Nokia 6085: malá šedá myš (test)

Nevýrazný véčkový telefon s vynikající klávesnicí pro textovkáře, FM tunerem, podporou EDGE a vestavěným překladačem.
Nokia 6085: malá šedá myš (test)

Fotoaparát jako nepsaná nutnost

Vzhledem k ceně a zařazení nečekejte od fotoaparátu žádné zázraky. VGA rozlišení s možností snížení kvality či velikosti fotografií na rozměry 240 × 320 příp. 120 × 160 bodů. Jako bonus nabízí fotoaparát ještě několik barevných efektů, funkci samospouště a sekvenčního snímání. Při fotografování můžete telefon držet na výšku, ale díky tlačítku spouště na levé boční straně i na šířku. Vzhledem k tomu, že je čočka umístěna na horní části krytu, nebude snímaná scéna na displeji skreslena úhlem sklonu telefonu při držení.

Prohlédněte si snímky z vestavěného fotoaparátu:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoom
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Efekty

I s nejvyšší kvalitou dosáhnete u videozáznamu na pouhých 176 × 144 bodů. Pro jednoduché scény je video použitelné, se složitějšími záběry si už neporadí. U záznamu můžete uživatelsky deaktivovat zvuk nebo použít některý z nabízených barevných efektů. Bez paměťové karty ale delší videa nečekejte.

Fotoaparát i videorekordér nabízí čtyřnásobný digitální zoom s plynulým přechodem na vybraný objekt. Rozsah zoomu je graficky znázorněn na displeji v ovládacím prostředí stejně jako několik dalších informací – rozlišení záznamu, zbývající počet fotografií/sekund videozáznamu nebo indikátory aktivních efektů a funkcí.

Klepněte pro větší obrázek 
Správce souborů

Organizovat umí

Asi hlavním datovým zdrojem pro efektivní využití aktivního pohotovostního režimu je kalendář. Měsíční i týdenní zobrazení jsou přehledná, vzhledem k nedostatku místa na displeji ale nezobrazují podrobnosti k jednotlivým dnům. Ty si v případě nutnosti musíte otevřít samostatně.

Organizátor nabídne zadání pěti typů událostí: jednání, volat, narozeniny, poznámka a upomínka. U nejpoužívanějšího jednání jsou u Nokie 6085 k dispozici tyto údaje: předmět, místo, datum a čas začátku, datum a čas konce, datum a čas upozornění, typ upozornění, opakování (nikdy, denně, týdně, měsíčně, ročně).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka organizéru • kalendář

Seznam úkolů je velmi jednoduchý. Dá se přidat jen předmět, priorita, termín a typ upozornění. Hotové úkoly lze odškrtnout, v seznamu se položky mohou řadit podle abecedy nebo termínů splnění. Úkoly je možné snadno přesunout do kalendáře.

Výborným doplňkem organizačních funkcí je budík. Umí hrát libovolným zvukem uloženým v paměti telefonu, vestavěným rádiem, stáhnout si můžete i melodie další. Dají se nastavit dny opakování i prodleva při opětovném buzení pro dospávání.

Co neumí telefon, doplní Java

Z dalších funkcí zmiňme kalkulačku, minutku, stopky pro měření času kol nebo mezičasu, z javových aplikací převodník jednotek a měn, světový čas, aplikaci Sensor, správce finančních výdajů a také aplikaci Překladač, která dokáže překládat slovíčka mezi pěti světovými jazyky. Ač je prostředí aplikace v češtině, databáze českých výrazů zatím chybí. Překládat tak můžete mezi angličtinou, francouzštinou, němčinou, španělštinou a italštinou.

Ve složkách javových aplikací jsou přeinstalovány i čtyři hry – Galaxy Balls, Golf Tour, Highroller Casino a Sudoku.

Samostatnou složku si vysloužily aplikace pracující s multimédii. O fotoaparátu a možnostech záznamu videa jsem se již zmiňoval. Pro přehrávání multimediálních souborů jsou v telefonu vyčleněny hned dvě aplikace – Přehrávač médií, který si poradí jak s hudbou, tak s videem a Hudební přehrávač určený výhradně pro zvuk.

Nahrát soubory do paměti telefonu nebo karty, spustit přehrávač hudby, vyčkat, než si vyhledá nové položky v souborové struktuře a začít s reprodukcí. Takto jednoduché je ovládání hudebního přehrávače. Ovládání, tedy pohyb mezi skladbami příp. uvnitř skladeb je vyznačen na displeji modelem čtyřsměrné ovládací klávesy.

Menu přehrávače nabízí možnost uspořádat si skladby, libovolně upravovat pětipásmový ekvalizér, přehrávat přes Bluetooth, aplikovat melodii jako vyzváněcí tón, odesílat ji na další zařízení (pokud není chráněna autorskými právy), stahovat skladby z internetu nebo přehrávat opakovaně či v náhodném pořadí.

