Nokia 3310 nemá WAP ... no a?

Když by mi někdo před několika týdny řekl, že nový mobilní telefon Nokia určený pro prostý mobilní lid nebude mít WAP, vsadím se s ním o cokoli, že WAP mít bude. Prohrál bych ... Jenže potom se mi v hlavě rozleželo: proč by vlastně mobil této třídy měl umět wapovat?
Nokia 3310 nemá WAP ... no a?
Nokia pro uvedení mobilního telefonu 3310, což je následník známé třidvadesítky, zvolila strategii naprostého utajení. Na tiskovou konferenci v německém Oberhausenu jsem se vydal celkem naslepo. Tušil jsem, že půjde o nový telefon, nic konkrétnějšího však Nokia nesdělila.

Přesto ale bylo možné vydedukovat, s jakou kategorií mobilů Nokia vyrukuje. Silně jí chyběl moderní telefon nejnižší třídy. Vždyť model 5110 se prodává už déle než dva roky a pro loňskou prázdninovou novinku 3210 existuje velká konkurence, hlavně v podobě nových telefonů Siemens C35i a M35i.

Čekal jsem, že nový telefon bude kromě jiných moderních funkcí, ve kterých starší modely zaostávaly, podporovat také WAP. Zjištění, že tomu tak není, bylo šokující. Jenže potom se mi v hlavě rozleželo: proč by vlastně mobilní telefon této třídy měl umět wapovat?.

WAP - k čemu?

Nokia 3310 je mobil z kategorie „uživatel“ (některé telefony Nokia řadí do třídy „profesionál“). Je to telefon zaměřený na mladé lidi - co jim současný WAP může nabídnout? V reklamě jsou imaginární uživatelé EuroTelu příliš sexy na fronty u přepážek, u Paegasu mladé rozjásané tváře ve výskoku ukazují, že nic lepšího než WAP je nemohlo potkat. Běžný uživatel, zvláště mladý člověk ale nepotřebuje z mobilu číst zpravodajství, nevyhledává finanční novinky, nerezervuje si hotely a letenky, nepřistupuje přes WAP do své banky.

Nokia jen bude muset lidem vysvětlit, že běžný člověk WAP opravdu nepotřebuje. Na rozdíl od reklam operátorů bude mít pravdu, absence WAPu u 3310 je však pro ni konkurenční nevýhoda.

Obyčejné textovky

Nokia u 3310 vsadila na službu, která sice není tak průrazná a moderní jako nová technologie WAP, o to víc se ale používá, zvláště mezi cílovou skupinou, pro kterou je telefon určen. Nemá smysl se přít, že textové zprávy jsou u mladých lidí extrémně oblíbené a jen volají po správném marketingovém využití.

Nokia 3310 toho pro práci s textovkami nabízí hodně. Nejviditelnější a nejvíc propagovanou vlastností je chat, kdy si lze povídat buď mezi sebou nebo i ve větší skupině (to ale musí podporovat mobilní operátor). Kromě toho lze poslat dlouhou textovku, která na jiné telefony než 3310 přijde jako tři zprávy. Do textovky lze vložit předpřipravené nebo vlastní smajlíky; kdo někdy hledal dvojtečku a závorky na svém telefonu, tuto funkci ocení.

Technologie T9 konečně začne mít smysl i pro Čechy, protože Nokia 3310 má být prvním mobilem, který bude češtinu v T9 podporovat. Při uvedení telefonu se sice setkáte jen z běžnými jazyky, do konce roku by ale čeština měla být implementována.

Kolik bude stát?

Tento článek není recenzí telefonu, připravíme ji do Mobilit 10/00. Je to jen zamyšlení nad jiným přístupem Nokie, který je podle mně správný, protože 3310 je telefon přesně určený pro svou cílovou skupinu. Byl jsem pobaven, když jsem si přečetl výtky, že telefon nenabízí datové a faxové přenosy, že nemá infraport, na tiskové konferenci byl dokonce vznesen dotaz, proč telefon nepodporuje tak perspektivní technologii, jakou jsou rychlá data GPRS. Potřebujete-li tyto možnosti a funkce, je zřejmé, že 3310 není mobil pro vás.

Nokia představila telefon, za který ji budou jedni milovat a druzí nenávidět. Úspěch svého staršího modelu 5110 už asi nepřekoná, přesto si myslím, že 3310 bude mít úspěch. Záleží však ale také na jeho ceně.

Témata článku: Nokia, Nokia 3310, Siemens C35i

53 komentářů

Nejnovější komentáře

 • nokla 13. 7. 2005 10:44:08
  slm
  mrh
 • Tibike 23. 7. 2004 5:16:30

  Ahoj ludia.Mam nokiu 3310 s firmwarom 6-07,a nemam na mobile funkciu...

 • Pepa 17. 7. 2001 18:58:58
  Adaptér na dvě SIMky je například na
  http://WWW.TELEMOBIL.CZ za 700...
Určitě si přečtěte

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50

Síť pro „internet v oblacích“ úspěšně prošla testem. K pokrytí ČR stačí 4 vysílače

Síť pro „internet v oblacích“ úspěšně prošla testem. K pokrytí ČR stačí 4 vysílače

** Vysokorychlostní síť EAN slouží k připojení chytrých zařízení na palubách letadel ** V komerčním provozu by se mohla objevit už příští rok ** Pokryta bude celá EU včetně Česka

13.  12.  2016 | Láska Jan | 14


komerční sdělení

Komerční sdělení