Nokia 3330: srovnání s dvaceti mobily do deseti tisíc

Minulý týden jsme zveřejnili recenzi nového mobilu Nokia 3330. Protože se pro jeho koupi možná rozhodujete, srovnali jsme ho s dalšími dvaceti dnes nabízenými mobily v cenové kategorii do deseti tisíc. Velmi přehledné srovnávací grafy.
Nokia 3330: srovnání s dvaceti mobily do deseti tisíc
Minulý týden jsme zveřejnili recenzi nového mobilu Nokia 3330. Protože se pro koupi této novinky možná rozhodujete, srovnali jsme ji s dalšími dvaceti dnes nabízenými mobily v cenové kategorii do deseti tisíc.

Celkem jsme „postavili“ vedle sebe dvacet mobilů, které si můžete u nás koupit, ať už jako nedotované nebo v předplacené sadě, v ceně do deseti tisíc. Proč? Protože to jsou mobily, mezi kterými se nejčastěji rozhodujete. Zde ani tak nezáleží na tom, v jaké kategorii je mobil se svými funkcemi a vlastnostmi, ale kolik stojí. Každý si přece raději koupí levnější a klidně i starší mobil než předraženou novinku. Stručný popis metodiky testování najdete na konci článku.

Nokia 3330 má dobré funkce…

Takže jako dopadla Nokia 3330? Kompletní srovnání vidíte v prvním sloupečkovém grafu. Čím více je mobil vlevo, tím je podle nás lepší. Význam jednotlivých barev je popsán níže, tedy jen krátce: tmavě zelená barva hodnotí funkce, světle zelená cenu a žlutá vyjadřuje hodnocení redakce.

Obrázky jsou jen náhledy, klikněte pro zobrazení detailu.

Vlastnostmi a funkcemi je na tom Nokia 3330 velmi dobře, to je ostatně vidět na dlouhém zeleném sloupečku. Před ní jsou mobily Alcatel One Touch 501, Sony CMD-J5, Panasonic GD 93 a Ericsson T20. Kdybychom hodnotili také další funkce jako počet her, možnost stahovat nové levely nebo animovaná loga, byla by na tom Nokia jistě lépe. Jenomže tohle jsou funkce, které slouží jen pro odreagování, proto jsme je do hodnocení nepočítali.

…ale ta cena

Nokia 3330 si tedy v porovnání s ostatními nevede vůbec špatně; má totiž všechny důležité funkce. Ani velikost není špatná, rozhodně jde o jeden z těch menších mobilů na trhu. Dolů ji však stahuje bohužel vyšší hmotnost, např. oproti Panasonicu GD 93 váží o 53 gramů víc, nahoru posunuje dobrá výdrž.

Tento graf porovnává mobily bez ceny, při srovnání se tedy nebere v úvahu cena mobilu. Mobil je hodnocen pouze podle funkcí a podle redakce.

Co ale v Nokii celkovém hodnocení sráží dolů, je vysoká cena. Nokia 3330 se prodává v předplacených sadách nejdráže – stojí celých deset tisíc. O trochu lépe je na tom cena, za kterou ji seženete u různých prodejců, kde se pohybuje na nějakých osmi a půl tisících. Za tu cenu se ale dá sehnat např. funkčně vynikající Alcatel One Touch 501, o dva tisíce je levnější stejně vybavený Ericsson T20. Vysoká cena je ale osud novinek, a u Nokií to platí dvojnásob.

Jsou tu ale jiné silné stránky

Nejsilnější stránkou všech Nokií je ale výborná ergonomie, kam patří ovládání, kterému není problém se přizpůsobit, displej, rychlá orientace v dobře zvládnutém menu. Nicméně tam, kde je v porovnání s ostatními mobily vysoká cena, ani toto nepomůže.

Tento graf srovnává mobily bez redakčního hodnocení, tedy pouze funkce a cenu.

I přes nejlepší redakční hodnocení skončila 3330 na devátém místě, tedy těsně před polovinou peletonu. Před ní se umístila i starší a méně vybavená Nokia 3310. Proč? To je snad jasné z grafu – má nižší cenu. Ostatní mobily, které se umístily před ní, vedou buď cenou, nebo funkcemi.

