Nokia 5800 XpressMedia: finská reakce na iPhone

Bitva dotykových telefonů začíná! Proti iPhonu vyrazí do boje Nokia 5800 XpressMedia. Aktualizováno: známe parametry!
Nokia 5800 XpressMedia: finská reakce na iPhone

Nokia doposud v tichosti přihlížela rostoucí popularitě fenoménu jménem Apple iPhone a sledovala celosvětový neutuchající zájem o tento dotykový zázrak. Sama zatím v nabídce telefon s dotykovým displejem nemá a mezi velkými výrobci je poslední, kdo tento typ uživatelského rozhraní ignoruje. Už na Světovém mobilním kongresu v Barceloně ale Nokia zveřejnila první informace, že chystá dotykovou verzi rozhraní běžícího na Symbianu S60. Žádný přístroj ani prototyp však nebyl s tímto uživatelským prostředím v praxi spatřen.

Nová řada XpressMedia

Nyní se na veřejnost dostaly střípky z konference EDDR konané v kalifornském Redwood City, kde Nokia v powerpointové prezentaci předvedla svou tajně vyvíjenou dotykovou zbraň – novou Nokii Tube ze série XpressMedia. Tube je pouze pracovní název, přesné označení se zřejmě dozvíme později. Co ale víme, že XpressMedia je označení pro novou produktovou řadu, která u finského výrobce bude zastřešovat multimediální přístroje s bohatou výbavou a velkým dotykovým displejem. Přesto ale nebude znamenat vrchol portfolia, zde Nokia stále bude držet multimediální Nseries.

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: Symbian Freak

Přístroj poběží na operačním systému Symbian S60 páté generace, uzpůsobeném pro ovládání dotykem prstu nebo dotykovým perem. Podle prvních odhadů nebude ještě k dispozici multidotykové ovládání, jak ho známe z iPhonu. Displej bude charakterizován úhlopříčkou s délkou mezi 3 až 3,5 palce. Poměr stran umožní například širokoúhlé promítání filmů ve formátu 16:9. Telefon má být vybaven i fotoaparátem, očekáváme lepší průměr v podobě 3Mpx čočky, pětimegapixely s optikou Carl Zeiss zůstanou nejspíš výsadou Nseries.

Java i 3G

Nokia Tube bude telefonovat na čtyřech frekvencích GSM, v sítích UMTS a poskytne široké možnosti konektivity: z datových přenosů se uvádí podpora GPRS, EDGE, HSDPA, pro spojení s počítačem poslouží Bluetooth, USB nebo Wi-Fi. Připraven má být i plugin UPnP (Universal Plug and Play).

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: Symbian Freak

Podobně jako všechny poslední Nokie, bude i dotykový přístroj s pracovním názvem Tube obsahovat integrovaný čip GPS s podporou geotaggingu. Pode prezentace to vypadá, že rozměrově by se nová dotyková Nokia měla blížit zhruba velikosti N73, pouze šířka těla by mohla být o pár milimetrů větší.

Na rozdíl od iPhonu bude první dotyková Nokia hned od začátku podporovat Java aplikace i od třetích stran, stejně jako direct video a upload fotografií na web. To by mohlo finskému výrobci částečně kompenzovat pozdější vstup na trh, se kterým se počítá někdy v prvním čtvrtletí roku 2009. Stále ale visí ve vzduchu otázka, zda se dotyková verze nového Symbianu S60 páté edice vyrovná v komfortu ovládání uživatelskému prostředí iPhonu.

Klepněte pro větší obrázek

Nokia sází také na mnohem lepší distribuci. Samotný ředitel marketingu Nokia Mobility Solutions Tom Libretto k počtu dosud distribuovaných cca 5 milionů iPhonů s nadsázkou říká: „Tohle my stihneme do páteční večeře…“ Určitě bude zajímavé sledovat, jak se Nokii Tube bude dařit v přímém střetu s iPhonem, zvlášť poté, co z Applu prosakují informace, že nový 3G iPhone by se měl objevit už v létě.


Aktualizováno:

Podle německého fóra Nokia Port by se první dotyková Nokia měla do portfolia XpressMedia zařadit pod označením 5800. Zde jsou předpokládané parametry:

Nokia 5800 XpressMedia ve zkratce

  • rozměry a hmotnost: 111 × 52 × 14,5 mm, 104 g
  • sítě a data: čtyřpásmový GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), UMTS, EDGE, HSDPA
  • displej: barevný dotykový, úhlopříčka 3,2 ", rozlišení 640 × 360 pixelů, 16 mil. barev
  • paměť: interní uživatelská 140 MB, rozšiřitelná kartami microSD
  • fotoaparát: 3,2 Mpx, autofocus
  • konektivita: Bluetooth 2.0, Wi-Fi, GPS, TV-out, 3,5mm audio jack
  • dostupnost: závěr 2008/počátek 2009
Diskuze (134) Další článek: O2 Hot Spot: Wi-Fi zdarma a pro všechny. Má to jen jediný háček…

Témata článku: Nokia, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Fin, Reakce

Určitě si přečtěte