Nokia 5000: Je to ještě low-end? (test)

Nepotřebujete nejnovější funkce, ale rádi byste skvělý displej? Máme pro vás to pravé. Tedy pokud překousnete drobné nedostatky.
Kapitoly článku

Jestliže máte strach kupovat low-endové telefony, protože se bojíte, že by vás pixelovatý displej přivedl k šílenství, můžete s klidem sáhnout po Nokii 5000. QVGA displej použitý v telefonu je výborný, vzhledu se dá máloco vytknout a funkce také nenáročným postačí. Telefon tak stojí na rozhraní střední třídy a low-endů.


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Klíčové vlastnosti

 • rozměry: 106 × 46 × 11 mm, 74 g
 • vzhled série Xpress Music
 • 1,3 MPx fotoaparát
 • vnitřní paměť telefonu 12 MB
 • hudební přehrávač a videopřehrávač
 • FM rádio
 • GPRS
 • Bluetooth
 • stereofonní handsfree v balení
 • podpora Javy

Hlavní nedostatky

 • absence slotu na paměťovou kartu
 • fotoaparátu chybí krytka i přisvětlovací dioda
 • maximální rozlišení natáčeného videa jen 128 × 96 bodů
 • T9 zkracuje zprávy
 • chybí podpora 3G sítí

Nokia 5000
Klepněte pro větší obrázekOsvědčený design Nokie 5310 XpressMusic doplňuje výbava se zaměřením na ty méně náročné, která zahrnuje megapixelový fotoaparát, podporu GPRS a EDGE a v dané třídě zcela ojedinělý QVGA displej. Na hudbu musí stačit FM rádio - k dispozici není slot pro karty.rozměry a hmotnost: 106 × 46 × 11 mm, 74 g
displej: 2'', aktivní TFT, 320 × 240, 65 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800 MHz)
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 6
konekt.: Bluetooth
paměť: 12 MB
baterie: Li-Ion 700 mAh
hudba: FM rádio
fotoaparát: 1MPx (1 280 × 1024), video (128 × 96)
40 %
(474. místo z 897)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 2 880 Kč (koupit)

Hudební jen na pohled

Při prvním setkání s telefonem ho po zběžném pohledu zařadíte do hudební série Xpress Music, a to díky efektnímu barevnému proužku po stranách displeje. Připomíná to model Nokia 5310 XpressMusic. Druhý pohled však už odhalí, že onen barevný pruh v sobě nemá ukryta žádná funkční tlačítka a je tedy pouze atraktivním doplňkem vzhledu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Celkem jsou k dispozici tři barevné varianty a to zelená, testovaná modrá a fialová (v originále tedy Cyber Green, Neon Blue a Perfect Purple)

Každá z barev má něco do sebe, ale nejzajímavější je asi barva svítivě modrá. Příjemná hmotnost 74 gramů a solidní tloušťka 11ti milimetrů dělají z telefonu zajímavou placku, která se rozhodně nepronese. Pochvalu si bez diskuze zaslouží provedení konstrukce telefonu. Jednotlivé díly jsou ukázkově slícovány, nikde tak nic nevrže ani neskřípe. Zadní strana telefonu i přední barevné proužky jsou kupodivu velice odolné proti zachytávání špíny. Totéž se však nedá říct o lesklých částech přístroje, tedy displeji ale i klávesnici, které jsou doslova magnetem na otisky prstů.

Vypadá zajímavě a dokonce se na ní dá i psát

Kromě klávesnice obsahuje telefon pouze jediné boční tlačítko sloužící jako spoušť fotoaparátu a to ve spodní části pravého boku. Dále je na pravém boku je v horní části otvor se třemi konektory a to systémovým, pro nabíječku a 2,5 mm jackem pro sluchátka. Levý bok telefonu neobsahuje žádná tlačítka. Horní strana je osazena očkem pro uchycení šňůrky, na spodní je pak pouze štěrbina mikrofonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boky rozhodně nejsou přeplácané ovladači a konektory

Zadní stranu telefonu okupuje 1,3 MPx fotoaparát s malým zrcátkem pro autoportréty, který má okolo optiky drobný výstupek zabraňující poškrábání sklíčka. Krytka tedy stejně jako přisvětlovací dioda chybí. Kryt baterie pak kromě samotné Li-Ion baterie o kapacitě 700 mAh ukrývá i hlasitý reproduktor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na fotoaparátu je velice zajímavé jeho překrytí neobvykle tvarovaným plastem
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Svérázně je řešené také vkládání SIM. K jejímu vytažení z útrob telefonu pomáhá na konci ohnutý plíšek

Klávesnice je opticky rozdělena na blok s čísly a blok s funkčními klávesami. Rozdělení je provedeno ukončením barevného proužku po stranách telefonu v úrovni přechodu mezi oběma bloky klávesnice. Blok alfanumerických kláves je při zběžném porovnání se zbytkem telefonu velmi malý, ale brzy si na něj zvyknete a zjistíte, že psaní na něm není zase tak nepohodlné, jako to ze začátku vypadá. Jednotlivé řady tlačítek jsou odděleny rýhou, zatímco tlačítka v jednom řádku od sebe nijak odlišena nejsou. Klávesy reagují na stisk přesně, pohotově a přesně v místě, kde to uživatel očekává. Mají také dostačující zdvih a nerušivou zvukovou odezvu.

