Nokia 3250: nejsem tak růžová jako moje kryty (velký test)

Nokia začne za chvíli prodávat nový hudební mobil. Má 2Mpx fotoaparát, vestavěné rádio, nejnovější Symbian 9.1, používá nejmenší karty na světě a dostanete k ní bohaté příslušenství. Jste na vážkách mezi ní a Sony Ericssonem W800i? Přečtěte si podrobnou recenzi a třeba budete mít jasno. Bonus: 2× komentované video
Nokia 3250: nejsem tak růžová jako moje kryty (velký test)

Muzika, to nejdůležitější

Pro hudbu a její reprodukci byla tato Nokia stvořena. Jenže není všechno tak růžové jako kryty 3250. Zaprvé se mi ani jednou nepodařilo použít čtyři tlačítka pro snadnější manipulaci se skladbami na otočné části telefonu. To ale přisuzuji verzi firmwaru, prodejní kusy by měly být v pořádku. Připojím tedy sluchátka. Nejprve ta přibalená.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přibalená sluchátka HS-20 s klasickým jackem

Mají standardní konektor jack velikosti 3,5 mm a ideální délku kabelu. Ten je dvojitý od pecek až na konec, posuvným jezdcem si vyberete, kde se mají kabely sbíhat. Sluchátka do uší mají stejnou konstrukci jako ta, která jsme chválili v recenzi Sony Ericssonu W800i. Mají nástavce, jež se zasunou hluboko do uší a utěsní zvukovod. V krabici najdete tři velikosti těchto malých pryžových „rukávců“, každému co jeho ucho ráčí. Zvukový tunýlek sliboval podobně skvělý poslech jako na walkmanu konkurenta, nic takového se ovšem neděje. Sluchátka jsou velmi průměrná, se slabou basovou složkou a ostrými středy. Pokud to půjde, vyměňte je za vlastní značková.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pecky se zvukovým tunelem • jiné velikosti nástavců

Já sáhl po Koss Porta Pro. I tak byl ale zvukový výstup nepřesvědčivý. Se slzou v oku vzpomínám na léto, kdy jsem si užíval plného a podstatně lepšího zvukového výstupu zmiňovaného W800i. Tady je produkce o třídu níže. Není to nic špatného, ale hudební telefon musí umět hrát výborně. To se nepovedlo. Zvuku nepatrně pomůže funkce rozšíření prostoru, která pracuje podobně jako třeba SRS WOW v klasickém Windows Media Playeru na počítači, anebo ekvalizér s několika přednastaveními a možností vlastní úpravy i vytvoření zcela nového presetu.


Prostředí přehrávače

Bez většího smyslu je ale přítomnost dozvuků, a to v mnoha provedeních: ulička, malá, střední a velká místnost či velká hala. Nehledě na to, že třeba v malé místnosti je slyšet mnohem větší ozvěna než v místnosti velké či dokonce ve velké hale. Podivné.

Přehrávač pracuje s mnoha formáty, kompletní výčet je: eAAC+, AAC+, M4A, MPEG-4 ACC LC, LTP, MP3, AMR-NB, AMR-WB, MIDI, RealAudio Voice, RealAudio7, RealAudio8, RealAudio10 a WMA. Zvládá náhodný výběr skladeb i opakování jedné či všech skladeb. Umí pracovat na pozadí, kdy se v pohotovostním režimu zobrazuje název skladby a její stopáž. Není problém tvořit vlastní playlisty, ID3 tagy jsou samozřejmostí. Přehrávač umí skladby automaticky třídit podle interpretů a alb, žánrů nebo skladatelů.

