Nokia 6021: Bluetooth místo fotoaparátu (test)

Připadá vám fotoaparát v telefonu zbytečný? Pak se vám možná zalíbí Nokia 6021, která jej nahradila podporou Bluetooth. Kompaktní telefon s velmi dobrou funkční výbavou a cenou těsně nad pěti tisíci korunami má ambice stát se ideálním mobilem pro práci.
Nokia 6021: Bluetooth místo fotoaparátu (test)
Kapitoly článku

Prostě Series 40

O Nokiích řady Series 40 jsme napsali už nespočet článků a asi se nenajde nikdo, kdo telefon postavený na této platformě ještě neviděl. Nokia 6020 používá Series 40 nové verze, kdy lze volby potvrzovat stisknutím hlavního tlačítka nebo joysticku.


Hlavní displej s různými tapetami

Hlavní displej kromě názvu operátora a obvyklých symbolů znázorňujících stav baterie a sílu signálu ukáže už jen hodiny. Na pozadí si uložíte obrázkovou tapetu nebo použijete přímo celé grafické téma, které k ní přidá i animovaný spořič obrazovky a nastaví vyzváněcí melodii. Grafická témata jsou u Series 40 novinkou, podporuje je zatím jen pár modelů.

 Přehled standardních témat

U hlavní nabídky si můžete vybrat, jestli chcete matici ikonek nebo velké obrázky, kdy jedna položka zabírá celý displej. Grafika vnitřního menu je ve všech volitelných odstínech zašedlá a moc nevyužívá možností barevného displeje. Ovládání telefonu je stále stejné, pro rychlý přístup k funkcím v nabídce jsou zde číselné klávesové zkratky. Jenže zatímco u jiných telefonů tyto klávesové zkratky fungují vždy a všude, u Nokie máte na jejich aktivaci vždy jen chvíli. Jakmile zaváháte, Nokia místo volby požadované položky zavře nabídku a na displeji se objeví stisknuté číslo.

 
Hlavní nabídka s velkým obrázkem • s maticí ikon


Přestože lze nastavit různé odstíny nabídky, výsledek je stále příliš šedý

Často používané funkce lze poskládat do menu Jdi na, které je přístupné na levém tlačítku pod displejem. Nokia zvládá také hlasové ovládání několika funkcí a hlasové vytáčení až deseti čísel. Čtyřem směrům joysticku jsou napevno přiřazeny následující funkce: vstup do adresáře, editor SMS a skupiny Push to talk.

 
Nastavení uživatelské nabídky Jdi na

Nokia 6021 není pomalý telefon. Na podněty reaguje celkem standardně, musím ji ale srovnávat s neskutečně rychlým modelem 6230 a je to opravdu rozdíl. Také paměť je vzhledem k současným mobilům podprůměrná – pro multimediální soubory je k dispozici 2,5 MB a další megabajt pro javové hry a aplikace.

Jak syčí hadi 

Podobně jako u Nokie 6020 jsem nebyl příliš spokojen se zvukem telefonu. Na pozadí je patrný nepřeslechnutelný šum a ruchy. Zvuk je dostatečně hlasitý, vyšší frekvence a sykavky jsou ale potom až nepříjemné. Stejná zkušenost platí i u hlasitého handsfree.

 
Zadávání telefonního čísla • telefonování

Nokia na webu neudává přesnou kapacitu adresáře a v telefonu samotném ji vyjadřuje v procentech. Při synchronizaci se ale do telefonu vešlo pět set jmen; ke každému může být až čtrnáct položek. Protože se jméno i příjmení píše do jedné položky, je zde opět problém se synchronizací, kdy se na první místo automaticky dostane křestní jméno. Existuje ale řešení v podobě makra do Microsoft Outlooku. V adresáři se tradičně vyhledává postupným psaním počátečních znaků jména.

  
Adresář • vyhledávání postupným psaním • detaily jména

Ke každé osobě můžete přiřadit obrázek, který se při příchozím hovoru objeví na displeji. Na rozdíl od Nokie 6230 se starším firmwarem se při vyzvánění změní pozadí displeje na bílé a i s tmavou základní tapetou potom vidíte, kdo zrovna volá. Pro odlišení volajících zvukem je nutné použít skupiny, přímo ke kontaktům nelze přiřadit individuální vyzváněcí melodii.

 
Položky, které lze uložit ke kontaktu

Skupiny mohou sloužit také pro filtrování hovorů v rámci vyzváněcích profilů. Jako vyzváněcí melodie lze použít šestnáctihlasé soubory MID. Hudební soubory MP3 Nokia 6021 nepodporuje, náhradou ale může být formát AMR. Probíhající hovor lze nahrát, jedna nahrávka může mít až pět minut.

 
Nabídka vyzváněcích profilů • standardní vyzváněcí melodie

Funkce pro telefonování jsou až na průměrný zvuk velmi dobré.

Je libo Push to talk?

Textovky, multimediální zprávy, e-maily, rychlé posílání zpráv a Push to talk – to je výbava, kterou Nokia 6021 nabízí. Při psaní můžete používat slovník T9, který pracuje s háčky a čárkami, před odesláním je ale odstraní, takže nezkracují zprávu. Textovky se od začátku odpočítávají a můžete napsat dlouho zprávu složenou až z šesti částí. Nokia oživila textové zprávy posílané jen na displej – v nabídce má tato položka označení Blesková zpráva. Přesný počet textových zpráv, které se vejdou do paměti, neznáme. Nokia tvrdí, že paměť je sdílená.


Malé a velké písmo v editoru textových zpráv

Editor multimediálních zpráv se nezměnil, stále jde o textové okénko, u něhož si volbou z nabídky můžete nechat zobrazit náhled. MMS může mít nanejvýš 99 kB a vejde se do ní tisíc znaků textu. Kromě toho lze do multimediálních zpráv vkládat obrázky, videoklipy a zvukové nahrávky.

 
Editor multimediálních zpráv • možnosti vkládání objektů do MMS

E-mailový prohlížeč je tradičně připraven v Javě. Umí sice vyhledávat v interním telefonním seznamu, vůbec si ale nerozumí s přílohami. Funkci pro rychlé posílání zpráv (instant messaging) zatím stále žádný operátor nepodporuje. Push to talk funguje bez sebemenších problémů, díky velkému bočnímu tlačítku je to zatím nejvhodnější telefon pro využívání této služby.

 
Nabídka e-mailového prohlížeče • možnosti Push to talk


V další kapitole zhodnotíme organizační a doplňkové funkce a představíme si možnosti datové komunikace telefonu

Témata článku: Nokia, Recenze, Fotoaparát, Bluetooth, Nokia 6020, Nokia 6021, Drobný nedostatek, BLU, Důležitá funkce, Test, Přesný počet, Foto, Místo, Stejná zkušenost, Záměna, Doplňková aplikace, Nestandardní chování


Určitě si přečtěte