Poslední graf vyjadřuje závislost na ceně. Čím více je mobil vpravo, tím získal lepší hodnocení z pohledu vlastností, čím je výše, tím je dražší. Nejlepší mobily jsou proto v pravém dolním rohu, nejhorší v levém horním.

Jak jsme testovali

Pro srovnání jsme použili přesnou metodiku časopisu Mobility, který ji používá ve svých srovnávacích testech. V ní se srovnávané mobily pomocí výpočtu hodnotí podle svých vlastností, funkcí a ceny, druhou část tvoří hodnocení členy redakce. Některé vlastnosti jako snadnost a rychlost orientace v menu nebo ergonomii totiž exaktně nelze hodnotit. V grafu jsou pak všechny tyto tři složky (zvlášť je navíc odděleno hodnocení ceny) pro snadné odlišení vyjádřeny třemi různými barvami.

Tmavě zelené barvy je nejvíce, ta vyjadřuje exaktně stanovené hodnocení funkcí a vlastností. I když jsme hodnotil většinu funkcí, brali jsme v potaz jen ty, které jsou podle nás pro uživatele mobilů této kategorie důležité.

Příklad: Alcatel One Touch 501 má vícepoložkový telefonní seznam. Ten mu však v tomto srovnání body nepřidal, protože to není vlastnost, která by pro tuto skupinu lidí byla důležitá. Stejně tak se v hodnocení neprojeví e-mailový klient apod.

Poznámka: Každé vlastnosti a funkci je přidána určitá váha, takže ne všechny vlastnosti a funkce se v hodnocení projeví stejně. Jednotlivé váhy určili nezávisle na sobě tři redaktoři.

Světle zelená barva vyjadřuje, jak se na celkovém hodnocení podílí cena. Čím blíže je maximálnímu stropu, který jsme nastavili na deset tisíc, tím méně má mobil bodů. Počítá se nejnižší nedotovaná cena nebo cena v předplacené sadě.

A konečně žlutá barva sloupečku ukazuje, jak mobily hodnotí redakce. Nejvíce barvy mají mobily, které se dobře ovládají, mají dobrou klávesnici, dobře se na nich píší SMS a jsou atraktivní. Tato část hodnocení měla na výsledek nejmenší dopad, protože je značně subjektivně zabarvena. Neexistuje však způsob, jak třeba ergonomii objektivně vyčíslit.

Celá metodika a excelová tabulka s výpočty a výsledky testu bude zveřejněna na "Užitečném cédéčku Mobilit", které vyjde spolu s červnovým číslem tohoto časopisu.


Oživeno: Na vaši žádost jsme přidali do hodnocení e-mailový prohlížeč a vícepoložkový seznam a vyškrtli jsme infračervený port, který stejně žádný mobil neměl. Všechny grafy jsou vytvořeny podle upravené metodiky, původní najdete výše. Obrázky jsou jen náhledy, klikněte pro zobrazení detailu.

Kompletní srovnání včetně ceny a hodnocení redakce. Čím více je mobil vlevo, tím je lepší.

Tento graf porovnává mobily bez ceny, při srovnání se tedy nebere v úvahu cena mobilu. Mobil je hodnocen pouze podle funkcí a podle redakce.

Tento graf srovnává mobily bez redakčního hodnocení, tedy pouze funkce a cenu.

Poslední graf vyjadřuje závislost na ceně. Čím více je mobil vpravo, tím získal lepší hodnocení z pohledu vlastností, čím je výše, tím je dražší. Nejlepší mobily jsou proto v pravém dolním rohu, nejhorší v levém horním. Graf je sejmutá obrazovka z Excelu, takže tam nejsou názvy mobilů, ale jen ceny u původního grafu byly doplněny v Illustratoru).

Diskuze (79) Další článek: Kompletní přehled: jak s mobilem posílat a přijímat e-maily

Témata článku: Nokia, Srovnání, Alcatel One Touch 501, Nokia 3310, Nokia 3330, Rychlá orientace, Tisíc, Tis, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80