    
Obrázky hudební knihovny a možnosti nastavení

Aplikace samotná vypadá graficky velmi pěkně, proč ale zůstává tolik plochy volné? Písmo je docela maličké, mohlo se klidně rozmáchnout do většího fontu. Připojená redukce má u Pop-Portu „zatáčku“ směrem vzhůru, takže se dá pohodlně nosit v kapse. Nezavazí. Na jejím konci je ovladač s mikrofonem pro použití jako handsfree. Má hardwarový zámek proti náhodnému stisknutí tlačítek a klasické funkce pro přetáčení, přeskakování, pozastavení a ukončení přehrávání skladby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Redukce má tlačítka pro ovládání přehrávače, zámek kláves, mikrofon a otočnou sponu

Kam s ním?

Nerudovská otázka míří na soubor MP3. Nokia 3250 zvládá klasické Mass Storage, takže jednoduše vezmete přibalený kabel a telefon se přihlásí jako další disk. Máte přístup ke kompletní struktuře paměťové karty. Přemýšlel jsem, kam nahrát hudební soubor zatím bez nainstalovaného PC Suite. Je to jedno, protože ať už jej umístíte do jakékoli složky, vždy jej budete moci přehrát jen jako obyčejný zvukový záznam, bez možnosti využít vlastností vestavěného přehrávače hudebních souborů.

Klepněte pro větší obrázek
USB konektor

Po instalaci aplikace pro přenášení souborů, resp. celého PC Suite přibaleného k telefonu, jsem se potýkal s nemožností donutit skladby, aby se chovaly opravdu jako hudební skladby a ne jen jako chudí příbuzní z předchozího odstavce. Nikdy je ale přehrávač nepoznal a mohl jsem je tedy přehrát jen jak je výše popsáno. Budu pátrat dál, snad se to podaří, anebo je opět jen chyba ve firmwaru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace pro přenášení hudebních souborů do telefonu

A teď jedna perlička. Hádejte, kde je v telefonu slot pro paměťovou kartu. Poradím, že to je microSD (TransFlash), nejmenší paměťovka na světě. Dávali jsme v redakci po obdržení zásilky s telefonem hlavy dohromady a nic. Po dlouhé době jsme tak byli nuceni otevřít manuál a místo uložení karty vyhledat podle nákresu. Musí se natočit spodní díl a paměťovka velikosti nehtu je ukryta pod gumovou krytkou zespod statické části telefonu. Našli byste ji tam bez pomoci návodu? Přibalená karta má kapacitu 128 MB, v současnosti jsou na trhu microSD s až 512 MB. Spolu s ní dostanete i redukci na velikost klasické SD karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hledali byste ji tady?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MicroSD je opravdu malá karta • srovnání s RS-MMC • přibalená redukce na velikost SD


Příští kapitola patří zase klasickým vlastnostem telefonu, tedy volání a zprávám

Témata článku: Nokia, Recenze, Růžová, Nokia 3250, Nokia 3250 XpressMusic, Nokia 6260, Nokia 6260 slide, Nokia N90, Sony Ericsson W800i, Sony Ericsson W950i, Velký, Přibalený kabel, Staré rozlišení, Nepříjemná vlastnost, Test, Kryt, Dobré zpracování, Zobrazovací bod, Vroubkovaný plast, Klasické sluchátko, Pěkný bar, Sejf, Velká hala, Velký test, Rychlé vkládání


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 20 je zatím nejdražší a suverénně nejlepší Honor

RECENZE: Honor View 20 je zatím nejdražší a suverénně nejlepší Honor

** Kvůli selfie kameře prostřelili displej. Rušivé? Ne, za chvíli o ní nevíte. ** Procesor Kirin 980 má síly na rozdávání, o výkon se nebojte ** Můžete mít 128GB nebo dvojnásobné 256GB úložiště

Jakub Michlovský | 32

Samsung překvapil. Galaxy A80 má unikátní konstrukci, otočný foťák a selfie bez kompromisů

Samsung překvapil. Galaxy A80 má unikátní konstrukci, otočný foťák a selfie bez kompromisů

** Nejzajímavější novinka z Milána má několik „poprvé“ ** Třeba New Infinity displej jsme očekávali až u Notu 10 ** Lákadlem je výsuvný a otočný foťák. Těšte se na špičkové selfie!

Martin Chroust | 32