Nokia 3220: hra světel (test)

Nový model Nokie by bylo možné zařadit funkční výbavou mezi manažerské telefony. Na první pohled je však vidět, že je určen do jiné společnosti. Přednost má osobitý styl, možnosti personalizace a originální světelné efekty.
Nokia 3220: hra světel (test)

Telefonní seznam a volání

Pro rychlou volbu telefonního čísla lze využít hlasové volby (max. pro deset záznamů) nebo dlouhého stisku kláves 2 až 9, kterým lze přiřadit číslo ze seznamu. Seznam je vícepoložkový a lze do něj psát s českou diakritikou. Ke jménu můžete přidat normální a mobilní číslo, telefon domů, do kanceláře a fax. Jedno číslo nastavené jako výchozí se začne vytáčet hned z telefonního seznamu, k ostatním se dostanete po zobrazení detailů jména. Kromě čísel lze ke kontaktu přidat také e-mailovou, webovou a poštovní adresu, je zde místo také pro textovou poznámku do délky 60 znaků a obrázek, který se zobrazí při vyzvánění.

  
Náhled na telefonní seznam • vyhledávání v seznamu • informace o vybraném kontaktu • zařazení do skupin

Kontakty můžete roztřídit do pěti skupin, kterým lze přiřadit speciální vyzvánění a logo. V seznamu lze vyhledávat pomocí až osmi znaků a můžete si nechat zobrazit seznam na kartě SIM a v telefonu současně nebo zvlášť.

Telefon se dokáže rozeznít šestnáctihlasou melodií s kvalitní reprodukcí nebo nahrávkou ve formátu AMR. Zvukový projev mohou doplnit vibrace a světelné efekty diod v bocích telefonu. Zároveň s nimi poblikává také podsvícení displeje, což je docela nepříjemné, pokud si chcete přečíst, kdo vám to vlastně volá.

Regulace hlasitosti při telefonování se provádí pomocí horizontálních směrů hlavního ovládacího tlačítka. Občas přijde vhod hlasité handsfree, které dokáže zvuk reprodukovat kvalitně a dostatečně nahlas. Samozřejmě nechybí vyzváněcí profily. Těch je k dispozici šest a jsou dokonce časované.

Píšeme zprávy a e-maily

Telefon podporuje zprávy SMS, MMS a tzv. bleskové zprávy. To jsou speciální textovky, které mohou mít maximální délku pouze padesát znaků a po přijetí se zobrazí přímo na displeji telefonu. A jak je u Nokií zvykem, místo EMS podporuje Smart Messaging.

Při psaní SMS zpráv dobře vypomáhá slovník T9, který umí také českou diakritiku. Při odesílání jsou háčky a čárky ořezány, takže můžete využít všech 160 znaků. Příjemnou funkcí je rychlé vkládání smajlíků z nabídky, která se vyvolá dvojím stisknutím hvězdičky. O zbývajícím počtu znaků a počtu napsaných SMS zpráv jste informováni. Zprávu lze odeslat i více příjemcům najednou.

    
Diakritika se při odeslání ořeže • s menším písmem uvidíte na displeji celou SMS • snadné vkládání smajlíků • užitečná funkce - čítač správ 

V nastavení zpráv lze volit z nabídky dvou písem: menším se vejde na displej osm řádků, větším pět. Do telefonu uložíte až padesát textovek. V nabídce telefonu je i užitečná funkce Čítač zpráv, která počítá odeslané a přijaté zprávy.

Práce s editorem MMS je velice snadná. Zprávy lze stránkovat, do každé části vložit až tisíc znaků a přidat obrázek i zvukový klip. Editor však neukazuje, jak bude výsledek vypadat, místo obrázku nebo zvuku vloží jen textový odkaz. Pro prohlédnutí výsledné MMS je nutné z nabídky vybrat položku Náhled. Limit telefonu pro jednu zprávu MMS je 100 kB. Do paměti jich lze uložit patnáct.


Při tvorbě MMS se vložené obrázky nezobrazí... • ...to umožní funkce náhled

Vestavěný e-mailový klient je ve skutečnosti javová aplikace, což ale běžný uživatel ani nepostřehne. Podporuje poštovní servery POP3 a IMAP4 a je docela jednoduchý. Neumí pracovat s přílohami ani stahovat pouze hlavičky zpráv. Na jednoduchou obsluhu e-mailu však bohatě postačí. S Nokií 3220 lze rovněž využít Instant Messaging.


Vestavěný emailový klient

Organizace času

Váš čas si můžete přehledně rozplánovat pomocí kalendáře. Je stejný jako u jiných Nokií Series 40. Standardně se prezentuje v měsíčním pohledu, ale může být zobrazen i v týdenním náhledu a jako seznam úkolů pro určitý den. Nechybí možnost volby začátku týdne na pondělí, neděli nebo sobotu. Dny se záznamem událostí jsou v měsíčním pohledu zvýrazněny tučným písmem, v týdenním jsou události zobrazeny v příslušný den a čas jako ikonky podle typu události. Těch je na výběr pět: jednání, volaní, narozeniny, poznámka a upomínka. Na události však můžete být upozorněni pouze jedním typem zvukového signálu, který samozřejmě doplňuje světelná hra.

