Nokia 5800 Tube trpí defekty, u nás se bát nemusíme

Velké části prodaných Nokií 5800 XpressMusic nefunguje reproduktor. Česku by se ale měl problém vyhnout.
Nokia 5800 Tube trpí defekty, u nás se bát nemusíme

Zatímco u nás se dotyková hudební Nokia 5800 XpressMusic prodává teprve dva týdny, v některých evropských zemích a v Rusku se s ní první majitelé seznámili už před Vánocemi. Po čtvrt roce se u multimediálního smartphonu s přezdívkou Tube začínají projevovat první dětské nemoci. Kupodivu se nejedná o problémy s optimalizací systému pro ovládání dotykem. 5800 trpí hardwarovými poruchami. Uživatelé si stěžují na defektní reproduktor, jinde se nemohou připojit k sítím 3G.

Na problémy s hardwarem Nokie Tube poukázal mezi prvními ruský web mobile-review.com. Podle něj se u prvních sérií objevuje defekt hlasitého reproduktoru. Server tuto vadu monitoruje už od prosince loňského roku. Aby skutečnost ověřil, nakoupil 10 kusů Nokie Tube, které rozebral a prováděl na nich dlouhodobé testování. Výsledky jsou znepokojivé. Na všech deseti vzorcích bez výjimky se objevil po čase stejný defekt.

Klepněte pro větší obrázek 
Pokus, při kterém redaktoři serveru mobile-review.com rozebrali deset Nokií Tube, aby zjistili příčinu defektů, je přišel na více než 4 tisíce dolarů

Závada začínala stejně: po určité době používání se uvolnil kryt v pravém horním rohu telefonu. To poté vyústilo ve zhoršenou kvalitu zvukového příjmu v oblasti reproduktoru, praskání a nakonec samovolné kolísání hlasitosti.

Další testy ruského serveru prokázaly, že uvolněný kryt a nestandardní chování sluchátka nemají přímou souvislost. V redakci jsme ověřili, že přední kryt 5800 má tendenci v pravém horním rohu skutečně odchlípávat. Je to způsobeno vzdálenějším ukotvením šroubku kvůli sekundární kameře. Pokud se ale mezi kryt a tělo nevzpříčí nehet, k samovolnému odléhání nedochází a běžně si toho uživatel ani nevšimne.

Vše objasnilo až rozebrání telefonu. Z obrázku výše je patrné, že reproduktor není připájen přímo na základní desku telefonu, ale je vlisován do přední části krytu a s obvodem je spojen kontakty. Při sebemenším pohybu vůči základní desce tak došlo ke zkreslení zvuku. Ke krátkodobému řešení poruchy někdy stačilo pouze telefon rozebrat a zase složit dohromady. Pro odstranění příčiny bylo však nutné vyměnit celou komponentu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový a měněný reproduktor. Součástka stejná, dodavatel jiný (Zdroj: mobile-review.com)

Redaktoři ruského webu dospěli pozorováním k závěru, že nejčastěji se závada projeví do půldruhého měsíce od začátku používání. Podle vyjádření ruského zastoupení Nokia přikročil výrobce po hromadné vlně reklamací v Rusku k osazování reproduktorů jiného dodavatele. Všechny telefony vyrobené po 27. lednu by tak měly být bez defektu.

V Česku zatím bez poruch

Nokia Tube se v České republice začala prodávat 16. února tohoto roku. Mělo by tedy jít o dodávku ze série bezdefektních kusů. S problémy by se neměli setkat majitelé přístrojů zakoupených na našem trhu u oficiálních prodejců. „Problém, který zmiňujete, se týká pouze omezeného počtu kusů. Společnost Nokia tuto otázku analyzovala a připravuje pro dotčené přístroje hardwarové řešení. V České republice jsme tento problém nezaznamenali, říká Petr Kasa, obchodní ředitel Nokia pro Českou a Slovenskou republiku.

V České republice zatím nebyla zvýšená vlna reklamací v souvislosti s Nokií 5800 zaznamenána. Protože se však prodává teprve dva týdny, je podle teorie mobile-review.com na projevení případné závady ještě brzy. Pokud chcete mít jistotu, kdy vaše Nokia Tube sjela z výrobních pásů továrny, zajděte si do autorizovaného servisu nebo přímo na do značkového Nokia Storu, kde vám na základě IMEI telefonu datum výroby zjistí. Jestliže bude starší než 27. ledna, zeptejte se přímo na místě, jak při případné vadě na reproduktoru postupovat.

Nokia 5800 XpressMusic neprodělala bezproblémový vstup ani na severoamerický trh. Ve Spojených státech je v prodeji teprve několik dní a někteří uživatelé již zaznamenali problémy s příjmem signálu 3G. Tento problém se ale týká pouze tzv. NAM varianty modelu 5800 XpressMusic, určené právě pro zaoceánský trh. Problémy se údajně vyskytují pouze ve velkých aglomeracích, jako je New York nebo Chicago. Nokia proto v těchto oblastech stahuje z prodeje NAM verzi a nahrazuje ji evropskou.

Nokia 5800 XpressMusic
Klepněte pro větší obrázekPrvní dotyková Nokia se Symbianem S60 (verze 5th Edition) má 3,2" displej s rozlišením 640 × 360 a přestože je zaměřená hlavně na hudbu, výbavu má všestrannou - poradí si s focením, navigací i připojením na internet ve všech sítích včetně Wi-Fi.rozměry a hmotnost: 111 × 52 × 16 mm, 104 g
displej: 3,2'', aktivní TFT, 360 × 640, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 32, EDGE tř. 32, UMTS, HSDPA
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 81 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1 320 mAh, procesor: 369 MHz
operační systém: Symbian 9.4 S60 5th Edition
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
87 %
(12. místo z 1073)
katalogrecenzeinfo výrobce
cena: 10 880 Kč (koupit)
Diskuze (28) Další článek: TomTom a Garmin se domlouvají s automobilkami

Témata článku: Nokia, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Chicago, Nestandardní chování


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14