Nokia 6060: uvnitř pulzuje cosi magického (test)

Nokia připravila nové véčko pro milovníky stylových telefonů. Má aktivní displej a velmi pohodlnou klávesnici, zvládá MP3 vyzvánění. Najdeme na něm ale i spoustu much, chybí vnější displej, má trčící anténu nebo nekvalitní polyfonii. Jedno ale nepostrádá - charisma.
Nokia 6060: uvnitř pulzuje cosi magického (test)

Ztratí se? Někdy!

Nabídka je přesně stejná jako mají všechny ostatní Nokie Series 40 poslední doby. Hlavní menu se zobrazuje v matici nebo v seznamu s malými ikonkami, podle přání majitele. Při zobrazení do tabulky jsou ikony animované. Obrázky vedle názvu mají položky ve druhé, často i ve třetí úrovni zanoření.


Nabídka v matici jako seznam  obrázky ve druhé úrovni nabídky

V pohotovostním stavu slouží levá kontextová klávesa pro vyvolání nabídky „Jdi na“, kterou je možné dále organizovat podle vlastních představ. Pravému tlačítku lze přiřadit některou z položek menu a to samé platí i u všech čtyř směrů hlavní ovládací klávesy.

 
Možné vzhledy hlavního displeje

 
Organizace hlavního tlačítka • pravé kontextové • a levé kontextové klávesy

Příjemná je možnost nastavit si barvu písma pro stav nečinnosti. Na temných tapetách často nebylo vidět z číselných a textových údajů zhola nic, bílé nebo jiné světlé písmo teď všechno spraví. Když si ale nastavíte kompletní tmavé schéma (ne pouze tapetu), všechno nadšení končí. Změněná barva textu platí opravdu jen pro hlavní obrazovku a ve zbylých úrovních nabídky se budou názvy opět ztrácet.


Volba barvy písma pro hlavní obrazovku výběr sestavy barev

Hned na tomto místě už vzpomenu, že mě příjemně překvapila rychlost telefonu. Nejdéle trvá, než se zobrazí hlavní nabídka. Asi sekundu. Pak už jde ale všechno ráz na ráz, reakce jsou velmi svižné.

Vezmi si moje číslo a zavolej...

Náhodných známostí si můžete do paměti telefonu uložit až tři stovky. Ke každé připíšete pět typů telefonních čísel, e-mail a webovou adresu a poznámku o délce až sto deset znaků. Všechny kontakty je možné řadit do libovolného počtu skupin. Ty jdou odlišit vlastním obrázkem i zvoněním, u jednotlivých jmen je to pouze obrázek čím můžete osoby obohacovat.

 
Pohled do adresáře položky k jednomu kontaktu

Když bude volat kontakt s přiřazeným vlastním obrázkem, bude mít přednost před obrázkem skupiny. Absentující vyzvánění jednotlivců lze obejít vytvořením skupiny o jednom členovi. V adresáři vám to pak vadit nebude, skupiny a jména se zobrazují nezávisle na sobě.


Volá Květoslav, který má přiřazen obrázek sluchátek

Postupným zadáváním znaků můžete dojít až ke konkrétnímu adresátovi, s českou diakritikou si telefon rozhodně rozumí. Jak kontakty z karty SIM, tak ty uložené v nevelké paměti telefonu mohou být zobrazeny současně, nové jméno se primárně ukládá přímo do mobilu.

 
Výběr zobrazení vyhledávání kontaktu

K dispozici jsou čtyři typy zobrazení. Klasické malé řádkování se jmény, velké jméno a hlavní číslo (to lze u každého kontaktu nastavit), pak je to seznam jmen s obrovskými písmeny a nakonec adresář, ve kterém je vedle osob i vybraný obrázek. Každé jméno má svou podsložku. Do ní se vchází potvrzovacím středem a ukrývá všechny příslušné údaje, se kterými se dá manipulovat.

