, Telefonní seznam, Různobarevné kryty, Starý telefon, Drahý telefon, Český slovník, SIM Toolkit, Elegantní design


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80