Nokia 5800 XpressMedia: finská reakce na iPhone

Bitva dotykových telefonů začíná! Proti iPhonu vyrazí do boje Nokia 5800 XpressMedia. Aktualizováno: známe parametry!
Nokia 5800 XpressMedia: finská reakce na iPhone

Nokia doposud v tichosti přihlížela rostoucí popularitě fenoménu jménem Apple iPhone a sledovala celosvětový neutuchající zájem o tento dotykový zázrak. Sama zatím v nabídce telefon s dotykovým displejem nemá a mezi velkými výrobci je poslední, kdo tento typ uživatelského rozhraní ignoruje. Už na Světovém mobilním kongresu v Barceloně ale Nokia zveřejnila první informace, že chystá dotykovou verzi rozhraní běžícího na Symbianu S60. Žádný přístroj ani prototyp však nebyl s tímto uživatelským prostředím v praxi spatřen.

Nová řada XpressMedia

Nyní se na veřejnost dostaly střípky z konference EDDR konané v kalifornském Redwood City, kde Nokia v powerpointové prezentaci předvedla svou tajně vyvíjenou dotykovou zbraň – novou Nokii Tube ze série XpressMedia. Tube je pouze pracovní název, přesné označení se zřejmě dozvíme později. Co ale víme, že XpressMedia je označení pro novou produktovou řadu, která u finského výrobce bude zastřešovat multimediální přístroje s bohatou výbavou a velkým dotykovým displejem. Přesto ale nebude znamenat vrchol portfolia, zde Nokia stále bude držet multimediální Nseries.

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: Symbian Freak

Přístroj poběží na operačním systému Symbian S60 páté generace, uzpůsobeném pro ovládání dotykem prstu nebo dotykovým perem. Podle prvních odhadů nebude ještě k dispozici multidotykové ovládání, jak ho známe z iPhonu. Displej bude charakterizován úhlopříčkou s délkou mezi 3 až 3,5 palce. Poměr stran umožní například širokoúhlé promítání filmů ve formátu 16:9. Telefon má být vybaven i fotoaparátem, očekáváme lepší průměr v podobě 3Mpx čočky, pětimegapixely s optikou Carl Zeiss zůstanou nejspíš výsadou Nseries.

Java i 3G

Nokia Tube bude telefonovat na čtyřech frekvencích GSM, v sítích UMTS a poskytne široké možnosti konektivity: z datových přenosů se uvádí podpora GPRS, EDGE, HSDPA, pro spojení s počítačem poslouží Bluetooth, USB nebo Wi-Fi. Připraven má být i plugin UPnP (Universal Plug and Play).

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: Symbian Freak

Podobně jako všechny poslední Nokie, bude i dotykový přístroj s pracovním názvem Tube obsahovat integrovaný čip GPS s podporou geotaggingu. Pode prezentace to vypadá, že rozměrově by se nová dotyková Nokia měla blížit zhruba velikosti N73, pouze šířka těla by mohla být o pár milimetrů větší.

Na rozdíl od iPhonu bude první dotyková Nokia hned od začátku podporovat Java aplikace i od třetích stran, stejně jako direct video a upload fotografií na web. To by mohlo finskému výrobci částečně kompenzovat pozdější vstup na trh, se kterým se počítá někdy v prvním čtvrtletí roku 2009. Stále ale visí ve vzduchu otázka, zda se dotyková verze nového Symbianu S60 páté edice vyrovná v komfortu ovládání uživatelskému prostředí iPhonu.

Klepněte pro větší obrázek

Nokia sází také na mnohem lepší distribuci. Samotný ředitel marketingu Nokia Mobility Solutions Tom Libretto k počtu dosud distribuovaných cca 5 milionů iPhonů s nadsázkou říká: „Tohle my stihneme do páteční večeře…“ Určitě bude zajímavé sledovat, jak se Nokii Tube bude dařit v přímém střetu s iPhonem, zvlášť poté, co z Applu prosakují informace, že nový 3G iPhone by se měl objevit už v létě.


Aktualizováno:

Podle německého fóra Nokia Port by se první dotyková Nokia měla do portfolia XpressMedia zařadit pod označením 5800. Zde jsou předpokládané parametry:

Nokia 5800 XpressMedia ve zkratce

  • rozměry a hmotnost: 111 × 52 × 14,5 mm, 104 g
  • sítě a data: čtyřpásmový GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), UMTS, EDGE, HSDPA
  • displej: barevný dotykový, úhlopříčka 3,2 ", rozlišení 640 × 360 pixelů, 16 mil. barev
  • paměť: interní uživatelská 140 MB, rozšiřitelná kartami microSD
  • fotoaparát: 3,2 Mpx, autofocus
  • konektivita: Bluetooth 2.0, Wi-Fi, GPS, TV-out, 3,5mm audio jack
  • dostupnost: závěr 2008/počátek 2009

Témata článku: Nokia, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Fin

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Proč je vodotěsný mobil drahý

Proč je vodotěsný mobil drahý

** Proč už dávno nejsou všechny smartphony vodotěsné? ** Technologii máme a je to tak užitečné. ** Odpověď je jednoduchá – je to hodně drahé.

1.  10.  2017 | Kůžel Filip | 65

Jak Apple iPhone za 10 let změnil svět

Jak Apple iPhone za 10 let změnil svět

** 9. ledna 2007 Steve Jobs představil první iPhone. Přesně před 10 lety ** Vyvolal pozdvižení. To ještě nikdo nevěděl, že tenhle mobil změní svět ** Provedeme vás dekádou evoluce a inovacemi jednotlivých modelů

12.  9.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 161

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50