 
Možnosti zobrazení písmo může být opravdu velké

... anebo napiš

Editor zpráv je trojí; pro klasické textovky, pro multimediální zprávy a pro „rychlovky“ Instant Messaging. Pokud bude třeba vložit do MMS obrázek nebo zvukový klip, není problém, maximální velikost zprávy však nesmí přesáhnout 100 kB. Zrovna tak tam můžete „šoupnout“ poznámku z kalendáře nebo vizitku osoby z adresáře.

   
Editor zpráv • tvorba multimediální zprávy • možnosti vložení objektu • náhled MMS

Textovky se píšou jedna radost, mohou být dlouhé až 6 × 160 znaků a odezva tlačítek ani po hromadě textu neuvadá. Kdo bude chtít být ještě rychlejší, zapne si slovník T9 natrvalo a bude spokojen; základní slova zná, nová se učí ochotně a nenutí diakritiku.

Odpočítávání běží od prvního znaku a „účtuje“ se po sto šedesáti znacích. Pro slabší zrakem je v nabídce položka pro úpravu velikosti písma. Volby jsou tři. Při nejmenších znacích se vejde celá klasická SMS na jeden displej. Největší písmo je pěkný kalibr, ostatně podívejte se na obrázky displejů. Stejné nastavení bude použito pro příchozí zprávy.

  
Výběr velikosti písma • malé • středí • velké

Jak se Nokia 6060 ozve při obdržení nové zprávy, to je pouze na vás, lze vybrat kterýkoli ze zvukových souborů v telefonu. Bohužel je docela problematické dostat dovnitř nové. Propojení kabelem není možné, infraport ani Bluetooth 6060 nemá, tak snad jedině stáhnout z wapu. Jenže: pár obrázků, témat a melodií a vnitřní paměť bude malá – má kapacitu pouze tři megabajty.


Máte novou zprávu! 

Vyzvánění má šestnáct hlasů a k dispozici jsou dva tucty přednastavených melodií. Nokia 6060 si poradí i se soubory ve formátu MP3. Na vestavěný reproduktor jsem si stěžoval už při zapnutí hlasitého handsfree, a budu si stěžovat i teď. Při nastavení úrovně hlasitosti do dvou třetin a výše je zvuk neposlouchatelně zkreslený. Vyzváněcí profily lze upravovat, Nokia navíc nabízí dvě místa pro vytvoření vlastních profilů úplně od začátku. Dá se i nastavit, za jak dlouho vyprší.


Třetí kapitola
je věnována kalendáři a doplňkovým funkcím - podíváme se na správce výdajů i na datové možnosti telefonu

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 6060, Siemens CF75, Tmavé schéma, Test, Skupina lidí, Velký text, Nízká hodnota, Dlouhé stisknutí, Golem, Materiál použitý, Lava, Mág, Hlavní číslo


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 19

RECENZE: Nokia 8.1 — tichá voda břehy mele

RECENZE: Nokia 8.1 — tichá voda břehy mele

** Nokia 8.1 je nejlepší Nokií v obnovené éře s Androidem ** Duální fotoaparát se chlubí umělou inteligencí ** Přes skleněná záda chybí bezdrátové dobíjení

Milan Měchura | 44

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

** Tmavý režim v telefonu opravdu umí šetřit baterii ** Google kvůli tomu přebarvuje všechny své aplikace ** Černé bude i iOS

Vladislav Kluska | 31

Ohebný Samsung v prvních recenzích. Všichni křičí wooow! a ukazují na čáru uprostřed displeje

Ohebný Samsung v prvních recenzích. Všichni křičí wooow! a ukazují na čáru uprostřed displeje

** Představen byl v únoru, do rukou testerů se dostává až teď ** Řeč je o skládacím Samsungu Galaxy Fold ** Sesbírali jsme první dojmy z dvoudisplejové skládačky.

Martin Chroust | 17