Nokia 5110 aneb co je příčinou jejího úspěchu

Nokia 5110 se dá označit jako nejúspěšnější mobilní telefon všech dob. Proč se stále prodává mobil starý skoro tři roky?
Nokia 5110 aneb co je příčinou jejího úspěchu
Značka Nokia se stala během minulých let téměř synonymem ke slovu mobilní telefon. Také na to měla právo. Její přístroje byly vždy o krok vpřed před konkurencí, která se ji jen snažila dohonit. A tak se brzy dostala do podvědomí všech, kteří se o mobilní komunikace byť jen trochu zajímali.

Když před třemi lety uvedla Nokia model 5110, jistě netušila, jakého ohlasu se dočká. Nahrávala tomu spousta okolností. Telefon měl příjemný desing, velkou výdrž baterie, kvalitní klávesnici, velký a jasně podsvícený displej, vyměnitelné kryty, hry a hlavě pro něj mluvila značka. Zanedlouho se pětjednadesítka začala prodávat v sadách Twist a Go. V roce 1999 byla navíc vyhlášena mobilem roku v kategorii low-end.

To bylo před necelými třemi lety. Kdybych někomu v té době řekl, že se 5110 bude prodávat ještě za tři roky, asi by si poklepal na čelo: Mobily jdou kupředu téměř mílovými kroky, takže za rok si na tento mobil nikdo ani nevzpomene, natož aby se prodával a vyráběl! A přece: Nokii 5110 lze bez delších úvah nazvat nejúspěšnějším mobilem konce toho tisíciletí. Podívejme se tedy podrobněji, co je příčinou tohoto úspěchu.

Sto procent k úspěchu

Nejvíce se na něm podílela značka – i v jiných odvětví je patrné, že se lépe prodává výrobek s tradicí: 35 procent úspěchu. Výbornou práci odvedli i designéři telefonu. Jeho vzhled je jednoduchý a ostudu si s ním neuděláte ani dnes. A komu se nelíbí, koupí si nový kryt a telefon je rázem k nepoznání. Nejlepší je si pořídit nějaký levný neznačkový kryt a pomalovat si ho třeba lakem na nehty nebo sprejem. Uděláte si tak svůj originální telefon podle vašeho gusta. Dalších 20 procent úspěchu.

Klávesnice je neméně důležitou součástí telefonu; zde musím 5110 pochválit. Nedosahuje sice kvalit modelu 3310, ale osobně na ní dělám při psaní textovek jen minimum překlepů. A jistě mi dáte za pravdu, že není nic horšího, něž neustále kontrolovat, zda se na displeji objevil ten správný znak. 15 procent k dobru. A když už jsem se zmínil o tom displeji – je grafický, pětiřádkový a má velmi dobré a jasné podsvícení. Ve své době měly modely 5110 a 6110 prakticky největší a nejdetailnější displeje mezi mobily. Navíc má mobil (stejně jako všechny Nokie) přehledné menu, které se špičkově a snadno ovládá. To jistě ocení nezkušení uživatelé. A navíc – donedávna to byl telefon s největší výdrží baterie; překonala ho až mladší sestřička Nokia 3310. 30 procent úspěchu.

A stále se prodává

Sečteno a podtrženo, 5110 je stoprocentně úspěšný telefon. Zní to hezky? Bohužel tomu úplně tak není. Bylo by, kdyby Nokia zvolila jinou cenovou politiku. Když u nás 5110 vyšla, stála přes deset tisíc s daní. V té době to byla cena dobrá, která se za tři roky existence snížila jen o polovinu. A zde je kámen úrazu: Za stejnou, ne-li nižší cenu, dnes koupíte mobil, který toho bude umět daleko víc. Aby byla 5110 „stoprocentní“, musela by dnes stát tak zhruba tři tisíce v předplacených sadách. I tak by si jistě někdo jeho koupi rozmyslel, má totiž několik nedostatků. Především není duální, proto si z ní nezavoláte u Oskara (zejména v Praze), neumí datum a hlavně nezvládá Sim Toolkit. Kvůli tomu je tento mobil plně využitelný jen v síti EuroTel.

Co říci závěrem? Nokia 5110 byla svého času skutečně dobrý telefon, dnes je však již pozadu. Proto se divím, že se stále prodává a údajně i vyrábí! A jak to vypadá, ještě chvíli tady s námi bude.

Diskuze (61) Další článek: Co je lepší - předplacená karta nebo tarif?

Témata článku: Nokia, Nokia 3310


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136