Nokia 5110: konec legendy desetiletí

Začátkem října zmizí z ceníku Paegasu Nokia 5110. U Eurotelu ji přestali prodávat už dřív, stejně tak se ho zbavili i běžní distributoři a prodejci. A to prosím po více než třech letech! Nokia 5110 byla prodejní hit nejdéle ze všech telefonů na českém trhu - více než tři roky.
Nokia 5110: konec legendy desetiletí

Mobilní telefon Nokia 5110 byl na český trh uveden okolo prázdnin 1998 jako funkčně slabší a levnější varianta modelu 6110, který tehdy stál ještě přes dvacet tisíc. Zaváděcí cena u operátorů byla něco málo pod 12 tisíc za nedotovaný telefon, doťák stál, pokud se nepletu, okolo pěti.

Časem se mobil dostal do předplacených sad, jejichž počáteční cena byla deset tisíc. Cena se pak lehce snížila nástupem Nokie 3210, která měla staršího kamaráda z trhu vytlačit. Ovšem co se nestalo. Nokia 5110 se neustále držela v nabídkách operátorů i distributorů, a i když její cena neustále klesala, byl telefon vzhledem ke svým funkcím a v porovnání s konkurencí hodně drahý. Přitom už začátkem roku 2000 dosluhoval - není duální, nemá datum a funkcí na „novou“ dobu poskrovnu.

Začal rok 2001, od uvedení mobilu na trh tedy uplynulo dva a půl roku. Nokia 5110 byla přitom stále jeden z nejprodávanějších mobilů. Proč? I přes svou zastaralost a velkou hmotnost měla tři velké výhody - baterie vydržela okolo týdne i s voláním, na klávesnici se dobře psaly textovky a mobil měl přední výměnné kryty.

Klepněte pro větší obrázek

Teprve nyní se Nokia 5110 vytratila z ceníků operátorů, a to souběžně s Nokií 3210 (!), která je o dost mladší; už to je docela zvláštní. Jsem jen zvědav, jak dlouho vydrží v cenících (taky už poměrně letité modely) Nokia 8210 nebo 8850. Mobily Nokia se holt prodávají i několik let a stále je o ně zájem; tak proč by Nokia měla rychle uvádět na trh novinky, když uživatelé kupují dlouho i její staré mobily?

Mimochodem, před pár dny jsem někde viděl prodávat model 6110 za cenu vyšší než deset tisíc, a to prosím nový, se zárukou…

 

Diskuze (40) Další článek: Duel: Philips Azalis 288 versus Sony CMD-J6

Témata článku: Nokia, Legendy, Nokia 8210, Konec

Určitě si přečtěte