  
Měsíční náhled na kalendář • týdenní náhled • seznam denních událostí • nabídka záznamů

Další tradiční funkcí je úkolovník. Do něj je možné zadávat poznámky s maximální délkou 160 znaků. K jednotlivým úkolům lze přiřadit prioritu, ale nikdy na ně nebudete upozorněni. Jednoduše však můžete úkoly převést na události do kalendáře. Stejně to funguje i naopak.


Seznam úkolů s naznačenou prioritou • náhled na záznam úkolu

Samozřejmě nemůže chybět budík. Probouzet vás může libovolnou melodií a je potěšující, že lze nastavit, aby byl opakovaný. Nechybí ani poznámky, které mohou být dlouhé až tři tisíce znaků.


Nastavení budíku • písmo pro psaní poznámek je pouze malé

Co tu máme dál?

Vestavěná kalkulačka je velice jednoduchá. Nebere v úvahu priority některých matematických operací, na druhou stranu ale umí druhou mocninu a odmocninu. Funguje také jako převodník měn.


Kalkulačka • mezi funkcemi je nezvykle také mocnina a odmocnina • do kalkulačky je implantován převodník měn

Dále je v nabídce hlasový záznamník, který dokáže nahrávat záznamy do délky omezené pamětí. Nahrávky se ukládají ve formátu AMR a lze je odeslat přes MMS nebo použít jako vyzvánění.

Nechybí ani okrajové funkce jako minutka nebo stopky a mezi uživateli Nokií oblíbená peněženka. Ta umožňuje pod jedním zvoleným heslem uchovávat choulostivé informace, například PIN kódy k platebním kartám apod.

 
Hlasový záznamník • stopky umí měřit i mezičasy • odpočet času • aplikace Peněženka 

V telefonu tohoto typu nemohou chybět ani hry. Je pro vás připravena pětice titulů:

Water Rapids: Úkolem je sjet na raftu šest divokých řek. Abyste postoupili k další, musíte dojet na konec předchozí. Průjezdem peřejemi a vodopády získáváte body, které můžete naopak ztratit při převrhnutí nebo při kontaktu s pevninou. Hra se mi z nabídky jeví jako nejzábavnější.

Adventure Race: Jedná se o závod, který se skládá ze čtyř disciplín: jízda na horském kole, běh, jízda na kajaku a orientační závod. Jízda na kole poměrně rychle omrzí, stejně jako běh. Jízda na kajaku je o trochu zábavnější. Orientační závod je pak spíše logickou hrou, kdy musíte podle rozhledu po okolí určit, na kterém místě na mapě se nacházíte.

Phantom Spider: Akční střílečka s pohledem shora. Jste pilotem létajícího pavouka a musíte bojovat proti armádě zlé tarantule. Pokud máte rádi pavouky, určitě se vám hra zalíbí.

Club Pinball: Sám název napovídá, že se jedná o herní klasiku Pinball. Hra je dobře zpracovaná, má hezké grafické prostředí a poskytne spoustu zábavy.

Dance DeLight: Na obrazovce tancuje postavička a pod ní se zprava doleva ukáže řada míčů. Úkolem je zapamatovat si číslo a barvu každého míče ve správném pořadí. Procvičíte si asi paměť, ale brzy vás tato hra přestane bavit.

  
  
Nabídka her •  Water Rapids • Adventure Race •
Phantom Spider • Club Pinball • Dance DeLight 
 

Dalšími javovými hrami nebo aplikacemi můžete telefon dovybavit, podporuje totiž Javu ve verzi 2.0. K dispozici máte více než megabajt paměti.


Ve čtvrté kapitole se podíváme jak fotí vestavěný fotoaparát, probereme datové přenosy a nebude samozřejmě chybět závěrečné hodnocení.

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 3220, Philips 535, Sagem myX-6, Siemens ST60, Nabitý telefon, Masivní rám, Hra, Svět, Test, Dvojí stisknutí


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

** Samsung představil dva modely řady Galaxy Note 10 ** „Náčrtník“ dostal chytřejší S Pen, displej s průstřelem i ToF kameru ** Éra 3,5mm jacku končí, základní Note 10 nemá ani slot pro microSD.

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 157

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

** Již při představení Samsungu Galaxy Note10+ nás zaujala podpora rychlého 45W kabelového dobíjení ** Nabíječka nám již dorazila do redakce, doba nabíjení je však velkým zklamáním ** Nevěřte tomu, co se píše jinde, přinášíme kompletní test na dvou různých modelech s přesnými časy

Martin Chroust, Jakub Michlovský | 32