Funkční část klávesnice je tvořena čtyřsměrným ovládacím tlačítkem s orámováním v barvě krytu a černým potvrzovacím středem a dále dvěma funkčními a dvěma hovorovými tlačítky. Mírně mi vadilo, že hlavní ovládací tlačítko poměrně hodně vystupuje nad okolní klávesy a vlastně i nad celou plochu telefonu, na druhou stranu to slouží jako ochrana displeje před poškrábáním při položení telefonu displejem dolů. Funkční blok by mohl být trošku menší a uvolnit tak místo numerické klávesnici, nicméně na rozměry si snadno zvyknete stejně jako na rovnoměrné a dostatečné podsvícení všech kláves.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displejem boduje

Displej je v případě této Nokie její hlavní zbraní. Není se čemu divit, začít musím jednoznačně chválou. QVGA displeje Nokia umí, což se potvrzuje i zde. I když už je rozlišení 240 × 320 bodů jakousi živoucí mumií mobilních telefonů, v takto levném telefonu je jednoznačně výhodou.

Klepněte pro větší obrázek 
Jelikož je úhlopříčka displeje vcelku malá (narozdíl třeba od některých komunikátorů) a to přesněji dva palce, je podávaný obraz při QVGA rozlišení a 65 tisících barev velmi pěkný, jemný a ostrý

Tradičním neduhem je ale čitelnost na slunci, která ani zdaleka není ideální. Třeba za slunečného počasí používat displej jako hledáček fotoaparátu je zcela nemožné, nevidíte na něm vůbec nic nebo jen obrysy a natáčet displej do správného úhlu zase asi nebude ideální postup vzhledem k focenému objektu. Musíte si prostě zvyknout, že na slunci to nepůjde.

Klasika v podání S40

Hlavní nabídku telefonu si můžete zobrazit maticí ikonek (s popisky či bez) nebo jako seznam. Samozřejmostí je možnost vlastního uspořádání položek hlavní nabídky. Osobně se mi velmi líbí možnost maticového zobrazení hlavní nabídky s popisky rovnou u každé ikony, nemusím tak hledat v horním rohu popisky. Na druhou stranu ikonky jsou velmi intuitivní, ostatně je to klasická S40, takže málokdo nebude oněm piktogramům rozumět. Další úrovně nabídky jsou většinou textové, ale u položek Galerie a Aplikace si můžete také zvolit zobrazení jednotlivých složek v tabulce. Pokud se vám nehodí funkce přiřazené směrům navigačního tlačítka či kontextovým klávesám, můžete všem těmto tlačítkům přiřadit funkce dle vlastního výběru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přímo v telefonu je obsaženo šest základních barevných motivů, další si můžete stáhnout.

Hlavní displej může obsahovat ikony navigační klávesy a samozřejmě libovolnou tapetu. Lze dokonce i měnit barvu písma na displeji v pohotovostním režimu. Nevýhodou je, že pokud vám přijde zpráva nebo zmeškáte hovor, tak displej po chvilce úplně zhasne a o zmeškané události se dozvíte až po jeho oživení.

Témata článku: Nokia, Recenze, Test, Nokia 5000, Nokia 5310 XpressMusic

26 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Jiří Kučera 10. 10. 2009 17:24:07
  to je pravda:-D:-D:-D.
 • Roman 18. 12. 2008 14:27:21
  Telefon ma dost neobvyklou funkci, kdy pri psani sms do kolonky KOMU se...
 • Twai 29. 10. 2008 15:56:25
  Mohou se u tohoto telefonu nastavit vibrace ?
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

** Povedený telefon s rozumnou cenovkou ** Evropská verze bohužel bez čtečky otisků prstů ** Odladěné prostředí nad Androidem 7 s řadou užitečných funkcí

13.  8.  2017 | Herodek Martin | 13

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

** Precizní kovové zpracování a líbivý design ** Výdrž na baterii je solidní a čistý Android je velké plus ** Zklamala pomalá čtečka otisků i škobrtání fotoaparátu

9.  8.  2017 | Vrbacký Jakub | 34

Honor 9: Když je jedno z dvojčat hezčí a levnější [recenze]

Honor 9: Když je jedno z dvojčat hezčí a levnější [recenze]

** Srovnáváte s Huawei P10? Volba je jasná – Honor 9 ** Designem a poměrem výkon/cena obstojí i proti ostatní konkurenci ** Oproti loňské generaci je dražší, ale dostanete dvojnásobek paměti

6.  8.  2017 | Kůžel Filip | 85

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

** Evoluce osvědčeného konceptu bez výrazných chyb ** Konkurence nespí a pořádně Vodafonu zatápí ** Zajímavý poměr cena/výkon už není tak atraktivní jako dříve

27.  7.  2017 | Herodek Martin | 14

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

** Chytrý adaptér do zásuvky poslouží jako osobní cloud ** Pomocí webové kamery získáte dálkový dohled ** Mobilní aplikace umožní rychlý přístup na disk, flasku nebo webovou kameru

20.  7.  2017 | Michlovský Jakub | 1


komerční sdělení

Komerční sdělení