Nokia 5730 XpressMusic: chytrá hudba s QWERTY

Nokia chystá hudební telefon s vysouvací QWERTY klávesnicí a Wi-Fi. To vše v atraktivním designu za zajímavou cenu.

Nokia by dnes měla představit hudební model 5730 XpressMusic. A jak to tak bývá, prototypy se dostanou ven už dříve. Tentokrát to sice bylo jen o den, ale za to server Mobile-Review přinesl opravdu podrobné první dojmy.

QWERTY a Wi-Fi: dokonalé spojení pro instant messaging

Nokia 5730 XpressMusic bude fakticky třetím hudebním telefonem s plnohodnotnou klávesnicí, to je asi nejzásadnější prvek na celém modelu. Vzhledem k tomu, že se řadí do skupiny hudebních telefonů XpressMusic, očekávejte tedy atraktivní provokativní design (bude v modré a červené), kupodivu bude mít ale horní polovinu zhotovenou z části i z kovu. Konstrukce telefonu je stejná jako u očekávané Nokie E75, QWERTY klávesnice se tedy vysune z boku a telefon budete používat na široko. Také je zajímavě vyvedena klávesnice, na které je „technoidní“ font. Ten odvážný design jen podtrhuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej bohužel moc velkých rozměrů nedoznal a tak se budete muset spokojit se dvěma palci. Rozlišení je klasické QVGA spolu s 16 miliony barev. Numerická klávesnice se naštěstí nemusela prostorově příliš smrsknout a snad se na ní bude pohodlně psát i jednou rukou. Za to ta plnohodnotná vypadá o poznání zajímavěji, nechybí podsvětlení, klávesy ve čtyřech řadách, opět se zajímavým fontem. Pokud se ptáte na podporu českých znaků, měli bychom se jí dočkat, uvidíme, jak to Nokia vyřeší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Možnosti konektivity budou široké. Konečně Nokii došlo, že i do hudebních telefonů, zvlášť těch podpořených QWERTY klávesnicí, má smysl integrovat Wi-Fi. Můžete také kromě 3G a GSM sítí využít i microUSB (spolu s Mass Storage) a samozřejmě Bluetooth s A2DP profilem. Paměti má 5730 požehnaně, kromě interních 140 MB dostanete v balení ještě 8 GB microSD kartu (vyměnitelnou za chodu), fungovat bude až 32gigabajtová. RAM dosahuje 128 MB, takže se nemusíte bát, že by telefon pracoval pomalu.
Na zádech telefonu naleznete optiku 3,2 megapixelového fotoaparátu s autofokusem a dvojitým LED bleskem, kvalita fotografií by se příliš neměla lišit od Nokie N78. Neočekávaným prvkem u hudebně zaměřeného telefonu je integrovaná GPS, Nokii 5730 XpressMusic tedy budete moci využít i k navigaci. Nechybí ani polohové čidlo, které by mělo skýtat široké možnosti využití.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se týče výdrže, uvnitř telefonu dodává energii baterie BL-4U s kapacitou 1 000 mAh, což vzhledem k menšímu displeji tvoří docela slušnou výdrž: přes 11 dní pohotovosti, skoro pět hodin hovoru anebo 26 hodin přehrávání hudby a 150/180 minut nahrávání/přehrávání videa.

S60 po grafickém faceliftu

Teď trocha toho softwarového vybavení. Nokia 5730 XpressMusic poběží na klasickém Symbianu S60 3rd Edition s Feature Packem 2, tedy tak, jak jej známe z nejnovějších telefonů. Doznal ale docela slušných změn, především těch grafických, třeba očekávejte ikonky z Nokie 5800 XpressMusic a budete mít na výběr rovnou z pěti možností zobrazení aktivního pohotovostního režimu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z těch speciálních funkcí nechybí třeba Say & Play – vyslovíte název skladby a telefon ji začne přehrávat. A hudba je ostatně celé poslání telefonu. Samozřejmostí je tak 3,5 mm jack, tři hudební klávesy a kvalitní audio výstup. Pokud by vás sbírka na kartě omrzela, můžete pustit i stereo FM rádio s RDS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Oficiálního představení Nokie 5730 XpressMusic bychom se měli dočkat už dnes, kdy článek ještě doplníme o podrobnější informace. Jedno však jisté je – Nokia konečně vypustila levný hudební telefon s QWERTY klávesnicí a WiFi (pokud namítáte, že už tu je Nokia E63, tak máte pravdu, jde však o pracovní model) a se zatím neoficiální cenou 220 Euro, tedy něco přes 7 000 Kč s DPH, by mohla prorazit. Jen trochu bije do očí až přílišná podobnost s dosud nepředstavenou Nokií E75. Prodávat by se měla začít v dubnu, opět to ale není potvrzené. Každopádně, máme tu adepta pro všechny pisálky.

Zdroj: Mobile-Review.com

Diskuze (13) Další článek: Dotykový duel: Apple iPhone vs. Nokia Tube

Témata článku: Nokia, QWERTY, Nokia 5730 XpressMusic, Nokia E63, Chytrá, Hudba


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39