Nokia 3310 – výborný doplněk k tričku

Nokia 3310 není jen další telefon. Je to telefon pro mladé lidi, kteří se neohlížejí po pokročilých funkcích a datových přenosech, ale spíše je zajímá, jak jim telefon padne k šatům, zda jim pomůže vyjádřit jejich náladu a zda jim usnadní komunikaci s přáteli. Je pro lidi, kteří chtějí telefonem upoutat pozornost.
Nokia 3310 není jen další telefon. Je to telefon pro mladé lidi, kteří se neohlížejí po pokročilých funkcích a datových přenosech, ale spíše je zajímá, jak jim telefon padne k šatům, zda jim pomůže vyjádřit jejich náladu a zda jim usnadní komunikaci s přáteli. Je pro lidi, kteří chtějí telefonem upoutat pozornost.

Barevná i bez pastelek

Vzhledem je Nokia 3310 něco mezi modely 3210, z které funkčně vychází, a 8210, z kterého si vzala charakteristický lem okolo displeje – ten však není tmavý jako u 8210, ale světle šedý až stříbřitý. Stejně jako oba tyto telefony má možnost měnit oba kryty, přední i zadní – jen marketingové materiály Nokie ukazují okolo desítky barev, další budou přibývat.

Pokud se podíváte na poslední obrázek, nemůžete si nevšimnout barevných a smějících se mladých lidí. Jdou dnes do školy nebo na výlet v červené košili? Dobrá, obléknou Nokii 3110 do červené. Jdou večer do kina v zelených šatech – tak tomu opět přizpůsobí barvu telefonu. Barva telefonu však nemusí jen doplňovat oblečení – může také vyjadřovat náladu majitele. A to umí N3310 skvěle.

Kromě nového vzhledu jsou rozdíly také ve velikosti. N3310 zhubla a srazila se jak na šířku, tak na výšku. Odlehčeno jí také bylo na hmotnosti, se standardní baterií váží 130 g, tedy zhruba o 25 g méně než N3210. Dobře padne do ruky a vleze se i do mělké kapsy. Pro představu – N3310 je téměř stejně velká jako Siemens S35i.

Živý hovor klávesnicí

Samozřejmě dobrému telefonu nestačí jen možnost měnit kabátky, proto Nokia přidala oproti 3210 také nové funkce a staré vylepšila. Novou funkcí (zatím ji nemá žádný jiný telefon) je bezesporu chatování, neboli online komunikace. Nokia 3310 povyšuje obyčejné psaní textovek (činnost, u které jsou schopni studenti strávit celé nudné vyučování) na opravdový rozhovor (samozřejmě jen textový). Celý „rozhovor“ je vidět na jedné obrazovce, tj. nevidíte jednotlivé zprávy v seznamu. Chatovat můžete také ve skupině (např. svoláte přátele na party), tuto funkci ovšem zatím nepodporuje žádný z našich operátorů. Ovšem minimálně u Eurotelu se dá očekávat, že ji zpřístupní; Nokia je přece jeho dvorní dodavatel.

Děti, volá Yetti

Další funkční změny už zmíním stručněji. N3310 má upomínky, což je jakýsi ořezaný kalendář. Sice jde jen o deset poznámek, ke kterým si můžete přidat upozornění (zvonění, vibrace) na určitou dobu, myslím však, že to stačí. Nejde přece o telefon pro manažery. Upsaným uživatelům budou vyhovovat 460znakové zprávy, které však nemajitelům N3310 přijdou jako 3 zprávy. Lepšímu vyjádření pocitů pomůže 8 smajlíků a 13 obrázků, které lze do zprávy vložit.

N3310 má také profily, ty však lze narozdíl od N3210 upravovat – celkem jich je šest. V kategorii levných telefonů je také poměrně vzácné hlasové vytáčení – sice jen k osmi jménům, ale je tu; upřímně řečeno, kdo z vás má v telefonu nastaveno vytáčení k více číslům?

Nokia 3310 nezapomněla ani na hry – jsou zde čtyři a všechny jiné než u N3210. Asi nejvíce mně zaujala střílečka Space Impact, naopak mě zklamalo jakési „pexeso“, jehož cílem je však najít pouze dva páry karet na co nejmenší počet pokusů. Inovován byl had, přidána hra Bantumi, kterou jsem si v duchu nazval „přesýpání fazolí.“

Neumí wapovat – a komu to vadí?

A co N3310 neumí? Nemá vlastní paměť na SMS a telefonní čísla, nepodporuje datové přenosy a WAP a nemá infračervený port. Zvláště poslední jmenované jsou funkce, které cílová skupina majitelů tohoto telefonu prostě nevyužije. A pokud ano, pak Nokia 3310 určitě není telefon pro ně; v tom případě ať se poohlédnou jinde. Nokia 3310 má hodně jiných předností.

I když i ostatní výrobci mají svoje telefony pro mladé lidi, kteří nechtějí žít všední život jako jejich rodiče, zatím na trhu nemají takový telefon, který se umí přizpůsobit tolik jako Nokia 3310. Sám jsem v době, kdy jsem měl Nokii 5110, vlastnil šest různých krytů, a to nejezdím na skateboardu a nenosím maskáče. N3310 je tak možností, jak se může mladá generace bavit a ještě navíc vyjádřit svoje pocity. Společnost Nokia zase ukázala, že není žádný suchar a suchary také nebudou ti, kteří budou N3310 nosit v kapse.

P.S. Mé přítelkyni se tento telefon zalíbil natolik, že už nyní píše Ježíškovi. A já mám o starost navíc.

Diskuze (27) Další článek: Kolik už nás vlastně je?

Témata článku: Nokia, Nokia 3310, Siemens S35i, TRI


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70