Nokia 3310 nemá WAP ... no a?

Když by mi někdo před několika týdny řekl, že nový mobilní telefon Nokia určený pro prostý mobilní lid nebude mít WAP, vsadím se s ním o cokoli, že WAP mít bude. Prohrál bych ... Jenže potom se mi v hlavě rozleželo: proč by vlastně mobil této třídy měl umět wapovat?
Nokia 3310 nemá WAP ... no a?
Nokia pro uvedení mobilního telefonu 3310, což je následník známé třidvadesítky, zvolila strategii naprostého utajení. Na tiskovou konferenci v německém Oberhausenu jsem se vydal celkem naslepo. Tušil jsem, že půjde o nový telefon, nic konkrétnějšího však Nokia nesdělila.

Přesto ale bylo možné vydedukovat, s jakou kategorií mobilů Nokia vyrukuje. Silně jí chyběl moderní telefon nejnižší třídy. Vždyť model 5110 se prodává už déle než dva roky a pro loňskou prázdninovou novinku 3210 existuje velká konkurence, hlavně v podobě nových telefonů Siemens C35i a M35i.

Čekal jsem, že nový telefon bude kromě jiných moderních funkcí, ve kterých starší modely zaostávaly, podporovat také WAP. Zjištění, že tomu tak není, bylo šokující. Jenže potom se mi v hlavě rozleželo: proč by vlastně mobilní telefon této třídy měl umět wapovat?.

WAP - k čemu?

Nokia 3310 je mobil z kategorie „uživatel“ (některé telefony Nokia řadí do třídy „profesionál“). Je to telefon zaměřený na mladé lidi - co jim současný WAP může nabídnout? V reklamě jsou imaginární uživatelé EuroTelu příliš sexy na fronty u přepážek, u Paegasu mladé rozjásané tváře ve výskoku ukazují, že nic lepšího než WAP je nemohlo potkat. Běžný uživatel, zvláště mladý člověk ale nepotřebuje z mobilu číst zpravodajství, nevyhledává finanční novinky, nerezervuje si hotely a letenky, nepřistupuje přes WAP do své banky.

Nokia jen bude muset lidem vysvětlit, že běžný člověk WAP opravdu nepotřebuje. Na rozdíl od reklam operátorů bude mít pravdu, absence WAPu u 3310 je však pro ni konkurenční nevýhoda.

Obyčejné textovky

Nokia u 3310 vsadila na službu, která sice není tak průrazná a moderní jako nová technologie WAP, o to víc se ale používá, zvláště mezi cílovou skupinou, pro kterou je telefon určen. Nemá smysl se přít, že textové zprávy jsou u mladých lidí extrémně oblíbené a jen volají po správném marketingovém využití.

Nokia 3310 toho pro práci s textovkami nabízí hodně. Nejviditelnější a nejvíc propagovanou vlastností je chat, kdy si lze povídat buď mezi sebou nebo i ve větší skupině (to ale musí podporovat mobilní operátor). Kromě toho lze poslat dlouhou textovku, která na jiné telefony než 3310 přijde jako tři zprávy. Do textovky lze vložit předpřipravené nebo vlastní smajlíky; kdo někdy hledal dvojtečku a závorky na svém telefonu, tuto funkci ocení.

Technologie T9 konečně začne mít smysl i pro Čechy, protože Nokia 3310 má být prvním mobilem, který bude češtinu v T9 podporovat. Při uvedení telefonu se sice setkáte jen z běžnými jazyky, do konce roku by ale čeština měla být implementována.

Kolik bude stát?

Tento článek není recenzí telefonu, připravíme ji do Mobilit 10/00. Je to jen zamyšlení nad jiným přístupem Nokie, který je podle mně správný, protože 3310 je telefon přesně určený pro svou cílovou skupinu. Byl jsem pobaven, když jsem si přečetl výtky, že telefon nenabízí datové a faxové přenosy, že nemá infraport, na tiskové konferenci byl dokonce vznesen dotaz, proč telefon nepodporuje tak perspektivní technologii, jakou jsou rychlá data GPRS. Potřebujete-li tyto možnosti a funkce, je zřejmé, že 3310 není mobil pro vás.

Nokia představila telefon, za který ji budou jedni milovat a druzí nenávidět. Úspěch svého staršího modelu 5110 už asi nepřekoná, přesto si myslím, že 3310 bude mít úspěch. Záleží však ale také na jeho ceně.

Diskuze (53) Další článek: Vyplatí se dovézt mobil z ciziny?

Témata článku: Nokia, Tisková konference, Nokia 3310, Siemens C35i, Mobil, Dlouhá textovka, Oberhausen, Paegas, Velká skupina, Obyčejná textovka, Textová zpráva, WAP, Datový přenos, Mobilní telefon, První mobil, Moderní telefon, Běžný uživatel, Třída, Běžný člověk, Mladí lidé, Předpřipravený smajlík, Rychlá data, Nejnižší třída, Konkurenční nevýhoda, Banka


Určitě si přečtěte

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 47

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 13

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9