Nokia 3210 - pro obyčejné lidi

Mobilní telefon 3210 Nokia staví vedle úspěšné pětjednadesítky.
Rozšíření mobilních telefonů, které je u nás už v současnosti nebývale vysoké, stále roste a nebylo by správné předpokládat, že se tempo růstu v dohledné době zastaví. Zatímco dnes, po třech letech od začátku rozvoje komunikace GSM u nás počet uživatelů mobilních telefonů překračuje jeden a čtvrt milionu, mezi odborníky se předpovídá překonání dvoumilionové hranice již příští rok.

Schválně si tipněte, kdo - myslím tím jaká skupina lidí - způsobí tento více než dvojnásobný růst. Manažeři, obchodní cestující, řidiči ... ti všichni už svůj mobil mají a i když je možné u některých z nich, že si k pracovnímu telefonu pořídí ještě jedno soukromé číslo, hlavní příliv mobilistů přijde odjinud.

Jelikož komunikace mobil-mobil vyjde levněji než volání na pevnou linku, dostane mobilní telefon manažerova žena a děti; mobilně se bude komunikovat i s prarodiči. Student bez mobilního telefonu bude výjimkou, maminky s kočárky budou také GSM pozitivní.

Na čem nyní záleží
Protože pro tyto cílové skupiny je mobilní telefon pouhým prostředkem pro komunikaci (jen připusťme, že pro mnohé současné uživatele je telefon také hezká hračka pro velké děti), bude při výběru mobilu více než na technických možnostech záležet na designu přístrojů, na rozměrech a hmotnosti, na době výdrže bez nabíjení ... a také na reklamě, jaké se konkrétnímu telefonu dostane.

Na začátku července se u nás objevil telefon, který finská Nokia směřuje právě na tuto perspektivní skupinu uživatelů. Telefon, na který jsem byl zvědavý více, než na technickou veřejností netrpělivě očekávaný (snad i neprávem příliš opěvovaný) model 7110.

Myslím si, že mobilní telefon Nokia 3210, který nahrazuje oblíbené modely 5110 a 3110, bude mít velký a zasloužený úspěch. Nebude to ani tak kvůli možnostem telefonu, které až na drobnosti zdědil po předchůdci 5110, ale právě kvůli jasné orientaci na běžného spotřebitele, kterého vůbec nebude zajímat, že telefon nepodporuje datové přenosy ... Takový zákazník více ocení elegantní design, velikost právě do ruky, nabídku různobarevných a potištěných krytů, nadprůměrnou výdrž a tři hry v telefonu.

Mobil bez antény
Na první potěžkání překvapí hmotnost, protože 153 gramů je na takové mrně docela dost. Těžiště je trochu neobvykle posunuto směrem k hlavě telefonu.

Na stříbrný model 8810, ve kterém Nokia poprvé zkusila anténu schovat dovnitř, se kvůli jeho horším příjmovým vlastnostem snesla zasloužená kritika. Přesto to Finové zkoušejí znovu a tentokrát úspěšně - i když je možné interní anténu zastínit rukou, úbytek signálu telefonování nebrání.

Nokia 3210 není žádný průměrný přístroj, závidět jí mohou i dražší telefony. Klientům RadioMobilu nabízí tento duální přístroj (GSM 900/1800) SIM Toolkit, pro EuroTel je zde kvalitní kódování řeči EFR. Devětatřicet vyzvánění doplní vlastní melodie, u které je jako u jediného mně známého telefonu možné kromě vlastních tónů nastavit i její tempo.

Každému jménu v telefonním seznamu lze přiřadit jiné vyzvánění a podle mého názoru je toto řešení lepší a snadněji použitelné než skupiny volajících ve starších telefonech Nokia.

Telefon, který se učí
Nokia dokázala inovovat i textové zprávy. Z 3210 lze kromě textů posílat i obrázky, které však nejsou jako u Philips Savvy ze sady GO Star napevno uložené v telefonu, ale časem by je mělo být možné nahrávat z Internetu.

Větší novinkou než obrázky je ale způsob zadávání textových zpráv, protože Nokia v tomto telefonu jako jedna z prvních použila technologii T9. Místo zdlouhavého opakovaného tisknutí tlačítek tak stačí při psaní textových zpráv každé tlačítko stisknou pouze jednou. Technologie T9 vybere nejpravděpodobnější slovo, které jste tímto způsobe způsobem chtěli napsat.

To byla teorie, praxe je trochu jiná – protože Finové do telefonu nepřidali český slovník, musíte mobil před používáním nejprve česká slovíčka naučit. Zpočátku tak psaní textových zpráv trvá déle.

Kdo umí ...
Mobilní telefon Nokia 3210 se zkrátka povedl a v přístrojích pro cílovou skupinu, pro kterou je určen, se mu jen těžko hledá konkurent. Snad jen při pohledu na běžnou a dotovanou cenu by třidvadesítku mohly jiné telefony překonat, ale přesto jsou ceny odůvodnitelné – kdyby byly nižší, současné levné telefony by asi nikdo nekupoval.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Témata článku: Nokia, Nokia 3210, Duální přístroj, Oblíbený model, Telefonní seznam, Průměrný přístroj, Přístroj, Běžný spotřebitel, Elegantní design, Hezká hračka, Textová zpráva, Datový přenos, Dohledná doba, Obyčejný člověk, Drahý telefon, Uživatelé, Soukromé číslo, Cílová skupina, Různobarevné kryty, GSM, Interní anténa, Běžná cena, Spotřebitel, Finská Nokia, Go Star

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50