K přehrávači rádio

Jak již bylo několikrát zmíněno, telefon je vybaven také vestavěným FM tunerem. Pro příjem rádia je třeba připojit sluchátka, která slouží zároveň jako anténa. Samotné možnosti aplikace jsou již u Nokie standardem – ukládání stanic, jejich automatické vyhledávání, přepínání mezi mono/stereo výstupem a hlasité přehrávání přes vestavěné reproduktory. Nokia 6085 bohužel nedisponuje možností příjmu rádiových informací pomocí technologie RDS, snad se někdy dočkáme alespoň podpory technologie Visual Radio, která je v telefonu zabudovaná.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka multimediálních funkcí

Na rozdíl od většiny ostatních aplikací lze přehrávač i rádio nechat běžet na pozadí a dále pracovat s telefonem. Aktuálně hraná skladba je zobrazována na aktivním pohotovostním displeji, odkud lze přímo přeskakovat mezi souborů či stanicemi. Přehrávání se zastaví buď při příchozím hovoru nebo použitím jiné multimediální funkce telefonu.

Nokia 6085 rozhodně není multimediální telefon. Dokládá to i kapacita vestavěné paměti, která se pohybuje mírně nad hranicí 4 MB. Pro přehrávání hudebních skladeb je tak paměťová karta nezbytná. Maximální podporovaná velikost paměťových karet je 2 GB.

Kromě paměťové karty si musíte dokoupit i stereofonní sluchátka. Nokia sice spolu s telefonem dodává drátový headset HS-5, ten má však jen jedno sluchátko, a stereo výstupu se na něm tedy nedočkáte. Ideální je naopak na volání. Na drátě vedoucím ke sluchátku je umístěn upevňovací klip a ovladač s tlačítkem (bohužel bez regulátoru hlasitosti).

Bluetooth i stereo

Pro lokální datové přenosy lze u 6085 využít bezdrátové technologie Bluetooth příp. připojení pomocí datového USB kabelu. Bluetooth připojení ocení i příznivci hudby, telefon totiž integruje podporu profilu Advanced Audio Distribution Profile (A2DP) pro stereofonní bezdrátový přenos hudby právě pomocí „modrého zubu“.

S datovými možnostmi sítě mobilního operátora komunikuje Nokia prostřednictvím technologie GPRS třídy 10 (max. rychlost 53,6 kbps) nebo rychleji díky podpoře EDGE stejné třídy (max. rychlosti přenosu až 236,8 kbps).

Nokia 6085 je v obchodech dostupná ve čtyř barevných provedeních - černé, stříbrné, zlaté a růžové.

Šedá myš

Nokia 6085 je typickým příkladem šedé myši – modelu, který neurazí, ani nenadchne. Je velká pravděpodobnost, že brzy zapadne do masy telefonů každoročně představovaných výrobci mobilní techniky. Což je možná škoda, Nokia 6085 si především díky výborně zpracované klávesnici a dobré výbavě alespoň několik měsíců na výsluní zaslouží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hlavním bodem, v němž 6085 vítězí nad konkurencí, je slot paměťových karet. Bez něj by si v cenové kategorii mírně nad čtyři tisíce korun strčilo Nokii do kapsy hned několik telefonů. Za nejvýznamnějšího konkurenta bude Nokia považovat Sony Ericsson s jeho modely W300i a Z550i.

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 6085, Nokia 7390, Nokia N76, Sony Ericsson W300i, Sony Ericsson Z550i, Vybraný objekt, Jistá dávka, Jednoduchý model, Myš, Hlavní zobrazovač, Jediný prvek, Snímaná scéna, Libovolný zvuk, Test, Bezprostřední okolí, Měření času, Horní polovina, Hlasité přehrávání, Digitální hodina


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

**Procesor Kirin 980 stále neztrácí dech, pořád je to špička **Čtečka otisků prstů v rámu telefonu funguje skvěle **Na díru v IPS displeji si prostě musíte zvyknout, schovat moc nejde

Jakub Michlovský | 17

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

** Cenovka střední třídy, avšak pocitově napůl v třídě nejvyšší ** Periskopová selfie kamerka a stylová záda = designový skvost ** Minimum kompromisů a chyb, tohle by mohl být prodejní trhák

Jakub Vrbacký | 28

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

** Již při představení Samsungu Galaxy Note10+ nás zaujala podpora rychlého 45W kabelového dobíjení ** Nabíječka nám již dorazila do redakce, doba nabíjení je však velkým zklamáním ** Nevěřte tomu, co se píše jinde, přinášíme kompletní test na dvou různých modelech s přesnými časy

Martin Chroust, Jakub Michlovský | 28

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

** Testujeme letošní druhý nejvybavenější model řady Galaxy A ** Super AMOLED displej narostl do větších rozměrů a trochu zasáhl i do poměrů stran displeje ** Vůbec poprvé jsme se u Samsungu dočkali 25W kabelového nabíjení

Martin Chroust | 18