Nokia 5110 aneb co je příčinou jejího úspěchu

Nokia 5110 se dá označit jako nejúspěšnější mobilní telefon všech dob. Proč se stále prodává mobil starý skoro tři roky?
Nokia 5110 aneb co je příčinou jejího úspěchu
Značka Nokia se stala během minulých let téměř synonymem ke slovu mobilní telefon. Také na to měla právo. Její přístroje byly vždy o krok vpřed před konkurencí, která se ji jen snažila dohonit. A tak se brzy dostala do podvědomí všech, kteří se o mobilní komunikace byť jen trochu zajímali.

Když před třemi lety uvedla Nokia model 5110, jistě netušila, jakého ohlasu se dočká. Nahrávala tomu spousta okolností. Telefon měl příjemný desing, velkou výdrž baterie, kvalitní klávesnici, velký a jasně podsvícený displej, vyměnitelné kryty, hry a hlavě pro něj mluvila značka. Zanedlouho se pětjednadesítka začala prodávat v sadách Twist a Go. V roce 1999 byla navíc vyhlášena mobilem roku v kategorii low-end.

To bylo před necelými třemi lety. Kdybych někomu v té době řekl, že se 5110 bude prodávat ještě za tři roky, asi by si poklepal na čelo: Mobily jdou kupředu téměř mílovými kroky, takže za rok si na tento mobil nikdo ani nevzpomene, natož aby se prodával a vyráběl! A přece: Nokii 5110 lze bez delších úvah nazvat nejúspěšnějším mobilem konce toho tisíciletí. Podívejme se tedy podrobněji, co je příčinou tohoto úspěchu.

Sto procent k úspěchu

Nejvíce se na něm podílela značka – i v jiných odvětví je patrné, že se lépe prodává výrobek s tradicí: 35 procent úspěchu. Výbornou práci odvedli i designéři telefonu. Jeho vzhled je jednoduchý a ostudu si s ním neuděláte ani dnes. A komu se nelíbí, koupí si nový kryt a telefon je rázem k nepoznání. Nejlepší je si pořídit nějaký levný neznačkový kryt a pomalovat si ho třeba lakem na nehty nebo sprejem. Uděláte si tak svůj originální telefon podle vašeho gusta. Dalších 20 procent úspěchu.

Klávesnice je neméně důležitou součástí telefonu; zde musím 5110 pochválit. Nedosahuje sice kvalit modelu 3310, ale osobně na ní dělám při psaní textovek jen minimum překlepů. A jistě mi dáte za pravdu, že není nic horšího, něž neustále kontrolovat, zda se na displeji objevil ten správný znak. 15 procent k dobru. A když už jsem se zmínil o tom displeji – je grafický, pětiřádkový a má velmi dobré a jasné podsvícení. Ve své době měly modely 5110 a 6110 prakticky největší a nejdetailnější displeje mezi mobily. Navíc má mobil (stejně jako všechny Nokie) přehledné menu, které se špičkově a snadno ovládá. To jistě ocení nezkušení uživatelé. A navíc – donedávna to byl telefon s největší výdrží baterie; překonala ho až mladší sestřička Nokia 3310. 30 procent úspěchu.

A stále se prodává

Sečteno a podtrženo, 5110 je stoprocentně úspěšný telefon. Zní to hezky? Bohužel tomu úplně tak není. Bylo by, kdyby Nokia zvolila jinou cenovou politiku. Když u nás 5110 vyšla, stála přes deset tisíc s daní. V té době to byla cena dobrá, která se za tři roky existence snížila jen o polovinu. A zde je kámen úrazu: Za stejnou, ne-li nižší cenu, dnes koupíte mobil, který toho bude umět daleko víc. Aby byla 5110 „stoprocentní“, musela by dnes stát tak zhruba tři tisíce v předplacených sadách. I tak by si jistě někdo jeho koupi rozmyslel, má totiž několik nedostatků. Především není duální, proto si z ní nezavoláte u Oskara (zejména v Praze), neumí datum a hlavně nezvládá Sim Toolkit. Kvůli tomu je tento mobil plně využitelný jen v síti EuroTel.

Co říci závěrem? Nokia 5110 byla svého času skutečně dobrý telefon, dnes je však již pozadu. Proto se divím, že se stále prodává a údajně i vyrábí! A jak to vypadá, ještě chvíli tady s námi bude.

Témata článku: Nokia, Nokia 3310

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50